Lekarz ogląda haluksy na stopach kobiety
Choroby

Leczenie haluksów – sprawdź te sposoby

Haluksy, to popularne zwyrodnienie, znane także jako paluch koślawy. Haluksy, manifestują się jako znaczne odchylenie palucha na zewnątrz przy jednoczesnym odchyleniu I kości śródstopia w kierunku wewnętrznej krawędzi stopy. Schorzenie nie jest tylko problemem natury estetycznej, może powodować zmiany zwyrodnieniowe, poza tym towarzyszy mu znaczny ból, a nawet i ograniczenie ruchomości palców.

Jakie są przyczyny haluksów?

Na wystąpienie haluksów, bardziej narażone są kobiety.  Innymi czynnikami predysponującymi do wystąpienia schorzenia są:

  • choroby reumatyczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów;
  • noszenie ciasnego obuwia z wąskim noskiem;
  • osłabienie więzadeł, mięśni i stawów stopy;
  • wrodzone nieprawidłowości anatomiczne.

Haluksy – objawy

Paluch koślawy, wiąże się przede wszystkim z bólem, który może utrudniać normalne funkcjonowanie. Wspomniany ból lokalizuje się zwykle w przednio-przyśrodkowej części stopy, często łączy się z tkliwością w czasie dotykania. Palce od drugiego do piątego przyjmują młotkowate ustawienie, ponadto na paluchu mogą pojawić się odciski i zgrubienia naskórka. Mogą pojawić się stany zapalne palucha i związane z nim ograniczenia w ruchomości. U niektórych chorych paluch ulega charakterystycznemu podwinięciu pod inne palce.

Jak leczymy haluksy?

Istnieje kilka sposób na walkę z haluksami, dzielą się na zachowawcze i operacyjne. Co do leczenia zachowawczego, szczególne w nim zastosowanie znajdują zabiegi fizykalne, takie jak:

  • fala uderzeniowa-  czyli nowoczesna terapia wykorzystująca gwałtowny wzrost ciśnienia gazu przy bardzo wysokiej amplitudzie. Ta fala jest wytwarzana w przystosowanych do tego urządzeniach i przenoszona do organizmu za pomocą aplikatora, wtedy ciśnienie w tkankach znacznie wzrasta, by zaraz szybko spaść i osiągnąć wartość ujemną, co ułatwia przenikanie przez skórę i zwiększa precyzję zabiegu;
  • magnetoterapia- wykorzystuje właściwości pola magnetycznego, a konkretniej jego działanie przeciwbólowe na organizm, co uśmierza dolegliwości wynikające z haluksów;
  • krioterapia- ta metoda lecznicza, wykorzystuje niskie temperatury do wywołania naturalnych reakcji organizmu. Jej technika opiera się na zwężeniu i ponownym rozszerzeniu naczyń krwionośnych, w ten sposób stymulowane są układy: hormonalny i  immunologiczny, poza tym dochodzi do wydzielania endorfin, które wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe;

Poza wymienionymi istnieje jeszcze kilka zabiegów, które przynoszą ulgę w leczeniu haluksów. Ich dobraniem indywidualnie do potrzeb pacjenta zajmuje się zwykle lekarz  bądź fizjoterapeuta.

Inne sposoby leczenia zachowawczego, to:

  • maści na paluch koślawy- powodują ograniczenie stanu zapalnego;
  • plastry- zmniejszają dolegliwości bólowe i izolują obszar deformacji;
  • osłony na haluksy- chronią przed otarciami i uciskiem, dlatego zaleca się ich stosowanie w czasie noszenia obuwia;
  • wkładki do butów- ograniczają postęp deformacji i zmniejszają dyskomfort związany z poruszaniem się, przez równomierne rozkładanie nacisku;
  • ortezy- korygują ustawienie palucha, znajdują zastosowanie w rehabilitacji pooperacyjnej;
  • separatory- odtwarzają właściwe ustawienie stopy, przez co ogranicza się postęp deformacji.

Haluksy – operacja

Zdarza się, że leczenie zachowawcze okazuje się niewystarczające. Wtedy zwykle podejmuje się decyzję o operacji, szczególnie wtedy kiedy dolegliwości bólowe stają się nieznośne dla pacjenta. 

W trakcie operacji koryguje się nieprawidłowo ułożone kości i staw. Najczęściej wykonuje się nacięcie głowy kości śródstopia. W następnej kolejności lekarz przeprowadza zespolenie jej, przy użyciu śrubek z tytanu. Operacja haluksów trwa zwykle około dwóch godzin, w czasie jej trwania można oddać korekcji także inne palce stopy. Wyróżniamy następujące metody leczenia haluksów:

  • osteotomie klinowe i półkuliste- czyli wycinanie klina kostnego, który znajduje się w okolicach kości;
  • metoda Scarf- polega na zespoleniu odłamów kostnych. Do pełnej sprawności chory wraca po 6 tygodniach od zabiegu.
  • ostetomia Chevrona- to łagodna korekcja, umożliwiająca przesunięcie kości w kierunku bocznym. Po wycięciu kościu dokonuje się unieruchomienia przy użyciu śruby tytanowej. Po zabiegu pacjenci muszą nosić specjalny but pooperacyjny, do pełnej sprawności wracają po około 6 tygodniach.

Jak zapobiegać haluksom?

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego powinieneś już dziś zadbać o zdrowie swoich stóp. Najważniejsze, by nosić wygodne obuwie, które w żaden sposób nie powoduje ucisku i otarć. Powinno się też dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała, w trakcie treningów nie obciążać nadmiernie stopy. W warunkach domowych można stosować okłady z octu jabłkowego, które zmniejszają dolegliwości. Pomaga też stosowanie liści laurowych. Zaleca się także wykonywanie regularnych ćwiczeń, wzmacniających struktury stopy. 

Haluksy – zagrożenia

Zdarza się, że haluksy powodują upośledzenie w poruszaniu się, dlatego że paluch może nachodzić na pozostałe palce. Przez wystawanie kości, pojawia się stan zapalny, który może objąć staw. Nie każdy ma świadomość, że haluksy, mogą przyczynić się do pojawiania się wad postawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.