Świeża bio limetka, limonka
Dom i ogród Uroda Zdrowa żywność

Limetka – właściwości odżywcze, witaminy, zastosowanie

Limetka, która bardziej znana jest pod nazwą limonka to owoc cytrusowy. Jest pełna wartości odżywczych, ale też leczniczych. Limonka, tak jak jej cytrusowi kuzyni, to dość kwaśny owoc, posiadający dodatkowo charakterystyczny, świeży smak. Dlatego eteryczna limonka jest ceniona, nie tylko za bogactwo składników odżywczych, lecz także za możliwość jej zastosowania w kuchni.

Świetnie komponuje się z miętą, tworząc bardzo orzeźwiające połączenie. Limetka  świeża jest także niezbędnym składnikiem w niektórych daniach kuchni azjatyckiej, czy meksykańskiej. Delikatnie przełamuje wyrazisty i pikantny charakter tych kuchni.

Limetka świeża pochodzi z Azji, ale obecnie jest uprawiana w wielu miejscach na świecie. Do prawidłowego wzrostu roślina ta potrzebuje wysokiej temperatury i wilgotności. Są to cechy typowe dla klimatu tropikalnego i subtropikalnego. Krzewy limonki znajdziemy zatem na szerokościach geograficznych okołorównikowych.

Wartości odżywcze limonki i wpływ na zdrowie

Jak większość owoców cytrusowych, bio limonka zawiera spore ilości witaminy C, która wspiera naszą odporność, a także wspomaga niektóre procesy zachodzące w organizmie. Regularne spożycie limetki świeże zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji, a także szybszą rekonwalescencję, w przypadku jej wystąpienia. Jest bardzo ważna, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy najłatwiej o przeziębienie. Gdy jednak mimo wszystko infekcja się pojawi, świeża limetka również przyjdzie nam z pomocą, ponieważ wyciśnięty z niej sok ma właściwości bakteriobójcze.

Składnik odżywcze i wpływ na zdrowie limonki

Limonka zawiera również witaminę A, która dobrze działa na wzrok. Ponadto eteryczna limonka, wzmacnia paznokcie i włosy, a także poprawia stan skóry, poprzez regulację procesu złuszczania naskórka i poprawienie jej kolorytu.

Kolejną wartością odżywczą limonki jest witamina E, zwana witaminą młodości. Jest ona silnym przeciwutleniaczem, a co za tym idzie, spowalnia procesy starzenia i przeciwdziała wolnym rodnikom. Obniża też poziom złego cholesterolu, poprzez hamowanie procesu utleniania tłuszczów.

Limonka jest również źródłem witamin z grupy B, które wspomagają nasz metabolizm. Działają także korzystnie na jelita, a nawet poprawiają samopoczucie, redukując drażliwość i wspomagając koncentrację. Wspierają również dobry stan skóry, włosów oraz paznokci, a także obniżają poziom zmęczenia.

Za sprawą wapnia i fosforu, występujących w limetce, posiada ona właściwości alkalizujące. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy nasza dieta bogata jest w produkty o wysokiej kwasowości. Zbyt duże zakwaszenie organizmu może prowadzić do ciągłego zmęczenia, częstych bólów głowy, gorszej koncentracji, czy zgagi. Wzrasta wówczas ryzyko występowania u nas różnych chorób, w tym nowotworów. Jest to nieprzyjemny stan, który warto redukować, lub mu zapobiegać właśnie dzięki produktom o właściwościach alkalizujących, które pomagają w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.

Limetka jest także źródłem bioflawonoidów. Wpływają one przeciwstarzeniowo na organizm, a także przeciwdziałają tworzeniu wolnych rodników, które mogą mieć wpływ na rozwój nowotworu. Oprócz tego wykazują działanie przeciwzapalne, uszczelniają naczynia krwionośne i obniżają ciśnienie tętnicze.

Świeża limonka

Pozostałe składniki odżywcze limetki

Limetka to źródłom minerałów takich jak:

  • Cynk,
  • żelazo,
  • sód,
  • potas,
  • magnez i miedź.

Te składniki odżywcze są ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Ponadto owoc ten składa się w 88% z wody, dlatego zawiera niewiele kilokalorii (około 30 kcal w 1 sztuce owocu). W dodatku ma niski indeks glikemiczny i wykazuje właściwości regulujące poziom cukru we krwi. Jest zatem odpowiednim owocem dla osób dbających o linię, a także cukrzyków. Dzięki zawartości kwasu cytrynowego limetka będzie działała korzystnie na metabolizm i może zmniejszać apetyt, a także wspomagać detoksykację organizmu.

Sok z limonki może osłabiać negatywne skutki stresu, takie jak np. bóle głowy, wspierać pracę wątroby i układ pokarmowy.

Jak widać, korzyści płynących ze spożywania owocu limy jest wiele. Warto zatem ją kupować, nie tylko w okresie letnim, kiedy ze względu na swój świeży, orzeźwiający smak jest najbardziej popularna, ale przez cały rok. Można wówczas bezustannie czerpać z jej składników odżywczych.

Alergie i inne dolegliwości wywoływane przez limonkę

Oczywiście, mimo wszystkich prozdrowotnych właściwości limonki, nie powinny jej spożywać osoby na nią uczulone. Niestety, cytrusy są dosyć częstymi alergenami i powodują silne reakcje organizmu, dlatego należy się wówczas powstrzymać od ich spożywania.

Soki zawarte w cytrusach pobudzają również wydzielanie soków żołądkowych, dlatego będą nieodpowiednie dla osób borykających się z chorobami żołądka takimi jak nadżerka, czy wrzody. W dodatku takie działanie limonki może sabotować nasze starania, dążące do utarty masy ciała.

Mimo, że limonka będzie korzystnie działała na metabolizm, to zwiększone wydzielanie kwasów żołądkowych, u niektórych osób może spowodować ciągłe uczucie nienasycenia. Zmniejszy to naszą kontrolę łaknienia, która w diecie jest przecież ważna.

Sok z limonki spożywany w dużych ilościach może również uszkadzać szkliwo zębów. Taka sytuacja nie powinna jednak wystąpić, jeśli prawidłowo dbamy o higienę jamy ustnej i nie przesadzamy z ilością tego płynu.

Olejki eteryczne w limonce

Możemy korzystać z bogatych właściwości eterycznej limonki, nie tylko poprzez jej spożywanie, ale również wykorzystując olejki eteryczne, które są w niej zawarte. Limonka jest ich bogatym źródłem, dlatego jej zapach jest taki mocny i charakterystyczny. Pozyskuje się je poperzez mechaniczne wytłaczanie skórki limonki. Te olejki zapachowe kompozycje, mogą być wykorzystywane do inhalacji, ponieważ świetnie działają na drogi oddechowe, ułatwiając oddychanie. Świetnie sprawdzi się w trakcie infekcji lub bezpośrednio po niej, aby szybciej je zregenerować.

Olejki zapachowe kompozycje

Oprócz tego, czysto fizjologicznego działania olejków eterycznych w limonce, znajdują one również zastosowanie w aromaterapii. Można je kupić w sklepie, dodać kilka kropel do kominka lub nawilżacza powietrza. Cudowny, orzeźwiający zapach wypełni pomieszczenie, działając odświeżająco i poprawiając nasz nastrój.

Warto również rozważyć użycie ich do masażu, dodając kilka kropel do oliwki, lub naturalnego balsamu. Oprócz doznań zapachowych wykorzystamy również właściwości antyseptyczne i odświeżające olejku. Dobrym pomysłem będzie także dodanie go do relaksującej kąpieli.

Limetka w kosmetykach – ciekawostki

Wiemy już, że jedzenie owocu limy jest korzystne dla naszej skóry, włosów i paznokci, ale na tym nie kończy się jej pozytywny wpływ na wygląd.

Ekstrakt z limonki jest częstym składnikiem kosmetyków. To wszystko za sprawą bioflawonoidów, a także olejków eterycznych, często wykorzystywanych jako substancja zapachowa.

Witamina A (w kosmetyce znana jako retinol) i E zawarte w jej owocach będą tutaj odgrywały znaczącą rolę w pielęgnacji skóry. Dzięki nim kosmetyki zawierające ekstrakt z limonki będą świetnie rozjaśniać przebarwienia i cienie pod oczami i wyrównywać koloryt skóry.

Retinol spowoduje złuszczanie martwego naskórka i zastępowanie go nowym, a witamina E zadziała przeciwstarzeniowo zapobiegając powstawaniu zmarszczek. Dodatkowo, dzięki działaniu antybakteryjnemu limetki, znajdzie zastosowanie również w kosmetykach dla skóry tłustej i trądzikowej. Redukcja ilości bakterii na powierzchni twarzy zniweluje problem pojawiania się zaskórników i krost. Limetka będzie miała także działanie energetyzujące i rozjaśniające, dzięki czemu skóra wyda się zdrowsza i młodsza.

Limetka- zastosowanie w kuchni

Zdrowe smoothie z limetki

Jedzenie limonki ma wspaniały wpływ na nasze zdrowie. Warto jednak dowiedzieć się również jak można spożywać limonkę i z czym ją łączyć, aby było nie tylko zdrowo, ale i smacznie.

Nie ukrywajmy, że jedzenie samej limonki nie należy do najprzyjemniejszych doznań kulinarnych, ponieważ, tak jak wszystkie cytrusy jest ona po prostu kwaśna. Na szczęście limonka, ma wiele innych ciekawych zastosowań w kuchni.

Jak wykorzystać eteryczną limonkę w kuchni?

Zacznijmy jednak od zakupów. Ważne jest, by wybrać jak najlepsze owoce, których skórka nie będzie miała przebarwień i dużych chropowatości. Najlepiej wybierać bio limonki twarde i ciężkie, ponieważ takie będą zawierały dużo soku. Możemy przechowywać limę w temperaturze pokojowej lub w lodówce.

Jeśli jednak zdecydujemy się na tę drugą opcję, to warto trzymać ją w pojemniku, ponieważ łatwo chłonie zapachy.

Tak, jak wcześniej zostało napisane, limetka jest popularna w kuchniach azjatyckich i meksykańskiej. Klasycznie dodaje się ją na przykład do tajskiej zupy Tom Yum. W połączeniu z mięsem, owocami morza, pikantnymi przyprawami i mlekiem kokosowym smakuje naprawdę wspaniale. Dopełnia, akcentuje i wykańcza smak tego dania, nadając mu świeżości. Podobnie będzie działać w przypadki potraw kuchni meksykańskiej, która również jest wyrazista i ostra. Sok z owoców limy dodaje się m.in. do popularnego meksykańskiego sosu z awocado – guacmole. Nadaje mu lekkiej kwaskowatości i lekkości, a jednocześnie przełamuje ostrość. Limonka świetnie komponuje się z rybami i owocami morza, dlatego też świetnie sprawdzi się jako dodatek do dań kuchni śródziemnomorskiej.

Z uwagi na jej kwaśność warto wykorzystać ją również do różnego rodzaju deserów, zwłaszcza tych bardzo słodki, jak na przykład beza. Przełamie ich smak i sprawi, że będą orzeźwiające i letnie. Lima jest również częstym składnikiem drinków i koktajli. Najbardziej popularnym z nich jest mojito, gdzie łączymy zielony owoc z miętą, lodem, cukrem trzcinowym, wodą i rumem. Ma on cudownie orzeźwiający i lekki smak i jest jednym z najchętniej wybieranych letnich koktajli. Bio limonkę można dodawać do różnych smoothie, łącząc ją z innymi owocami, albo po prostu wycisnąć z niej sok i dodać do wody lub herbaty. Ma nieco inny smak niż bardziej popularna w Polsce cytryna, ale równie orzeźwiający, z nutą delikatnej goryczy.

Drink z limonką

Ciekawostki i wpływ na zdrowie limetki

  1. Należy pamiętać by dokładnie umyć ręce po krojeniu limonki. Jeśli będziemy mieć na skórze jej sok, mogą poparzyć nas promienie słoneczne.
  2. Limonka pochodzi z Azji, w X wieku trafiła do Afryki północnej, a stamtąd w XII w za sprawą Maurów dostała się do Hiszpanii. Dziś jest uprawiana m.in także na Florydzie i w Ameryce Południowej, dokąd trafiła za sprawą Krzysztofa Kolumba i kolonizatorów hiszpańskich.
  3. Możesz uprawiać limonkę w domu, jeśli zapewnisz jej odpowiednie warunki. Temperatura musi utrzymywać się na poziomie powyżej 15 stopni Celsjusza, a doniczka z rośliną musi być dobrze nasłoneczniona. Należy nawozić ją nawozem pełnoskładnikowym z niską zawartością fosforanów. Latem może być na tarasie lub balkonie. Sprawdzi się również jako roślina szklarniowa.
  4. Krzewy limonki w swoich naturalnych warunkach są wiecznie zielone.
  5. Jeśli chcemy pozbyć się charakterystycznej goryczy limonki, można wyciąć jej biały środek. Wielu barmanów stosuje ten trik, aby drinki i koktajle smakowały lepiej.
  6. Małe, ciemne plamki na skórce limonki nie świadczą o psuciu się owocu, duże – tak.

Podsumowanie

Limonka jest wspaniałym owocem, bogatym w pożądane składniki odżywcze, witaminy i minerały. Jej wpływ na nasze zdrowie zaskakuje! Warto pamiętać o niej w trakcie codziennych zakupów, aby czerpać z niej korzyści zdrowotne. Nie należy poprzestawać na samym jej spożywaniu, skoro możemy wykorzystać wszystkie pozytywne właściwości, jakie może nam dać. Od olejków eterycznych, poprawiających nastrój, poprzez miąższ i sok o orzeźwiającym smaku, aż do wygładzających i odświeżających kremów i kosmetyków.

Limonka może przyczynić się do poprawy lub utrzymania dobrego stanu zdrowia, urody, a nawet pozytywnie działać na samopoczucie. Natura podarowała nam ten cudowny owoc, razem z całym bogactwem korzyści. Wystarczy tylko iść na zakupy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.