Starsze osoby w szpitalu mające ubezpieczeie na zycie
Dom i ogród

Czy warto kupić ubezpieczenie na życie?

Artykuł partnera.

„Jedyną przewidywalną rzeczą w życiu jest jego nieprzewidywalność” – choć to cytat z jednej ze znanych animacji Disneya, to jednak wyjątkowo spójny z realnym życiem. Z pewnością stąd się wzięły ubezpieczenia. Również te na życie. Zatem czy warto je kupić?

Ubezpieczenie na życie to polisa, która zapewnia zabezpieczenie finansowe rodzinie lub innym bliskim osoby, która je wykupiła, a potem zmarła. Z kolei ubezpieczony jeszcze za swojego życia, opłaca miesięczną stawkę, ustaloną w umowie polisy. Jeśli dojdzie do jego śmierci, kwota, na jaką opiewa ubezpieczenie, zostanie wypłacona osobom do tego uprawnionym, np. małżonkowi, dzieciom, rodzicom, innym członkom rodziny lub nawet przyjaciołom.

Ubezpieczenie na życie – kto może wykupić?

Polisę na życie może wykupić właściwie każda pełnoletnia osoba. Jednak najczęściej z takiej możliwości korzystają ci, którzy założyli własną rodzinę lub mają dzieci. W razie ich śmierci bliscy będą mieli zapewnione wsparcie finansowe. Ubezpieczenie na życie warto zatem wykupić przede wszystkim w sytuacji, gdy osoba ubezpieczona jest głównym lub jedynym żywicielem rodziny. Tym bardziej że nie jest to zbyt duży koszt.

Polisa na życie – ile kosztuje?

Zwykle składki zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Biorąc jednak pod uwagę, jak duże poczucie bezpieczeństwa może ona dawać bliskim ubezpieczonego, z pewnością nie jest to wygórowana kwota. Wysokość składki ubezpieczenia na życie zależy przede wszystkim od sumy, na jaką ono opiewa oraz wieku ubezpieczonego. Jednak do bardzo istotnych czynników należą również: jego stan zdrowia, przebyte choroby, a nawet praca, jaką wykonuje. Oczywiście im osoba starsza, bardziej schorowana lub wykonująca niebezpieczny zawód, tym wyższa składka ubezpieczenia. Na jej wysokość ma też wpływ zakres polisy. Może ono zawierać również dodatkowe opcje, m.in. zwrot kosztów hospitalizacji i wszelkich związanych z tym zabiegów, leczenia i rehabilitacji w przypadku poważnego wypadku, czy leczenia nowotworu. Zdarza się również, że polisa obejmuje również chorobę albo śmierć męża lub żony osoby ubezpieczonej. Jednak są to dodatkowe opcje takiego ubezpieczenia.

Ubezpieczenie na życie – na jak długo?

Okresem, na jaki wykupuje się polisę, jest przynajmniej rok, ale wiele ofert ubezpieczenia dotyczy znacznie dłużej trwających ubezpieczeń, nawet bezterminowych. Jednak im starsza osoba ubezpieczona, tym możliwość zawarcia polisy na dłuższy czas jest mniejsza, a przynajmniej jej cena znacznie rośnie.

Zanim zapadnie decyzja o zakupie polisy na życie, koniecznie trzeba upewnić się, jaka jest wysokość składki oraz sumy ubezpieczenia, jaki jest zakres jego ochrony, i kogo ona obejmuje. Warto też sprawdzić, jaki jest czas wypłaty odszkodowania oraz okres karencji.

Gdzie kupić ubezpieczenie na życie?

W ciągu ostatnich kilku lat w internecie pojawiło się wiele porównywarek i kalkulatorów ubezpieczeń, również tych na życie. Jednak choć zestawiają ze sobą podobne polisy różnych firm, to jednak bardzo rzadko są to oferty dokładnie dopasowane do osoby, która ich potrzebuje. Stąd też warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia profesjonalnego doradcy, agenta ubezpieczeniowego, który dobierze najlepszą polisę dla konkretnej osoby. Zwykle też w biurze ubezpieczeń można zapoznać się z ofertą wielu różnych ubezpieczycieli, co pozwoli dokonać optymalnego wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.