Kobieta w gabinecie rehabilitacyjnym
Ruch

Akcesoria i przyrządy ortopedyczne, niezbędne w placówkach ochrony zdrowia

Przyrządy ortopedyczne, stosowane są w różnego typu placówkach ochrony zdrowia. Największa ich ilość stanowi wyposażenie oddziałów ortopedycznych szpitali, w których wykonywane są zabiegi ortopedyczne. Akcesoria ortopedyczne niezbędne są również na oddziałach geriatrycznych, chirurgii oraz na SOR, czyli w miejscu, dokąd trafiają pacjenci, zanim znajdą się na docelowym oddziale w placówce.

Przyrządy ortopedyczne to zróżnicowana grupa urządzeń, mających na celu usprawnienie powrotu do zdrowia osobom z urazami lub poruszania się i wygodnej egzystencji osobom, które posiadają trwałe uszkodzenia układu ruchu. Sprzęt rehabilitacyjny niezbędny jest osobom, które w wyniku urazu lub zabiegu musza wykonywać zalecone, odpowiednie do swojego schorzenia ćwiczenia rehabilitacyjne, pomagające powrócić do pełnej sprawności.

Przyrządy ortopedyczne dla pacjentów unieruchomionych w łóżku

Osoby, które przebywają w pozycji leżącej, często umieszczane są na oddziałach na tzw. łóżkach ortopedycznych. W wyniku urazu lub przebytej operacji, pacjent będzie mógł o własnych siłach podnieść się lub zmienić pozycję. Łóżko ortopedyczne wyposażone jest w możliwość regulacji zagłówka, wyciągi, służące do przytrzymania się kończyną górną, wyciągi dla kończyn dolnych, które powinny według zaleceń pozostać unieruchomione w pozycji uniesionej. Materace rehabilitacyjne pomagają zwiększyć komfort pacjentów, zwłaszcza w przypadku gdy zachodzi ryzyko powstania odleżyn.

Co pomaga usprawnić poruszanie się?

Pacjenci, którzy nie są w stanie samodzielnie chodzić, są przewożeni na zabiegi, badania oraz do łazienki wózkami inwalidzkimi. Nowoczesne wózki inwalidzkie to tradycyjne urządzenia lub elektryczne pojazdy, wyposażone w wysokie oparcia dla osób z porażeniami. Poza szpitalem używa się wózków inwalidzkich sportowych, pozwalających niepełnosprawnym aktywnie spędzać czas. Gdy pacjenci posiadają zdolność przemieszczania się, jednak wymagają dodatkowego podparcia, stosuje się kule ortopedyczne, które dzięki dopasowaniu do wzrostu, ułatwiają przemieszczanie się w przypadku złamań lub skręceń kończyny dolnej. Osoby starsze korzystają często z kul ortopedycznych na trójnogu lub balkoników, zwiększających możliwość utrzymania równowagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.