Dom i ogród

Czym jest biofilm?

Biofilm inaczej nazywany jest błoną biologiczną. Stanowi złożoną, wielokomórkową strukturę bakterii oraz innych organizmów. Taka błona otoczona jest warstwą różnego rodzaju substancji zarówno organicznych, jak i nieorganicznych, które produkowane są przez te drobnoustroje. Widoczny jest gołym okiem w postaci lepkiego osadu na garnkach, wiadrach, rurkach, kranach oraz wszędzie tam, gdzie powierzchnia ma styczność z wodą.

Biofilm to substancja szczególnie niebezpieczna dla życia i zdrowia domowników. Komórki bakterii, pod wpływem ruchu wody, odrywają się od biofilmu i trafiają do naszych naczyń. Jego obecność obniża także sprawność działania układów, wykorzystujących wodę przemysłową. Obniża również sprawność układów chłodzenia. Jak powstaje?

Powstawanie biofilmu

Biofilm powstaje przede wszystkim w bardzo wilgotnych środowiskach, takich jak rury kanalizacyjne, naczynia czy krany. Bakterie najpierw gromadzą się w wielomilionowe kolonie, a następnie, pod wpływem bezruchu wody, opadają na dno gdzie zaczynają się namnażać.

Dzieje się tak pod wpływem występowania tam substancji białkowych i odpowiedniej temperatury.

Powstawanie biofilmu można podzielić na dwa etapy. Pierwszym jest powstanie oślizgłej mazi, którą jeszcze łatwo da się usunąć. Kolejnym jest powstanie grubej warstwy, na skutek wiązania się bakterii. Z ta uporać jest się znacznie trudniej.

Usuwanie biofilmu

Biofilm to substancja, której bezwzględnie powinniśmy pozbyć się z naczyń. Ponieważ biofilm jest wyjątkowo odporny na działanie środków dezynfekujących czy nawet antybiotyków, usuwa się go w sposób mechaniczny poprzez dokładne szorowanie.

W przypadku wody przemysłowej z kolei, w celu przeciwdziałania rozwojowi mikroorganizmów poleca się biocydy utleniające i nieutleniające oraz biodysperanty.

Inne metody to metoda chemiczna, termiczna i enzymatyczna.

W walce z biofilem pomogą nam profesjonalne preparaty i urządzenia oferowane przez renomowaną firmę Global Concepts 2000 Polska. Duże doświadczenie światowy zasięg są jej największym atutem.

Zapobieganie

Ponieważ usuwanie biofilmu jest zadaniem trudnym i często dość mozolnym, najlepiej jest nie dopuszczać do jego powstawania. W tym celu warto na etapie projektowania instalacji tworzyć na tyle proste formy, by nie sprzyjały one namnażaniu się drobnoustrojów w trudnodostępnych miejscach oraz stosować gładkie i kwasoodporne materiały. Należy także prowadzić regularny monitoring instalacji oraz urządzeń, a także na bieżąco wymieniać wszelkie elementy, budzące zastrzeżenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.