Kbieta daje dziecku prepatar na ból gardła
Preparaty

Leki na ból gardła – jak wybrać te skuteczne?

Ból gardła to uciążliwa dolegliwość często towarzysząca przeziębieniu. Warto szybko z nią walczyć, by nie doprowadzić do zaostrzenia objawów. Przyczyną bólu gardła może być infekcja bakteryjna lub wirusowa. Na początku walki z chorobą warto sięgnąć po domowe sposoby, a gdy te nie pomogą po skuteczne leki. Jak je wybrać, by mieć gwarancję szybkiego pozbycia się dolegliwości? O tym przeczytasz poniżej. Jednak jeśli ból gardła nie ustępuje mimo prób leczenia i towarzyszą mu inne dolegliwości (np. wysoka gorączka, kaszel, duszności), natychmiast zasięgnij porady lekarza.

Leki na ból gardła – właściwości

Na tę dolegliwość dostępne są leki w postaci tabletek na ból gardła do ssania, aerozoli, syropów i roztworów do inhalacji. Gdy ból towarzyszy przełykaniu, występuje suchość i drapanie warto sięgnąć po preparaty o właściwościach nawilżających. Natomiast gdy ból jest nasilony, ostry, kłócący należy sięgnąć po leki znieczulające i odkażające. Preparaty na ból gardła posiadają właściwości bakteriobójcze, przeciwwirusowe i przeciwzapalne.

Odczuwalne efekty po zastosowaniu skutecznego leku na ból gardła:

  • nawilżenie błon śluzowych gardła, zwiększenie produkcji śliny, niwelowane uczucia suchości,
  • zmniejszenie dyskomfortu towarzyszącego przełykaniu,
  • niwelowanie zaczerwienienia błon śluzowych gardła,
  • zmniejszenie dolegliwości bólowych,
  • likwidacja chrypki.

Domowe sposoby na ból gardła

Walcząc z bólem gardła, warto na samym początku zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w mieszkaniu. Powinno ono wynosić między 40-60%. W tym celu można zastosować specjalnie nawilżacze powietrza lub w sezonie grzewczym wystarczy rozwiesić mokre ręczniki na grzejniki. W ten sposób parującą woda nawilży powietrze. Kolejnym domowym sposobem walki z przeziębieniem i towarzyszącym mu bólu gardła, jest przyjmowanie dużej liczby płynów. Pomoże to w nawilżeniu błon śluzowych i wyeliminuje uczucie suchości. Dobrym pomysłem jest stosowanie płukanek ziołowych, które działają odkażająco. Dodatkowo można zastosować płukanki z soli lub sody oczyszczonej.

Jakie leki wybrać na ból gardła

Gdy domowe metody zawiodą, warto sięgnąć po leki dostępne w aptekach bez recepty. Ich najpopularniejszą formą tabletki na ból gardła. W ich składzie często można spotkać wyciągi z ziół, miód czy czarny bez. Tworzą ochronną warstwę na błonie śluzowej gardła, nawilżają i eliminują chrypkę. Dobrym wyborem są również leki w formie aerozolu. Można je aplikować precyzyjne w źródło bólu, gdzie bezpośrednio wnikają w tkanki gardła. Gdy preparaty na bazie ziół i naturalnych składników okazują się nieskuteczne, warto sięgnąć po leki o działaniu przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym. Są to preparaty zawierające takie składniki jak chlorchinaldol, chlorowodorek cetylpirydyny, flurbiprofen, benzydaminę i inne substancje o skutecznym działaniu na ostry ból gardła.

Lek na ból gardła u dzieci

Wybierając środek leczniczy na ból gardła u dziecka, należy mieć na uwadze jego wiek. Ze względu na ryzyko zakrztuszenia się leki w formie tabletek na ból gardła do ssania nie mogą być stosowane poniżej szóstego roku życia. Specjalnie z myślą o małych pacjentach powstały leki na ból gardła w formie lizaków. Taka forma podania zachęca dziecko do zastosowania leku. Należy pamiętać, że w przypadku bólu gardła u dzieci, któremu towarzyszą inne objawy, należy niezwłocznie skorzystać z porady lekarza.

Leki dostępne bez recepty warto stosować już przy pierwszych objawach bólu gardła. Szybkie działanie zapobiegnie rozwojowi przeziębienia. Dobrze jest działać kompleksowo. Domowymi sposobami nawilżać błony śluzowej gardła, a leki stosować wspomagająco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.