Kobieta z problemem cofających się dziąseł
Choroby

Cofające się dziąsła – co to znaczy?

Cofaniem się dziąseł nazywana jest dolegliwość, która zazwyczaj rozpoczyna się krwawieniem podczas mycia zębów. Podrażnione dziąsła odsłaniają wtedy szyjki zębowe. Skutkuje to nadwrażliwością oraz odczuwanym często bólem. Stwarza też duże ryzyko stanów zapalnych, próchnicy, a w niektórych przypadkach nawet utraty zębów. Sprawdź, jak zapobiegać cofaniu się dziąseł oraz co zrobić, kiedy taki problem już się pojawi.

Przyczyny cofania się dziąseł

Najczęstszą przyczyną dolegliwości w jamie ustnej jest nieprawidłowa higiena. Także w tym przypadku znaczenie ma stosowanie odpowiedniej szczoteczki i właściwy sposób mycia zębów. Codzienna pielęgnacja może uchronić przed wieloma schorzeniami. Cofające się dziąsła mogą mieć także związek z kamieniem nazębnym. Niemożliwe jest usunięcie go samodzielnie. Konieczne jest udanie się do sprawdzonego gabinetu takiego jak klinika Piosik Stomatologia. Inną przyczyną może być także:

  • palenie papierosów,
  • zapalenie przyzębia,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • zgrzytanie zębami lub ich zaciskanie.

Objawy cofających się dziąseł

Pierwsze, na co powinno się zwracać uwagę, to krwawienie podczas mycia zębów. Nie powinno się nigdy lekceważyć tego objawu. Prowadzi to do wystąpienia stanu zapalnego. Dziąsła stają się wtedy sine i zaczynają boleć. Jeśli odczuwalna jest duża wrażliwość na dotyk, zimne i ciepłe dania oraz napoje, to może to być jasny znak cofających się dziąseł lub też innego schorzenia. Szyjki zębów zostają odsłonięte, co sprzyja rozwojowi bakterii. Na tym etapie należy podjąć szybkie działanie, aby zapobiec recesji dziąseł. W przeciwnym wypadku może dojść do rozchwiania lub nawet wypadania zębów.

Zapobieganie recesji dziąseł

Najlepszą ochroną przed recesją jest oczywiście dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. W utrzymaniu właściwych praktyk pomoże lekarz stomatolog podczas regularnych wizyt. Należy przede wszystkim szczotkować zęby dwa razy dziennie przez około dwie minuty. Najbardziej polecanymi szczoteczkami są te o miękkim włosiu, gdyż mocne szorowanie może być szkodliwe. Uzupełnieniem procesu czyszczenia jest nitkowanie oraz stosowanie płynów do płukania ust. Zalecane są także działania profilaktyczne takie jak rzucenie palenia i usuwanie kamienia nazębnego przynajmniej raz w roku. Koszt takiego zabiegu w prywatnych placówkach to około 150 zł, ale jest on też refundowany przez NFZ.

Jak leczyć cofające się dziąsła?

Niestety żadne domowe sposoby nie będą tutaj wystarczające. Rozpoczęcie leczenia cofających się dziąseł wymaga wizyty u lekarza specjalisty – periodontologa. Należy mieć na uwadze, że dolegliwość nie zostanie usunięta od razu. Konieczne jest przeprowadzenie intensywnej terapii, której długość zależna jest od stopnia zaawansowania schorzenia. Zalecone zostanie przede wszystkim regularne usuwanie kamienia nazębnego i stosowanie specjalnej pasty do zębów. Zapobiegnie ona odkładaniu się płytki nazębnej. Jeśli cofanie jest na późnym etapie, podjęta zostanie także odbudowa dziąseł. W zależności od przyczyny recesji dziąseł może się okazać, że jedynym wyjściem jest leczenie chirurgiczne. Zabieg zwany przeszczepem dziąsła wykonuje także lekarz periodontolog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.