Stabilizator kolanowy
Choroby Ruch

Czym kierować się wybierając stabilizator kolanowy?

Uprawiając sport, bardzo intensywnie angażujemy do pracy nogi. W związku z tym, większość kontuzji związana jest z tą właśnie częścią ciała, a dokładnie ze stawem kolanowym. Osoby odczuwające bolesne dolegliwości powinny ja najszybciej skonsultować się ze specjalistą. W większości przypadków, powrót do formy będzie możliwy dzięki zastosowaniu stabilizatora kolanowego. Co to za produkt?

Rodzaje stabilizatorów kolana

  • Opaska bezszwowa – stosuje się ją głównie do utrzymania optymalnej temperatury w obrębie stawu kolanowego i jej ochrony przed zewnętrznymi urazami. Do jej produkcji najczęściej stosuje się rozciągliwy materiał umożliwiający dopasowanie opaski do nogi użytkownika i zabezpieczenie przed zmianą jej położenia nawet przy intensywnym ruchu. Tego typu stabilizatory stosuje się profilaktycznie lub w przypadku naciągnięć ścięgien albo skręceń.

  • Ściągacz kolana – wykorzystuje się go najczęściej do rehabilitacji przebytych urazów w obrębie stawu kolanowego. Zastosować można go także profilaktycznie w czasie aktywności związanych z wzmożonych wysiłkiem fizycznym. Ściągacz kolana skutecznie stabilizuje i redukuje wywierane na stawy obciążenie i gwarantuje mięśniom oraz stawom należyty komfort cieplny, przyspieszając ich regenerację i proces krążenia krwi.

  • Stabilizator siatkowy – stosuje się go w przypadku mocnego bólu oraz obrzęku powstałego na skutek kontuzji. Wskazaniem do jego wykorzystania jest również osłabienie aparatu więzadłowego, złamanie czy innego rodzaju silne obrażenia powstałe w okolicy kolana. Tego typu stabilizatory są przewiewne i posiadają liczne taśmy skutecznie chroniące stawy przed nadmiernym przeciążeniem nogi. Łagodzą one ból, nie utrudniają zginania nogi i przyspieszają rekonwalescencję.

  • Stabilizator neoprenowy – najczęściej posiada elementy z siateczki zapewniające skórze swobodny przepływ powietrza. Sprawia to, że wilgoć nie osiada się na powierzchni skóry. Stabilizator neoprenowy gwarantuje stawom optymalny poziom ciepła. Idealnie sprawdza się podczas leczenia urazów stawu kolanowego, przyspieszając powrót do sprawności po przebytych kontuzjach. Dodatkowo, skutecznie zabezpiecza przed ponowną kontuzją, chroniąc osłabione mięśnie i stawy.

Jakie parametry wziąć pod uwagę wybierając stabilizator kolanowy?

  • Typ urazu – w przypadku niewielkiej bolesności czy drobnych urazów, w zupełności wystarczająca będzie prosta opaska bezszwowa. Poważniejsze kontuzje wymagać będą natomiast zastosowania nieco bardziej zaawansowanych stabilizatorów.

  • Rozległość kontuzji – w niektórych przypadkach jest ona tak duża, że sięgnąć należy po dłuższy model, sięgający od uda po kość piszczelową.

  • Dopasowanie do budowy ciała – warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż nie każdy stabilizator będzie pasował do naszego ciała. Wybierając taki produkt, pod uwagę należy wziąć zarówno jego rozmiar, jak i ułożenie na nodze.

  • Czas noszenia – osoby aktywnie uprawiające sport potrzebować będą stabilizatora umożliwiającego szybką regenerację, który cechuje się wyższą ceną niż produkty stworzone z myślą o osobach, którym aktywność fizyczna towarzyszy jedynie rekreacyjnie.

Po czym poznać wysokiej jakości stabilizator kolanowy?

  • Zastosowanie wysokiej jakości materiałów – do produkcji stabilizatorów najczęściej stosuje się neopren, siatkę lub dzianinę. Pierwszy z nich stanowi połączenie doskonałego komfortu cieplnego i możliwości odprowadzania wilgoci, drugi – gwarantuje optymalną wentylację.

  • Obecność elementów zapobiegających obtarciom – w stabilizatorach najczęściej wykorzystuje się technologię bezszwową, która wyklucza możliwość uszkodzenia powierzchni skóry. Większość dostępnych na rynku produktów tego typu posiada także dodatkowe wstawki od wewnętrznej strony, które skutecznie zapobiegają podrażnieniom.

  • Anatomiczny krój – stabilizator powinien posiadać krój idealnie dopasowujący się do naszej nogi. Żaden z jego elementów nie może zbyt mocno odstawać lub uciskać skóry.

Bogaty wybór wysokiej jakości stabilizatorów kolanowych znaleźć można na stronie: http://elektrostymulatory.net/produkty/stabilizatory-ortezy/stabilizatory-compex/stabilizator-na-rzepke-compex-webtech-patella/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.