Człowiek z bólem pleców
Choroby

Czy osteoporoza jest wyleczalna?

W terapii osteoporozy najczęściej stosowane są generyczne bisfosfoniany, czyli leki o działaniu zmniejszającym utratę tkanki kostnej. Obecnie w Polsce refundowany jest także denosumab, podawany w formie podskórnej iniekcji.

Ludzkie kości posiadają zdolność do samoodnowy w praktycznie każdym okresie życia. Osteoporoza to jednak schorzenie, którego nie da się całkowicie wyleczyć. Można natomiast kontrolować jej stan i ograniczyć negatywne następstwa, stosując odpowiednie leki i zmieniając tryb życia. Niezwykle istotne jest również wczesne wykrycie osteoporozy, polegające na badaniu gęstości mineralnej tkanki kostnej.

Ludzkie kości posiadają zdolność do samoodnowy w praktycznie każdym okresie życia. Osteoporoza to jednak schorzenie, którego nie da się całkowicie wyleczyć. Można natomiast kontrolować jej stan i ograniczyć negatywne następstwa, stosując odpowiednie leki i zmieniając tryb życia. Niezwykle istotne jest również wczesne wykrycie osteoporozy, polegające na badaniu gęstości mineralnej tkanki kostnej.

Leczenie osteoporozy

Głównym celem leczenia osteoporozy jest zwiększenie masy kostnej oraz zapobieganie jej kolejnym ubytkom, a także poprawa struktury wewnętrznej kości. Zastosowane metody terapeutyczne muszą zatem nie tylko pobudzać tworzenie się tkanki kostnej, ale również hamować jej utratę. Pozwala to na zapobieganie złamaniom kości, które pod wpływem osteoporozy stają się wyjątkowo słabe. Na leczenie osteoporozy powinny zdecydować się osoby z obniżoną masą kostną, wysokimi wskaźnikami przebudowy kości oraz kobiety z przedwczesną menopauzą. Więcj o nowoczesnych metodach diagnostyki osteoporozy przeczytacie na stronie Norax Medical.

Farmakoterapia w leczeniu osteoporozy

W terapii osteoporozy najczęściej stosowane są generyczne bisfosfoniany, czyli leki o działaniu zmniejszającym utratę tkanki kostnej. Obecnie w Polsce refundowany jest także denosumab, podawany w formie podskórnej iniekcji raz na pół roku. Lek ten jest biologicznym przeciwciałem monoklonalnym, zmniejszającym resorpcję kości oraz przyczyniającym się do wzrostu gęstości mineralnej kości. Jego zastosowanie w leczeniu osteoporozy znacząco zmniejsza ryzyko złamań.

Leczenie drugiego wyboru opiera się na stosowaniu terypartydu, a także raloksyfenu, który zmniejsza ryzyko złamań wyłącznie trzonów kręgu. Środki te przeznaczone są dla pacjentów, u których występują przeciwwskazania do przyjmowania leków pierwszego wyboru lub są niedolni do przestrzegania wymagań dotyczących ich stosowania.

Ruch i dieta

Utrzymanie sprawności fizycznej wymaga odpowiedniej ilości aktywności ruchowej. U pacjentów prowadzących siedzący tryb życia, badanie gęstości kości pokazuje zwykle bardzo niekorzystne wyniki. Regularna aktywność fizyczna może wzmocnić nie tylko kości, ale również mięśnie. W leczeniu osteoporozy znaczenie ma także optymalnie zbilansowana dieta, dostarczająca duże ilości składników mineralnych i odżywczych.

Zapotrzebowanie pacjenta jest indywidualne, uzależnione m.in. od wieku, trybu życia i płci. Wskazane jest także zażywanie kąpieli słonecznych, ze względu na zdolność organizmu do syntezowania witaminy D pod wpływem ekspozycji skóry na promienie.

Fizjoterapia w leczeniu osteoporozy

Zabiegi fizjoterapeutyczne pozwalają na zapobieganie bólom kości w przebiegu osteoporozy, a także ułatwiają zachowanie siły mięśniowej oraz naturalnej ruchomości w stawach. Pacjentom szczególnie zalecana jest fizykoterapia, ukierunkowana na delikatny masaż ręczny, elektroterapię, masaż podwodny oraz zastosowanie pola magnetycznego.

Zaleca się również ćwiczenia czynne w obciążeniu oraz ćwiczenia oporowe. Terapeuta powinien poinstruować pacjenta i pozwolić mu na samodzielne wykonywanie najważniejszych ćwiczeń w domu. W ten sposób można też wzmocnić mięśnie kręgosłupa oraz zadbać o prawidłową postawę ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.