Dietetyka.
Zdrowa żywność

Jak zostać specjalistą od żywienia, czyli dietetykiem?

Nie każda moda wychodzi nam na dobre. Dbanie o zdrowy styl życia to akurat trend, który warto podchwycić. Właśnie dlatego w ostatnich latach bardzo popularna stała się dietetyka. Studia w tym zakresie otwierają drogę do bardzo ciekawego zawodu. Jak zostać specjalistą od żywienia?

Liczenie kalorii to nie wszystko

Jak powszechnie postrzegana jest dietetyka? Studia na tym wydziale to nauka wyliczania kalorii i naszego dziennego zapotrzebowania na nie. Specjalista od żywienia jest najczęściej utożsamiany z precyzyjnym układaniem menu. Zakresu jego obowiązków nie powinno się zawężać tylko do odchudzania. Potrzeby współczesnego człowieka i mnogość chorób cywilizacyjnych znacznie poszerzają zakres kompetencji dietetyka. To dlatego program nauczania obejmuje wszystkie rodzaje aktywności fizycznej, zagadnienia medyczne, anatomiczne, psychologiczne, a nawet z zakresu biochemii.

Wsparcie doraźne i systematyczne

Jakie zawody kryją się pod pojęciem dietetyka? Studia przygotowują do trzech głównych specjalizacji. Pierwszą z nich jest dietetyk kliniczny. Taka osoba zajmuje się żywieniem osób chorych, hospitalizowanych. Ich dieta musi wspomagać proces leczenia i regeneracji organizmu. Sporą grupę specjalistów stanowią dietetycy sportowi. Dopasowują menu do konkretnej dyscypliny sportowej, jak również indywidualnych możliwości trenującego. W przypadku sportowca zawodowego dietetyk staje się częścią jego teamu. Trzecia specjalizacja to psychodietetyk. Taka osoba wspomaga pacjenta, który boryka się z zaburzeniami żywieniowymi o podłożu psychicznym.

Wielozadaniowość i nastawienie na drugą osobę

Uważasz, że masz predyspozycje do kierunku dietetyka? Studia pokażą ci, jak bardzo wielozadaniowy kierunek wybrałeś. Lista miejsc, w których znajdziesz pracę, jest bardzo długa. Począwszy od placówek medycznych – przychodni, szpitali, sanatoriów po gastronomię, catering, hotelarstwo, agroturystykę. Ważne jest, aby kandydat do tego zawodu miał na uwadze potrzeby drugiego człowieka. Problemy z odżywianiem to bardzo często efekt kłopotów natury emocjonalnej, różnego typu kompleksów. Do ciężkich zaburzeń jak anoreksja, czy bulimia bardzo trudno się przyznać. Psychodietetyk musi być bardzo uważny i dobrze rozeznać problem.

Dietetyka – studia czy kursy?

W Polsce regulacja zawodu dietetyka jest mocno myląca. Za dietetyka uważają się osoby, które skończyły internetowe kursy. Tymczasem tak odpowiedzialny zawód wymaga fachowej wiedzy. Kwalifikacje do wykonywania praktyki dietetyka jest przyznawana po zakończeniu studiów wyższych. Mogą to być studia pierwszego lub drugiego stopnia. Dowiesz się na nim sporo o anatomii człowieka, biochemii żywności, genetyki, farmakologii. Nauczysz się o interakcji leków z żywnością, roli suplementów.

Studia to tylko wstęp do dalszych, już indywidualnych poszukiwań dietetycznych. Co jakiś czas powstają nowe diety i trendy żywieniowe. Jako specjalista musisz umieć je interpretować i wiedzieć, na ile są wartościowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.