Trzymanie dłoni dziecka
Choroby

Dotleń się, czyli ozonoterapia w praktyce

Artykuł partnera

Większość ludzi słysząc hasło „ozon” myśli o naturalnym składniku atmosfery. Ale nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że ten gaz, zwany czasem aktywnym tlenem, ma także niesamowite działanie na ludzki organizm. I tu właśnie na scenie pojawia się ozonoterapia. Czym jest i jak dokładnie działa? Zobaczmy.

Zacznijmy od podstaw, czyli od odrobiny chemii i historii. Ozon to gaz odkryty w 1840 roku. Najprościej rzecz ujmując, to trójatomowa wersja tlenu (stąd zapis O3). Jego zadaniem jest blokowanie części promieni UV. Występuje naturalnie w naszej atmosferze, gdzie powstaje na wysokości około 30 km w wyniku oddziaływania promieni ultrafioletowych na tlen. Pojawia się także w niższych warstwach na skutek wyładowań atmosferycznych – to dlatego, tuż po burzy, czujemy w powietrzu charakterystyczny zapach i mamy wrażenie, że łatwiej się nam oddycha. Podobnie można się poczuć w pobliżu spadających z dużą siłą wód wodospadu.

Warto wiedzieć, że świetnie rozpuszcza się w wodzie i jest jednym z najsilniejszych znanych środków dezynfekujących.

Zastosowanie ozonu w terapii

W ostatnich latach ozonoterapia staje się coraz bardziej popularna, a to, między innymi, za sprawą coraz szerszej wiedzy na temat dobroczynnych działań ozonu. Sposobów wykorzystania tego składnika atmosfery jest wiele, od aplikacji naskórnej (na przykład w formie kompresów nasączonych lub kąpieli w ozonowanej wodzie), po kuracje dożylne.

Co może zdziałać ozon w ludzkim organizmie?

Przede wszystkim, ozon wspomaga transport i wchłanianie tlenu w organizmie, wspomaga proces odtruwania organizmu, usuwa toksyny, poprawia przemianę materii, krążenie krwi, zapobiega powstawaniu zatorów, a nawet likwiduje już powstałe. Co więcej, skutecznie niszczy wirusy, bakterie, pierwotniaki i grzyby, a także szkodliwe tłuszcze, jak na przykład, cholesterol.

Okazuje się, że ozonoterapia jest nowoczesną i niezwykle skuteczną metodą leczenia zakażeń bakteryjnych (m.in. chlamydii czy boreliozy), chorób wywołanych przez paciorkowce i gronkowce.

Dzięki zwiększenia efektywności uwalniania tlenu do tkanek, ozon zmniejsza negatywne ofekty niedotleniania powstające w wyniku zaburzeń krążenia.

Czym jest ozonoterapia dożylna?

Jak sama nazwa wskazuje, ozonoterapia dożylna polega na podawaniu ozonu bezpośrednio do krwi pacjenta. Tak podany O3 niemal od razu trafia w przyczynę choroby, neutralizując chorobotwórcze drobnoustroje. W tym samym czasie, pozbywa się niebezpiecznych toksyn z krwi pacjenta, co może znacznie skrócić czas leczenia.

Taki rodzaj terapii poleca się, przede wszystkim, osobom cierpiącym z powodu zwyrodnienia stawów, dny moczanowej, chorób skórnych, jak na przykład trądzik, trudno gojących się ran, a nawet odleżyn. Poza tym, ozonoterapię zaleca się w przypadku zaburzeń układu krążenia (na przykład miażdżyca), uszkodzeń wątroby, kłopotów z układem trawiennym, cukrzycy, chorób nowotworowych (terapia ozonem stanowi doskonałe wsparcie leczenia), a także u tych pacjentów, którzy czują się stale zmęczeni.

Od diagnozy do leczenia

Początkiem każdej terapii powinna być rzetelnie postawiona diagnoza. Następnie, najlepiej jako element wspomagający leczenie, lekarz decyduje się na włączenie terapii ozonem. Przeciwwskazaniem do ozonoterapii są nadczynność tarczycy oraz podwyższone ciśnienie krwi.

O tym, jaka forma ozonoterapii zostanie zastosowana, autohemotransfuzja (ozonowanie krwi) czy kroplówka ozonowa, decyduje lekarz w zależności od indywidualnego przypadku. Dlatego najlepiej wybierać tylko renomowane placówki, jak Centrum Zdrowia Panaceum, które gwarantuje bezpieczeństwo i fachowe wsparcie wielu specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.