Mężczyzna pije alkohol sam w domu
Choroby

Esperal w połączeniu z alkoholem prowadzi do bardzo nieprzyjemnych objawów

Wszywka alkoholowa Esperal to środek wszywany podskórnie, którego zadaniem jest wywoływać awersję do spożywania alkoholu.

Alkoholizm jest skutkiem uzależnienia od alkoholu, który na szczęście można poddać skutecznemu leczeniu. Jeżeli dana osoba szczerze chce wyjść z choroby alkoholowej, powinna zgłosić się po fachową pomoc, dzięki której na nowo będzie mogła cieszyć się normalnym funkcjonowaniem. Niewątpliwie stan zaleczenia alkoholizmu przyniesie wymierne korzyści we wszystkich aspektach życia człowieka. Stanie się lepszym partnerem, rodzicem, a także współpracownikiem.

Można powiedzieć, że alkoholik to ktoś, kto nie potrafi kontrolować ilości i częstotliwości sięgania po alkohol. Nie jest w stanie przewidzieć własnego zachowania będąc pod wpływem działania używki. Niestety alkoholizm to nie tylko choroba jednostki, ale całej rodziny danej osoby. Wiele mówi się o tzw. współuzależnieniu oraz syndromie DDA.

Alkoholizm w głębszych fazach swojego rozwoju daje charakterystyczne objawy, przy czym pierwsze sygnały ostrzegawcze można rozpoznać znacznie wcześniej. Niestety są one dość niespecyficzne i trudno je na początku potraktować poważnie. Należy tutaj szczególną uwagę zwrócić na:

  • Systematyczne sięganie po napoje alkoholowe – nie jest ważne tutaj stężenie alkoholu, jego ilość, czy typ napoju,
  • Jednorazowe wypicie napoju odpowiadającego dawce 100 gramów czystego etanolu,
  • Sięganie po używkę w samotności, szczególnie w sytuacji wzmożonego napięcia emocjonalnego,
  • Zaczęcie dnia od sięgnięcia po alkohol,
  • Poszukiwanie okazji sprzyjających konsumpcji używki,
  • „Leczenie klina klinem” – podejmowanie prób złagodzenia kaca za pomocą kolejnego napoju procentowego,
  • Doznawanie epizodów utraty świadomości i pamięci – tzw. „urwany film”,
  • Siadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Zdrowotne skutki nadużywania alkoholu

Nie ma wątpliwości, że alkohol jest toksyczny i szkodliwy. Wiele osób uzależnionych cierpi z powodu licznych chorób przewlekłych. Przykładem może być tutaj wątroba, która obciążona działaniem używki, zaczyna pracować dysfunkcyjnie. Typowe choroby towarzyszące alkoholizmowi to zapalenie i stłuszczenie wątroby, a w cięższych przypadkach może dojść nawet do jej marskości, która jest stanem nieodwracalnym. Oprócz tego charakterystyczne są inne dolegliwości, takie jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, drżenia mięśni, padaczka alkoholowa, zaburzenia narządów ruchu, uszkodzenia mózgu, uszkodzenia nerek, zapalenie trzustki.

Co to jest i jak działa Esperal?

Jedną z najpopularniejszych metod antyalkoholowych jest wszywka alkoholowa Esperal. Zaliczana jest do farmakologicznych metod leczenia uzależnień i ma postać niewielkich, jałowych tabletek, które przeznaczone są do umieszczania pod skórą Pacjenta. Składniki aktywne leku mają zdolność do reagowania z alkoholem, czego skutki dotkliwie odczuwa osoba uzależniona, sięgająca po używkę podczas terapii. Tym samym, nawet najmniejsza dawka napoju wywołuje szereg reakcji, które formą zbliżone są do ciężkiego zatrucia alkoholowego, przy czym są one bardziej natężone, a czas ich trwania może osiągać nawet kilkanaście godzin. Tak więc po kilku minutach od pierwszego łyku pojawiają się: biegunki, nudności, wymioty, problemy z oddychaniem, nadmierna potliwość, rozszerzenie naczyń krwionośnych, gwałtowne zmiany ciśnienia, pulsujący ból głowy, zawroty głowy, ból brzucha, tachykardia, lęk i niepokój. W cięższych przypadkach może dojść do trwałego uszkodzenia narządów wewnętrznych, a nawet śmierci.

W chwili obecnej wszywkę alkoholową uznaje się za bardzo skuteczną metodę, ponieważ oddziałuje na motywację i chęć do zmian u człowieka. Celem jej włączenia jest chęć zmiany podejścia do alkoholu u danej osoby za pomocą zmiany sposobu postrzegania używki. Coś, co do niedawna było tak bardzo pożądane, teraz staje się źródłem złego samopoczucia i zagrożenia dla zdrowia i życia. Negatywne skojarzenia skutkują awersją, czyli postawą unikającą, co finalnie da efekt całkowitej rezygnacji z picia.

Jak wygląda zabieg zaszycia alkoholowego?

Esperal w http://esperalkatowice.pl/ podaje się w ramach małoinwazyjnego zabiegu pod opieką chirurga. Za pomocą sterylnych narzędzi nacina skórę, a następnie preparuje głęboki tunel sięgający aż pod powięź, gdzie następnie lokuje indywidualnie dobraną dawkę leku. Zwykle wybór miejsca pada na pośladek, ramię lub łopatkę. Dużym atutem działań jest to, iż jeszcze tego samego dnia Pacjent może wrócić do swoich codziennych obowiązków. Musi jednak uważać na wzmożoną aktywność fizyczną. W pierwszych kilku dniach warto zrezygnować np. z dźwigania. Po wygojeniu się rany na skórze pojawia się niewielkich rozmiarów blizna, którą dość łatwo zakryć.

Działanie wszywki alkoholowej Esperal

W momencie kiedy lek znajduje się już w ciele człowieka, zaczyna on się wchłaniać i uwalniać swoje substancje aktywne. Disulfiram, bo to on jest głównym składnikiem, uwalnia się do krwioobiegu. Jeżeli Pacjent na co dzień stosuje się do zaleceń medycznych, Esperal jest dla jego zdrowia całkowicie obojętny i bezpieczny. Jego stała aktywność ujawnia się jedynie w sytuacji, kiedy dana osoba sięga po alkohol. Dzieje się tak, ponieważ Disulfiram ogranicza funkcje wątroby, a właściwie jej zdolności do metabolizowania etanolu. Konsekwencją upośledzenia działania enzymu trawiącego alkohol jest kumulowanie się znacznych ilości toksyn, a w tym aldehydu octowego, który w dużej mierze odpowiada za stan zatrucia alkoholowego. Efektem jest tutaj bardzo złe samopoczucie, mogące trwać znacznie dłużej, niż zwykły kac.

Wskazania do skorzystania z wszywki alkoholowej

Esperal dedykowany jest tym osobom, które wykazują cechy silnego uzależnienia od alkoholu, przy czym mają za sobą już kilka nieudanych prób wyjścia ze swojego stanu. Poprzez swoje specyficzne działanie, wszywka znacząco podnosi poziom motywacji do zmian, a znając skutki reakcji Disulfiram-etanol, łatwiej jest zrezygnować z picia ze względu na realne ryzyko doznania uszczerbku na zdrowiu.

Skuteczność wszywki oparta jest na założeniach farmakologicznego leczenia awersyjnego. Aby skorzystać z tej formy leczenia, Pacjent musi być całkowicie trzeźwy. Z tego powodu zaleca się wcześniejsze odbycie odtruwania alkoholowego.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż sama wszywka, mimo, iż wzmacnia motywację i wywołuje negatywne skojarzenia z alkoholem, nie będzie w stanie zmienić ogólnego nastawienia na alkoholu. Człowiek potrzebuje w tym aspekcie działań psychoterapeutycznych, kogoś, kto pomoże mu zapanować nad mechanizmami powstawania uzależnienia, a także skutecznie nauczy sposobów radzenia sobie w trudnych chwilach. Taką osobą powinien być terapeuta. Tym samym, im więcej wielotorowych działań antyalkoholowych, tym korzystniej dla Pacjenta. Warto także skorzystać z pomocy Anonimowych Alkoholików.

Jak długo działa wszywka alkoholowa Esperal?

W zależności od indywidualnych uwarunkowań czas działania wszywki waha się tutaj od 8 do 12 miesięcy, przy czym jeżeli zajdzie taka potrzeba, można zabieg powtórzyć.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania Esperalu?

Decyzję o kwalifikacji danej osoby do zabiegu podejmuje lekarz na podstawie wyników uzyskanych podczas wywiadu medycznego. Ważna jest tutaj szczerość Pacjenta, ponieważ zatajenie informacji o swoim stanie zdrowia może przynieść katastrofalne skutki. Potencjalne przeciwwskazania to np.:

  • Nietrzeźwość lub brak zachowanej abstynencji przez minimum dwie doby, lub odmowa wykonania odtruwania alkoholowego,
  • Ciąża i laktacja,
  • Nadwrażliwość na wszelkie składniki leku,
  • Choroby przewlekłe, w tym te na tle psychicznym,
  • Niepełnoletność,
  • Brak zgody na zabieg.

Wszywka alkoholowa Esperal cena

Niestety, ze względu na swoje specyficzne działanie, chcąc skorzystać z zaszycia alkoholowego, należy wziąć pod uwagę koszty, jakie wiążą się z tą formą leczenia, ponieważ nie jest ona refundowana przez NFZ.

Ostateczna cena zabiegu ustalana jest wspólnie z lekarzem i Pacjentem podczas konsultacji medycznej. Lekarz zwraca tutaj uwagę na indywidualne cechy fizyczne danej osoby (szczególne znaczenie ma tutaj masa ciała), podawaną dawkę leku (czyli ilość zaszywanych tabletek), a także poziom uzależnienia od alkoholu. Cena może różnić się także w zależności od miasta, gdzie wykonywany jest zabieg, jednak cechą wspólną jest tutaj wysokość rzędu kilkuset złotych. Warto jednak raz na kilka miesięcy poświęcić taką kwotę, tym bardziej, że zdrowie jest znacznie ważniejsze. Pacjent ma tutaj dwie alternatywy – jedna: wydanie pieniędzy na wszywkę, która może skutecznie pomóc wyjść z uzależnienia, druga: dalszy zakup alkoholu, co nie dość, że niszczy zdrowie, to generuje konieczność wydawania każdego dnia znacznych sum na alkohol. Przyjmuje się jednak, że średnio jeden dzień leczenia wszywką kosztuje od 1 do 2 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.