chłopcy, rodzeństwo
Psychologia

Jak ogień i woda?

Konflikty między braćmi są nieuniknione. Bracia dorastają, każdy ma swoich znajomych, własne zainteresowania i cele. Często bywa tak, że zepchnięte do podświadomości spory z dzieciństwa i młodości, ujawniają się w dorosłym życiu odciskając swoje piętno na braterskiej relacji. Jednak nastaje w końcu taki dzień, w którym jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, kończą się wszelkie niezgody. Każda relacja z bratem powinna być autentyczna, szczera i stale pielęgnowana, a czas by ją poprawić zawsze się znajdzie.

„Jak pies z kotem”

Niestety, konflikty między braćmi występują bardzo często. Współcześnie niejednokrotnie wykorzystywane są jako tematy przewodnie licznych książek i dzieł filmowych. Dobrym przykładem, ukazującym braterską niezgodę jest kinowa ekranizacja Janusz Kondratiuka – „Jak pies z kotem”. Film opowiada historię dwóch braci, którzy prywatnie nie mieli dobrych relacji, ale gdy jeden z nich dostał wylewu, drugi przyjął go pod swój dach opiekując się nim wiele miesięcy.

Autentyczność

Film przedstawia autentyczne wydarzenia z życia reżysera i został stworzony ku pamięci jego zmarłego brata. Powodem wzajemnej niechęci rodzeństwa był kompleks jednego z braci względem drugiego – bardziej utytułowanego i silniejszego psychicznie. Moment choroby sprawia, że stają się oni względem siebie lustrami, w których odbija się ich psychologiczna krzywizna i wszelkie zgrubienia. Wszystko to daje im wiele do myślenia i próbują oni zrozumieć siebie nawzajem.

Film ten dostępny jest w repertuarze https://ohkino.pl, a dzięki licznym promocjom i wydarzeniom każdy znajdzie dodatkowy powód, by wyjść z domu i zobaczyć niezwykle wartościową produkcję.

Zimna relacja wyniszcza

Nierzadko między braćmi dochodzi do ostrej wymiany zdań, poglądów, a niekiedy nawet do rękoczynów. Wiele osób twierdzi, że kłótnie w okresie dziecięcym wynikają z rywalizacji o miłość i względy rodziców. Inni mówią, że współzawodnictwo rodzeństwa jest rzeczą naturalną, zaspokajającą podstawowe emocjonalne i społeczne potrzeby. Niezależnie jednak od przyczyny konfliktu, rzeczą najważniejsza jest wzajemne zrozumienie, bliskość i ścisła zażyłość. Wszystko to pozwoli umocnić braterską relację i sprawi, że w każdej sytuacji będzie osoba, na którą można liczyć.

Co daje sobie rodzeństwo?

Brat od brata nauczyć może się bardzo wiele

  • przejść „szybki kurs socjalizacji” – mówiący o współczuciu, szacunku do innych, empatii i asertywności;

  • mieć kogoś, kto będzie motywował i wspierał;

  • brat nauczy rozpoznawania emocji;

  • da szkołę uodpornienia na stres;

  • nauczy komunikacji, rozwiązywania problemów i cierpliwości.

Brat wpływa na brata i na jego kształtowanie relacji z innymi. Każde rodzeństwo powinno wspierać się nawzajem i zawsze stawać za sobą murem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.