Kumys, czyli alkoholowy napój mleczny w butelkach
Dom i ogród Zdrowa żywność

Kumys – wartości odżywcze, właściwości na organizm, jak zrobić kumys

Kumys to niskoalkoholowy napój produkowany z wysokiej jakości mleka klaczy, owcy lub niekiedy wielbłąda. W Europie nie należy do szczególnie popularnych trunków. Szczególną sławę zdobył u ludności zamieszkującej tereny Centralnej Azji, wierzącej w jego zdrowotne, niemalże magiczne właściwości.

Co to kumys?

Kumys to tradycyjne mleczne wino znane w Azji. Napój charakteryzuje się białą barwą wysoką zawartością ważnych dla zdrowia składników odżywczych oraz niepowtarzalnym, kwaskowatym smakiem. Im dłużej przebiega proces fermentacji, tym staje się bardziej gorzki oraz musujący.

Pierwsze wzmianki na temat napoju pojawiają się już w materiałach z XIII wieku. W XIX wieku opublikowano artykuły medyczne, wychwalające prozdrowotne właściwości trunku, co skutecznie wpłynęło na jego popularność. Kumys jest jedynym alkoholowym napojem, który może być spożywany także przez muzułmanów. Mimo niewielkiej zawartości alkoholu może być także podawany dzieciom oraz kobietom w ciąży.

Jak powstaje kumys?

Podstawowym i najważniejszym składnikiem napoju jest mleko klaczy, wielbłąda, osła lub niekiedy krowy. Obecnie wytwarza się trunek w sezonie wiosennym lub też letnim. Pobrane mleko umieszcza się w drewnianej beczce, dodaje zakwas oraz nieco rozcieńczonego, wytworzonego w poprzednim sezonie kumysu. Proces wytwarzania napoju nie jest długi, zwykle trwa 2-3 dni. W tym czasie bardzo ważne jest regularne mieszanie płynu. Sfermentowany kumys zawiera dwutlenek węgla, dlatego płyn przypomina nieco rozcieńczone, gazowane mleko. Zależnie od długości wytwarzania, zawiera 2-3% alkoholu. Gotowy trunek poddaje się destylacji oraz wykorzystuje do produkcji typowej, azjatyckiej wódki- archi. Koczownicze ludy Azji, znają i spożywają ten trunek od wieków, wierząc w jego cudowne, prozdrowotne właściwości. Późniejsze badania naukowe wykazały, że rzeczywiście płyn zawiera wiele cennych składników odżywczych i witamin! Ponadto pomaga zachować zdrowie, dobre samopoczucie, a nawet wykazuje działanie prewencyjne, chroniące organizm przed rozwojem chorób!

Kumys – właściwości

Kumys w naczyniu do picia
Źródło: Pexels.com

Kumys zawiera wszelkie walory mleka, wzbogacone o składniki mineralne, powstałe w procesie fermentacji. Jest więc doskonałym źródłem witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6, B7, B9, B12) dodatkowo zawiera witaminę C, D oraz E. Kumys zawiera także cenne mikroelementy tj. żelazo, tytan, jod czy też miedź.

Ponadto trunkowi przypisuje się działanie wspomagające zasypianie. Niegdyś używano go w leczeniu gruźlicy lub innych chorób dróg oddechowych. Kumys łagodzi kaszel oraz pomaga zmniejszyć nadmierne przekrwienie błony śluzowej nosa. Podawany jest osobom cierpiącym na anemię, po krwotokach, porodach itd. Ponadto wspomaga leczenie chorób układu pokarmowego  tj. nieżyt żołądka, biegunki, wymioty itp. Trunek polecany jest także osobom na diecie, jest łatwostrawny, niskokaloryczny. Poprawia metabolizm oraz przyśpiesza procesy trawienne. 

Dodatkowo kumys działa regeneracyjne i odżywczo na skórę, przez co używany jest także w produkcji kosmetyków. Niekiedy dodawany jest także do leków mi. tych na kaca. 

Kumys – przepis

Kumys nie jest szczególnie popularny w krajach europejskich. Ze względu na pełnowartościowy, odżywczy skład można spróbować wykonać ten napój samodzielnie w domu, ze składników tj.

  • litr mleka,
  • łyżeczka drożdży,
  • szczypta soli,
  • 4 łyżki cukru,
  • 100 ml ciepłej wody

Przygotowanie: Należy podgrzać mleko do około 30 stopni Celsjusza. Następnie trzeba połączyć mleko z wszystkimi innymi składnikami i dokładnie wymieszać. Mleko rozlać do butelek, energicznie wstrząsać co jakiś czas. Na 10 godzin ciesz odstawić w ciepłe miejsce, następnie na 24 h umieścić w lodówce. Po tym czasie trunek jest gotowy do spożycia.

Kumys nie bez powodu cieszy się niezwykłą popularnością w krajach azjatyckich. Trunek z pewnością jest cennym źródłem witamin i mikroelementów, pomagającym utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie.  W Europie wciąż pozostaje nieodkryty i niedoceniony. Jeżeli już uda nam się kupić kumys, zwykle zrobiony jest z mleka krowiego. Znacznie mniej cennego niż pełnowartościowe mleko klaczy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.