Kobieta trzyma tabletkę w dłoni
Choroby

Dlaczego warto stosować fitoestrogeny w okresie okołomenopauzalnym?

Artykuł partnera.

Okres okołomenopauzalny trwa nawet kilka lat, które dla większości kobiet są dość trudne – w wyniku zmian zachodzących w organizmie pojawiają się uciążliwe objawy, mogące znacząco obniżyć komfort życia. W tym niełatwym czasie warto przywiązywać więcej wagi do odpoczynku i kompleksowego zadbania o swoją kondycję fizyczną oraz psychiczną. Cennym wsparciem podczas okresu okołomenopauzalnego są także fitoestrogeny.

Co to jest okres okołomenopauzalny?

Objawy, które w języku potocznym często są nazywane menopauzą, zgodnie z terminologią medyczną powinny być określane okresem okołomenopauzalnym. To właśnie w tym czasie (trwającym ok. 5 lat) powoli wygasa praca jajników, a produkcja estrogenów i progesteronu stopniowo się zmniejsza, skutkiem czego jest pojawienie się ostatniej w życiu miesiączki (czyli menopauzy). Zwykle zmiany te zachodzą między 45 a 55 rokiem życia – po ustaniu miesiączkowania kobieta nie może już zajść w ciążę.

Podczas okresu okołomenopauzalnego organizm podejmuje wiele procesów, skutkujących licznymi, przykrymi objawami. Obniżenie poziomu hormonów sprawia, że miesiączki przestają być regularne, ponadto duże grono kobiet zgłasza takie dolegliwości jak np. zmęczenie, bóle głowy, bezsenność, rozdrażnienie, uderzenia gorąca. Pojawiają się również problemy ze skórą – cera staje się sucha, wrażliwa, pozbawiona elastyczności.

Pracownik firmy Energy, producenta m.in. naturalnych suplementów diety i kosmetyków, wyjaśnia: Chociaż zmian związanych z okresem okołomenopauzalnym nie można zatrzymać, nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować zredukować ich nasilenie i uciążliwość. Zdrowa dieta i staranna pielęgnacja skóry to uniwersalny przepis na poprawienie swojego samopoczucia. Warto też jednak poszukać dodatkowego wsparcia – w redukowaniu przykrych dolegliwości szczególnie pomocne mogą być preparaty z fitoestrogenami.

Czym są fitoestrogeny?

Fitoestrogeny to substancje pochodzenia roślinnego, wykazujące bardzo podobne działanie do kobiecych hormonów – produkowanych przez jajniki estrogenów. Można je dostarczać razem z dietą (ich cenne źródło stanowią zwłaszcza warzywa strączkowe) lub suplementować w formie gotowych preparatów. W okresie okołomenopauzalnym może się okazać, że sama dieta to za mało, dlatego warto rozważyć dodatkową suplementację. Zawsze dobrym pomysłem jest postawienie na produkty wyróżniające się w pełni naturalnymi składami – fitoestrogeny na menopauzę mogą być pozyskiwane np. z bulwy pieprzycy peruwiańskiej.

Aktywność fitoestrogenów jest niższa niż ich endogennych odpowiedników, niemniej jednak związki te są w stanie w pewnym stopniu zastąpić estrogeny, a co za tym idzie – zmniejszyć nasilenie objawów obserwowanych przez kobiety znajdujące się w okresie okołomenopauzalnym. Fitoestrogeny powinny ograniczyć nadmierną potliwość, osłabić uderzenia gorąca, a także zredukować bóle głowy i bóle stawowe. Suplementy z tym naturalnym składnikiem są też sprzymierzeńcem w walce ze zmęczeniem, stanami depresyjnymi oraz bezsennością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.