Montaż paneli fotowoltaicznych
Dom i ogród

Fotowoltaika – czy się opłaca i jakie zmiany przyniesie rok 2022?

Zmiany w sposobie rozliczania się prosumentów za prąd wyprodukowany z energii słonecznej położyły się cieniem nad całą branżą fotowoltaiczną. Z jednej strony mamy do czynienia z ciągłym rozwojem technologii, który sprawia, że panele są coraz bardziej wydajne, a za sprawą atrakcyjnych programów wsparcia i dofinansowań instalacje są coraz tańsze. Z drugiej zaś zanosi się na to, że opłacalność instalacji może się znacząco zmniejszyć. Czy tak będzie?

Fotowoltaika i zmiany, jakie nadchodzą w 2022 roku

Dla tych, którzy jeszcze nie mają własnej instalacji fotowoltaicznej, a chcą taką mieć, najważniejszą informacją będzie z pewnością to, że zapowiadane na 2022 roku zmiany wejdą w życie najpewniej dopiero od 1 kwietnia. Przesunięcie terminu ze stycznia da szansę wielu osobom na założenie instalacji i uniknięcie zmian.

Według prawa zniesienie systemu opustów ma bowiem dotyczyć instalacji, które powstaną dopiero po wejściu zmian w życie. A co z tymi, którzy zdecydują się na panele już po tym fakcie, czyli po 1 kwietnia 2022? Jak to będzie? Ta do tej pory korzystna dla portfela fotowoltaika czy się opłaca po tych wszystkich zmianach? Bez obaw. Jak najbardziej tak! Co prawda, oszczędności mogą być nieco mniejsze, jednak przy odpowiednim użytkowaniu instalacji i tak wyjdziemy dużo na plus. Można będzie nawet zarabiać na wytworzonym przez siebie prądzie, tak że wcale nie musi stać się to problemem.

Fotowoltaika, teoria a rzeczywistość

Sprawdź istniejące już instalacje – np. te przygotowane przez olsztyńską firmę OZE Projekt i zobacz, jak wygląda profesjonalny projekt i montaż elektrowni słonecznej. Trzeba bowiem pamiętać, że wydajność instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników. A przede wszystkim od prawidłowego projektu, który bierze pod uwagę średnią intensywność nasłonecznienia charakterystyczną dla danego regionu oraz indywidualne usytuowanie paneli na działce czy budynku.

Co ważne na efektywność instalacji fotowoltaicznej wpływa także sposób korzystania z prądu. O co tutaj chodzi? Przede wszystkim dysponując prądem z energii słonecznej, warto jak najwięcej użytkować go w czasie dnia (najlepiej w szczycie produkcji energii). W praktyce oznacza to, że właśnie w tym czasie warto włączać pranie, zmywarkę oraz inne urządzenia domowe. Także ładowanie laptopów, telefonów czy nawet pojazdów elektrycznych, warto robić w dzień. Takie przemyślane użytkowanie energii słonecznej szczególnie będzie wskazane i bardzo opłacalne po likwidacji opustów dla nowych prosumentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.