Domowe sposoby aby zwiększyć libido
Związki

Jak zwiększyć libido – domowe sposoby

Udane życie seksualne stanowi jeden z fundamentów relacji panujących w związku. Obniżone libido jest zatem często podstawą kłótni i pogorszonych stosunków między partnerami. Wynika to przede wszystkim z niezrozumienia drugiej osoby oraz braku szczerej rozmowy na tak ważne tematy.

Podłoża tego zachowania należy upatrywać w tym, że osoby, u których zaobserwowano zaburzenia libido, przeważnie wstydzą się tego. Tym sposobem, frustracja zostaje pogłębiona, a problem nawarstwia się. Warto jednak wiedzieć, że długotrwałe przebywanie w tym stanie może przyczynić się do rozpadu nawet najbardziej udanego związku. Dotyczy to również relacji wieloletnich, do których najczęściej wkrada się rutyna i wypalenie. Nie należy jednak czekać, aż to się stanie. Warto znaleźć przyczynę obniżonego popędu płciowego oraz wdrożyć działania mające na celu wyeliminować ten czynnik. Poniżej znajduje się kilka domowych sposobów na to, jak zwiększyć libido.

Czym jest libido?

Pojęcie libido zostało wprowadzone do użytku przez Zygmunta Freuda. Nazwał on ją wówczas energią, która dąży do tego, aby szukać przyjemności. Żywiołowość ta wiąże się więc z potrzebą podejmowania aktywności seksualnej. Określił również, że nie pojawia się ona zawsze, a jedynie w momencie, w którym otrzyma stosowne bodźce biologiczne.

Libido wypływa zatem z naszego wnętrza i aby się utrzymać potrzebuje do tego właściwych czynników. Trudno jest je jednak określić, gdyż zazwyczaj są one kwestią indywidualną. To samo tyczy się jego poziomu. Podczas gdy jedni mają aż nadto popędu, u innych wewnętrzny apetyt seksualny może być znacząco obniżony. Zdarzają się również osoby aseksualne, czyli takie, które w ogóle nie odczuwają potrzeby współżycia. Przypuszcza się, że jest to wrodzone. Dolegliwość ta dotyczy jednak około 1% społeczeństwa.

Całkowicie normalnym jest to, że popęd seksualny ulega wahaniom. Zależy on bowiem od naszego aktualnego stanu psychicznego oraz poziomu hormonów. Działaniem niepożądanym jest jednak stan, w którym obserwujemy długotrwały spadek libido.

Obecne statystyki są bardzo niepokojące. Podczas gdy, w przeszłości problem ten dotyczył zazwyczaj jedynie starszych osób, aktualnie skarży się na niego coraz więcej młodych ludzi. Ma to przede wszystkim związek z nieustannym zwiększaniem pędu życia codziennego. Z kolei to często wiąże się również z większym narażeniem na czynniki stresogenne. Tym samym naszą głowę zaprzątają myśli związane z pracą i obowiązkami. Seks znajduje się dopiero na samym końcu tego łańcucha potrzeb. Nierzadko jest to przyczyna rozpadu pożycia, w które wkrada się frustracja, nieporozumienia oraz niechęć do partnera.

Od czego zależy libido?

Nie zawsze musimy mieć ochotę na seks i warto o tym mówić. Na libido wpływ może mieć bowiem wiele czynników. Najczęściej uzależnione jest ono jednak od hormonów, wieku oraz czynników psychicznych, co jest uwarunkowane biologiczną strukturą organizmu.

Ze spadkiem libido wiążą się zatem wszelkie zaburzenia bądź wahania hormonalne. Mogą być one kwestią naturalną lub wynikać z pojawienia się niektórych chorób. W przypadku kobiet regulowane jest to przez cykl miesiączkowy. W pierwszej fazie mają one zwiększoną ochotę na seks. Wynika to przede wszystkim z natężenia poziomu estrogenu. Po owulacji natomiast sytuacja ta zmienia się całkowicie. Wzrasta progesteron, który przyczynia się do obniżenia libido. Kilka dni przed miesiączką pojawia się z kolei zespół napięcia przedmiesiączkowego, zwany w skrócie PMS. Może on sprawić, że kobieta całkowicie wykluczy seks ze swojej codzienności. Wszystko to za sprawą tego, że spada zarówno poziom progesteronu, jak i estrogenu.

Kiedy jeszcze obserwujemy spadek libido?

Obniżony popęd seksualny obserwuje się także przy zwiększonym poziomie prolaktyny. Może to być zarówno choroba prowadząca do niepłodności, jak i naturalny proces zachodzący u matek karmiących piersią. Stan ten ma na celu wykluczyć szybkie zajście w kolejną ciążę. Kobiecy organizm ma w tym czasie czas na regenerację.

Warto zaznaczyć, że przyczyną obniżonego libido może być również wiek. Udowodniono, że w przypadku kobiet jest ono znacznie niższe w okresie menopauzy. Ma to związek głównie z wahaniami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie. Mężczyźni natomiast ze spadkiem libido zmagają się po 45 roku życia, kiedy to gwałtownie spada produkcja testosteronu.

Dodatkowo zaobserwowano, że w przypadku kobiet niemałe znaczenie ma również długość związku. Po jakimś czasie potrzebują one na nowo poczuć powiew świeżości. Oczywiście nie chodzi tutaj o to, aby zmieniać partnera. Warto jedynie zadbać o to, aby w naszym związku pojawiły się jakieś nowe czynniki. Wymaga to jednak od nas szczerej rozmowy z drugą połową, czego niestety bardzo często brakuje we współczesnych relacjach.

Relacje są ważne!

Pamiętajmy również o tym, że na udane pożycie seksualne wpływ mają przede wszystkim nasze relacje. Ciągłe kłótnie, niedopowiedzenia, a nierzadko również brak zaufania działają negatywnie nie tylko na nasz związek, ale również na jakość życia seksualnego. Niepożądane jest również upatrywanie w zbliżeniu jedynie drogi do orgazmu. Należy wiedzieć, że jest to coś znacznie większego, niż tylko chwila przyjemności. Często usilnie dążąc do spełnienia, nabywamy ogrom frustracji, co jest równoznaczne z tym że orgazm się nie pojawia. Ma to swoje odzwierciedlenie w obniżeniu popędu seksualnego. W takiej sytuacji warto na jakiś czas zrezygnować z seksu, a postawić na petting, czyli przytulanie, całowanie, pieszczenie oraz dotykanie. Pozwoli nam to przekonać się, że nie tylko orgazm może dać nam przyjemność. Ważna jest przy tym również zasada, że im więcej się kochamy, tym bardziej tego pragniemy.

Ponadto nasze libido nie lubi nieregularnego trybu życia, stresu oraz wszelkich używek. Oczywiście kieliszek wina jest nawet wskazany, ale w momencie, w którym przesadzimy z jego ilością, spadnie również nasz apetyt na seks. Duże znaczenie mają również leki, które przyjmujemy, zwłaszcza przeciwdepresyjne, na nadciśnienie oraz problemy gastryczne. W przypadku, kiedy przypuszczamy, że ich przyjmowanie jest przyczyną obniżenia naszego libido, warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym o zmianie sposobu leczenia.

Coraz częściej brak ochoty na seks rozpatruje się jako chorobę. Zaburzenie to określa się jako hipolibidemię.

Przyczyny obniżonego libido

Poniżej przedstawiono przykładowe przyczyny obniżenia libido. Warto jednak wiedzieć, że może być ich znacznie więcej. Dlatego tak ważne jest indywidualne podejście do każdej osoby. Na zaburzenia wynikające z niewłaściwego stylu życia możemy mieć wpływ sami. Jednak kiedy w grę wchodzą choroby współistniejące, może okazać się, że jednak niezbędna jest wizyta u stosownego specjalisty.

Najczęściej spadek aktywności seksualnej ma związek z:

  • Brakiem ruchu,
  • Niewłaściwą dietą,
  • Zbyt małą ilością snu,
  • Stresem.

W takich przypadkach jest to łatwo skorygować poprzez wprowadzenie do swojego życia działań, które wyeliminują te czynniki.

Problem zaczyna się jednak kiedy spadek popędu seksualnego nastąpił na skutek jednej z chorób przewlekłych. Najczęściej są to nadciśnienie, choroby nerek, cukrzyca oraz nowotwory. Niestety w takim przypadku, sama zmiana stylu życia nie wystarczy. Konieczne jest bowiem zastosowanie stosownego leczenia, które poprawi stan naszego zdrowia.

Pozostałe przyczyny obniżonego libido

Przyczyną obniżonego libido może być również:

  • Ciąża i karmienie piersią (wahające się hormony),
  • Menopauza (zmiany hormonalne),
  • Impotencja,
  • Zły stan psychiczny, w tym również depresja,
  • Zaburzenia psychologiczne (brak pewności siebie, kompleksy),
  • Pojawienie się na świecie dziecka (brak czasu, zmiana kobiecego ciała, zmiany hormonalne),
  • Suchość pochwy (wynikająca zarówno z braku popędu, ale również mająca związek z przyjmowanymi lekami),
  • Niektóre leki, zwłaszcza antykoncepcyjne, hormonalne, oraz betablokery,
  • Ból i dyskomfort podczas stosunku (wynikający z infekcji  bądż choroby),
  • Zbyt krótka gra wstępna.

 Jak domowymi sposobami zwiększyć libido kobiecie?

Wzrost libido poprzez domowe sposoby
Źródło: Freepik.com

Zastanawiając się nad tym, jak domowym sposobem zwiększyć libido u kobiety, powinniśmy w pierwszej kolejności postawić na szczerą rozmowę ze swoją drugą połówką. Tylko to działanie pozwoli nam na ustalenie przyczyny tego stanu. Jest równoznaczne z podjęciem działań, mającym na celu wyeliminowanie tych czynników. W innym przypadku może się okazać, że podejmowane przez nas czynności, nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

To samo tyczy się kobiet, które same zauważają problem i nie boją się o tym mówić głośno. Uświadomcie swojego partnera, że coś jest nie tak. Oni często nie mają pojęcia o tym, że dzieje się coś złego, lub po prostu nie wiedzą, jak sobie z tym radzić. Warto naprowadzić ich na to, co można by było zmienić w waszym związku, np. wprowadzić dłuższą grę wstępną, czy też masaż z olejkiem różanym, który zwiększa popęd seksualny u kobiet.  Rozmowa może nie tylko otworzyć im oczy, ale całkowicie zmienić postrzeganie waszego związku.

Warto zaznaczyć, że mechanizm funkcjonowania kobiety jest zupełnie inny, niż mężczyzny. Podczas gdy u mężczyzn, wystarczy jedynie chwila, aby odczuć podniecenie, u płci pięknej wpływ na to ma wiele czynników. Tym samym znaczenie może mieć nie tylko dana chwila, ale również wszystko, co robiła danego dnia.

U niektórych kobiet, aby podnieść libido, wystarczy jedynie seksowna bielizna, która zadba o ich atrakcyjność, a tym samym zwiększy pewność siebie. U innych z kolei potrzeba znacznie bardziej zaawansowanych działań. Z pomocą mogą przyjść np. gadżety lub produkcje przeznaczone właśnie dla kobiet. Znajdziemy wśród nich np. filmy erotyczne dla kobiet lub kulki do ćwiczeń mięśni Kegla. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także trening masturbacyjny, który pozwoli na poznanie własnego ciała. Działania te nie tylko wpłyną na nasze libido, ale również zwiększą intensywność doznań.

Jak domowymi sposobami zwiększyć libido mężczyźnie?

U mężczyzn przyczyny obniżenia libido należy upatrywać głównie w słabej kondycji psychicznej oraz obniżonym poziomie testosteronu. Aby przyczynić się do wzrostu popędu seksualnego, należy zatem przede wszystkim zadbać o dobry nastrój. Warto wprowadzić do swojego życia techniki relaksacyjne, które zredukują poziom stresu.  Ważna jest również poprawa kondycji fizycznej i stanu zdrowia. Będzie to miało wpływ nie tylko na uczucie odprężenia, ale również przyczyni się do podniesienia poziomu testosteronu.

Dobrym sposobem jest także wprowadzenie do swojej diety drobnych zmian. Skupmy się na dobrych jakościowo tłuszczach, a zarazem ograniczmy liczbę dostarczanych węglowodanów. Pomocne mogą być również zioła adaptogenne, które wzmacniają i regulują funkcję organizmu np. ashwagandha czy różeniec górski. Z tych bardziej powszechnych produktów wyróżnić można natomiast czosnek oraz seler naciowy. Udowodniono, że seler ma zdolność stymulowania popędu płciowego. Zawiera bowiem androsteron, czyli męski hormon płciowy, który wydala się wraz z potem. Ciekawe jest to, że zapach ten może być wyczuwalny przez kobiety.

Naturalne sposoby na wzrost libido

Jak podwyższyć libido? Odpoczynek!

Odpoczynek ma kluczowe znaczenie we wszystkich aspektach funkcjonowania naszego organizmu. Istotny jest zatem również jego wpływ na poziom libido. Jednym z domowych sposobów, jak zwiększyć libido, jest zapewnienie swojemu organizmowi odpowiedniej dawki snu i relaksu.

Powszechnie uważa się, że każdy z nas powinien sypiać co najmniej 8 godzin dziennie. Jest to bardzo ważne, gdyż właśnie wtedy w naszym organizmie toczy się szereg działań regeneracyjnych. Dawka ta może być jednak niewystarczająca, jeżeli coś przyczyni się do obniżenia jego jakości.  Zaleca się zatem, aby pomieszczenie, w którym sypiamy było dobrze przewietrzone, pory spoczynku stałe, a sen nieprzerwany. Tylko w ten sposób możemy pozbyć się zmęczenia, które obniża libido.

Zabójczy dla popędu seksualnego jest również stres, którego niestety nie jesteśmy w stanie w żaden sposób uniknąć. Możemy jednak ograniczyć skutki jego działania poprzez wprowadzenie relaksu oraz ćwiczeń statycznych takich jak joga czy pilates. Pozwoli to nam na głębokie odprężenie oraz oczyszczenie umysłu. Pamiętajmy jednak przy tym, że nie należy nic robić na siłę, gdyż dla każdego inna czynność może być sposobem na relaks. Podczas, kiedy jedni wybiorą czytanie książki w domowym zaciszu, inni mogą woleć szalony wypad za miasto ze znajomymi.

Jak podwyższyć libido? Odpowiednia dieta

Na wzrost libido z pewnością podziała też zdrowa dieta. Stawiajmy na dużą ilość świeżych warzyw, ryb oraz orzechów. Nasz jadłospis powinien być wzbogacony o duże ilości błonnika, kwasy omega oraz obfitować w liczne witaminy i minerały. Jednocześnie unikać należy potraw tłustych i wysoko przetworzonych, gdyż to właśnie one zmniejszają nasz popęd seksualny. Zrezygnować warto również z papierosów oraz innych używek.

Odpowiednio skonstruowana dieta nie tylko podniesie nasze libido, ale również doda nam energii do działania. Rezygnacja z wysoko przetworzonych produktów, które są często wysokokaloryczne, pozwoli nam także wysmuklić sylwetkę. To z kolei wyeliminuje kolejny problem, jakim jest nadwaga i otyłość. Tym sposobem wyleczone zostaną nasze kompleksy, które często są przyczyną spadku zainteresowania seksem.

Warto dodatkowo do menu wprowadzić naturalne afrodyzjaki oraz niektóre przyprawy, takie jak np. lubczyk, imbir, wanilia, czy oregano.

Aktywność fizyczna

Kobieta uprawiająca aktywność fizyczną w celu zwiększenia libido
Źródło: Freepik.com

Udowodniono, że zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn libido poprawia regularnie uprawiana aktywność fizyczna. Podczas wykonywania tej czynności uwalniane zostają endorfiny, zwane potocznie hormonami szczęścia. W wyniku tego procesu następuje odprężenie i relaks. Zmniejsza się również stres.

Najlepiej działają ćwiczenia powodujące szybsze krążenie oraz przyspieszone bicie serca. Należy jednak przy tym pamiętać, aby wszelkie czynności dostosować do możliwości fizycznych danej osoby. Przeciążenie mięśni i nadmierne zmęczenie może bowiem dać nam odwrotny skutek. Dobrym sposobem może być spacer, jazda na rowerze, czy też pływanie. Warto poprosić o towarzystwo swoją drugą połówkę, co może wzmocnić relacje w związku.

Unikanie rutyny

Chyba nikt z nas nie lubi rutyny. Powtarzane monotonnie czynności, powodują bowiem z czasem znużenie i stają się tym samym dla nas mało atrakcyjne. Dlatego tak ważne jest nieustanne urozmaicanie czynności wykonywanych z partnerem. Jest to jeden ze sposobów na to, jak domowym sposobem zwiększyć libido.

Nawet najlepszy seks, wykonywany ciągle w ten sam sposób, z czasem straci na wartości. Warto zatem zaskakiwać drugą połówkę. Zmieniajmy miejsca, pory dnia oraz bieliznę. Wprowadźmy seks oralny oraz ciekawe pozycje. Pamiętajmy jednak przy tym, że ważny jest nie tylko ten moment, ale również gesty, którymi obdarzamy drugą osobę w ciągu całego dnia. Warto zatem przed zbliżeniem spędzić razem miły wieczór przy kolacji, którą dodatkowo urozmaicić można afrodyzjakami. Ciekawą propozycją jest również masaż relaksacyjny. Możemy przy tym wdrożyć zapachy, np. używając olejku migdałowego.

W przypadku kobiet liczy się również stworzony klimat. Pobudzająco może działać na nią romantyczne oświetlenie, zapach oraz muzyka.

Kiedy obniżone libido wymaga wizyty u specjalisty?

Często obniżony popęd seksualny możemy skorygować sami. Jeżeli jednak nie wiemy, jak domowymi sposobami zwiększyć libido, lub co gorsze żaden z nich nie pomaga, warto pomyśleć o wizycie u specjalisty. W takim wypadku zaleca się konsultację z seksuologiem, psychiatrą bądź psychologiem. Ich zadaniem jest określenie przyczyny tego stanu i wdrożenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego lub zastosowania psychoterapii. Każdy ze sposobów musi być jednak ściśle dopasowany pod konkretnego pacjenta.

Należy zrobić to dla dobra związku. Nieustanne unikanie kontaktów seksualnych może bowiem przyczynić się do jego rozpadu. Należy przy tym zaznaczyć, że nie jest to nic wstydliwego. Wielu ludzi korzysta z tego rozwiązania. Wizyta u lekarza nie ominie Cię w szczególności, jeżeli stan ten ma charakter wtórny, czyli pojawił się po udanym życiu seksualnym. Może mieć to bowiem podłoże chorobowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.