Ashwagandha w drewniaje miseczce leży na stole
Preparaty

Ashwagandha – co to jest i jakie ma właściwości?

Ashwagandha – co kryje się pod tą obco brzmiącą, tajemniczą nazwą? Ashwagandha to witania ospała — roślina pochodząca z Azji. Jest to surowiec od wielu lat z powodzeniem używany w medycynie chińskiej. Od jakiegoś czasu jest dostępny również w polskich sklepach, w formie proszku lub innych, łatwych do spożycia formach, takich jak na przykład tabletki. Dlaczego warto kupić i stosować ashwagandhę w codziennej diecie? Jakie są przeciwwskazania?

Na co pomaga ashwagandha?

Witania ospała łagodzi objawy stresu, zmęczenia, wspiera układ nerwowy oraz immunologiczny w codziennej walce z patogenami, oraz niesprzyjającymi czynnikami środowiskowymi. Ashwagandha jest również zaliczana do skutecznych afrodyzjaków, poprawia libido oraz płodność, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Do stworzenia suplementu używa się owoców oraz korzeni rośliny, która jest bogata w naturalne żelazo. Ashwagandha działa i pomaga zatem w walce z anemią oraz znacznym osłabieniem organizmu.

Witanolidy oraz glikowitanolidy to główne składniki ashwagandhy: odpowiadają za właściwości antynowotworowe, antybakteryjne i adaptogenne (wpływające pozytywnie na układ nerwowy). Jeśli mamy problemy ze snem, zmagamy się z kryzysem, lekkim epizodem depresyjnym: ashwagandha może pomóc nam uporać się z tymi przypadłościami. Zdecydowanie pomaga na wszelkie stany zapalne, zapalenia stawów, bóle pleców lub kończyn. Łagodzi objawy związane ze zmianami hormonalnymi w trakcie menopauzy.

Stosowanie ashwagandhy w codziennej diecie opóźnia procesy starzenia, korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Pomaga na procesy poznawcze: myślenie, zapamiętywanie, koncentrację uwagi. Osoby, które stosują ashwagandhę bardzo szybko zauważają pozytywny wpływ na swoje ciało oraz umysł.

Ashwagandha – na co należy uważać?

Naturalny suplement diety jest stosunkowo bezpieczny do stosowania, jednak istnieją pewne wyjątki. Jeśli cierpimy na choroby tarczycy, stosujemy silne leki lub jesteśmy w ciąży, karmimy piersią — należy najpierw przedyskutować potencjalne spożywanie preparatu z lekarzem pierwszego kontaktu lub z lekarzem specjalistą. Nie zaleca się stosowania preparatów na bazie ashwagandhy u dzieci.

Gdyby wystąpiło jakiekolwiek działanie niepożądane, należy zaprzestać stosowania, a w przypadku wystąpienia objawów silnej reakcji alergicznej — natychmiast skontaktować się z lekarzem. Są to jednak przypadki bardzo marginalne. Lista korzyści stosowania tego suplementu jest zdecydowanie dłuższa i naprawdę warto sięgnąć po ashwagandhę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.