Dziewczynka w trawie
Choroby

Alergia jak sobie z nią radzić

Swędząca wysypka po zjedzeniu orzechów ziemnych, łzawienie czy katar sienny, a nawet bardziej poważne jak duża opuchlizna wywołana ukąszeniem pszczoły. To jedne z wielu objawów alergicznych z jakimi spotykają się coraz częściej ludzie.

 Co to jest alergia

Nadmierna reakcja organizmu na określoną substancję pochodzenia zewnętrznego nazywamy alergią. Wniknięcie do organizmu, a nawet styczność z alergenami powoduje natychmiastową reakcję układu immunologicznego. Powstające podczas tego procesu substancje prowadzą do stanów zapalnych w różnych częściach ustroju.

Łagodne objawy alergii

Większość przypadków reakcji alergicznych organizmu kończy się na świądzie skóry, niewielkim obrzęku, czy katarze. Te zewnętrzne objawy nadwrażliwości nie są zagrożeniem dla zdrowia. Jednak ich przeciągająca się obecność może znacznie pogorszyć jakość życia. Szczególnie gdy z przyczyn niezależnych od siebie jest się narażonym na ciągłą ekspozycję danego czynnika.

Anafilaksja

Anafilaksja jest to gwałtowna reakcja organizmu na styczność z alergenem, która pojawia się tuż po wystawieniu na działanie czynnika. Do najczęściej wywołujących niepożądane działanie należą substancje zawarte w takich produktach jak:

  • ryby;
  • jad owadów;
  • orzechy;
  • antybiotyki;
  • lateks.

Natychmiast po kontakcie z substancją zachodzi reakcja uwalniania mediatorów procesu zapalnego (m.in. histamina), które indukują wspomniane, gwałtowne reakcje organizmu. Mogą one być zarówno lokalne jak obrzęk i pokrzywka, ale też i obejmować cały ustrój, a w najgorszym wypadku doprowadzić do powstania wstrząsu anafilaktycznego.

Sposoby leczenia alergii

Najbardziej łagodne objawy, nie przeszkadzające w codziennym funkcjonowaniu i nie zagrażające życiu nie wymagają podawania leków. Jedynie w przypadku nasilenia reakcji wprowadza się środki przeciwhistaminowe. Jedną z popularnych substancji czynnych o działaniu hamującym reakcje ustroju jest cetyryzyna.

Odczulanie

Zdarza się, że zwykłe leki przeciwhistaminowe nie działają na tyle skutecznie, a alergia wywołuje bardzo uciążliwe symptomy. Wtedy warto zastanowić się nad odczulaniem. Polega to na podawaniu w kontrolowanych warunkach alergenu w coraz większych dawkach, aż zostanie osiągnięty odpowiedni poziom alergenu. Wtedy stosuje się już tylko dawkę przypominającą co miesiąc. Po pewnym czasie organizm przyzwyczaja się i zaczyna tolerować tą substancję. Taka odczulająca kuracja może trwać nawet do kilku lat.

Na koniec warto wspomnieć, że im wyższy status socjoekonomiczny danej społeczności tym więcej jest osób uczulonych na daną substancję. Jednak większość alergii pogarsza tylko komfort życia, ale nie zagraża mu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.