Mężczyzna za zaburzeniem PTSD
Choroby

Jak radzić sobie z PTSD?

PTSD to temat coraz częściej obecny w naszym społeczeństwie. Również lekarze i psychologowie coraz częściej diagnozują PTSD oraz rozpoczynają terapię dedykowane właśnie wyleczeniu tej przypadłości. PTSD potrafi w wielu przypadkach znacząco utrudnić normalne funkcjonowanie, a osoby nim dotknięte mogą przez długi okres pozostawać pod wpływem intensywnych, negatywnych odczuć. Poniżej rozwijamy temat PTSD oraz podpowiadamy – jak wygląda jego diagnoza oraz leczenie.

PTSD – w telegraficznym skrócie

Traumy to istotne wydarzenia, których konsekwencje przeżywamy przez długi okres. W przypadku wydarzeń nagłych i niebezpiecznych – takich jak wypadki, urazy fizyczne lub napaści – może dojść do wykształcenia się zespołu stresu pourazowego, nazywanego w skrócie PTSD (post traumatic stress disorder). Zaburzenie to może rozwinąć się zarówno u osób, które były świadkiem danego wydarzenia, jak i u osób, które aktywnie w nim uczestniczyły, a przez to były bezpośrednio narażone na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia.

Najczęstszymi przyczynami powstania PTSD są: wypadki samochodowe, katastrofy naturalne, gwałt, napaść, kradzież, śmierć bliskiej osoby, nagłe pogorszenie się stanu zdrowia. W sytuacji, gdy dana osoba jest już „przeciążona” na skutek doświadczenia traumy, jej organizm nie potrafi adekwatnie reagować i radzić sobie z odczuwanym stresem. Wówczas właśnie może dojść do wykształcenia się PTSD.

Najważniejsze objawy PTSD

Typowe objawy wystąpienia zespołu stresu pourazowego mogą wystąpić w okresie 1-6 miesięcy po danym, nagłym wydarzeniu. Do grupy najważniejszych objawów należą nawracające, natrętne, uporczywe wspomnienia związane z danym wydarzeniem. Mogą mieć także formę myśli samoczynnie powracających (tzw. ruminacji) i koszmarów sennych. 

Również unikanie miejsc, przedmiotów, osób związanych z daną traumą może być objawem PTSD. W przypadku osób dotkniętych PTSD czynnikiem „zapalnym” może być wszystko – nawet zupełnie przeciętny przedmiot, który wzbudza skojarzenia z traumatycznym przeżyciem.

Zaburzenia nastroju również należą do grupy symptomów PTSD. Wymienić należy przede wszystkim obniżony nastrój, nerwowość i drażliwość, a także problemy z kontrolowaniem emocji, a przez to – spontaniczne wybuchu gniewu lub złości. 

Problemy z odczuwaniem przyjemności również mogą świadczyć o wystąpieniu PTSD. Szczególnie często dotyczy to tych aktywności, które do tej pory sprawiały danej osobie radość. Osoby z PTSD często nie są w stanie odczuwać radości nawet wtedy, gdy spotyka je coś ważnego czy bardzo przyjemnego.

Oprócz powyższych należy także wskazać na objawy fizyczne związane z wystąpieniem PTSD. Do grupy najczęściej występujących zaliczają się: częste bóle głowy, uczucie ucisku w okolicy żołądka, problemy trawienne – dla których lekarze nie znajdują medycznego uzasadnienia. W przypadku dzieci lista objawów PTSD może być dłuższa i obejmować dodatkowe symptomy, niewystępujące u dorosłych. Mowa między innymi o występowaniu trudności wychowawczych, zaburzeń rozwojowych, odtwarzaniu traumatycznych wydarzeń w trakcie zabawy z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.