młoda kobieta z trądzikiem na twarzy
Choroby Rodzicielstwo Uroda

Jak pozbyć się trądziku młodzieńczego?

Trądzik pospolity należy do grupy chorób zapalnych i dotyka głównie osoby w wieku dojrzewania. W wielu sytuacjach przyjmuje łagodną postać, a po jakimś czasie samoistnie ustępuje. Są jednak przypadki, w których pomoc dermatologiczna jest niezbędna. Na szczęście istnieje wiele metod terapii, które skutecznie mogą go zlikwidować.

Nadczynność gruczołów łojowych

Problemy z trądzikiem w głównej mierze związane są z nadczynnością gruczołów łojowych. Istotne nasilenie zmian skórnych pojawia się najczęściej na twarzy, plecha oraz w okolicy dekoltu, gdyż w tych właśnie miejscach występują gruczoły łojowe. Okres dojrzewania jest czasem, w którym następuje największy wzrost emisji łoju. Wynika to z większego pobudzenia tych gruczołów oraz podwyższenia poziomu androgenów. W ujęciu dermatologicznym, trądzik jest chorobą, która wyróżnia obecność grudek, zaskórników, torbieli ropnych oraz zapalnych krostek.

Przyczyny pojawienia się trądziku

Wpływ na pojawienie się trądziku ma wiele czynników. Do podstawowych zaliczyć można:

  • uwarunkowania genetyczne;
  • bakterie – najczęściej są to drobnoustroje beztlenowe z gatunku Propionibacterium acnes;
  • właściwości mieszków włosowych;
  • zaburzenia hormonalne – w patogenezie trądziku kluczową rolę odgrywają androgeny – zwiększenie działania androgenów zaostrza problem trądziku.

Leczenie

Większość osób, które dotyka problem trądziku, po okresie dojrzewania, dostrzega samoistną poprawę stanu skóry. Jednak znaczne nasilenie trądziku wymaga odpowiedniej terapii dermatologicznej i czujności specjalisty. Pożądane jest to szczególnie w momencie silnego nasilenia się choroby u osób w bardzo młodym wieku. Pomocą służy wówczas dermatolog dziecięcy. Warszawa daje możliwość skorzystania z usług wykwalifikowanych specjalistów, którzy wdrożą właściwe postępowanie lecznicze skracające bieg choroby. Zmniejszy to ryzyko wystąpienia niechcianych powikłań, a co najważniejsze, poprawi komfort życia młodej osoby, którą dotknął ten problem.

Szczególna ważna pielęgnacja

Skóra ze skłonnościami do trądziku powinna być regularnie oczyszczana. Jedno, dwukrotne przemywanie twarzy w ciągu doby jest wystarczające. Zbyt częste jej mycie doprowadzić może do nadmiernego przesuszenia i zwiększenia produkcji sebum. Agresywne przesuszenie skóry doprowadzić może do nasilenia się trądziku. Wysuszona skora będzie próbowała poradzić sobie z suchością zwiększając pracę gruczołów łojowych. Pogłębić może to problem trądziku i doprowadzić do pojawienia się jeszcze większej ilości wyrzutów chorobowych.

Pacjenci zmagający się z problemem trądziku powinni starannie dobierać kosmetyki codziennego użytku, zwracając uwagę czy skład danego preparatu nie powoduje powstawania zaskórników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.