Kobieta z problemami ginekologicznymi
Choroby

Najczęściej występujące problemy ginekologiczne

Dbałość o zdrowie, to nie tylko odpowiednia dawka ruchu czy zapewnianie sobie zbilansowanych posiłków. To także słuchanie naszego organizmu, reagowanie na sygnały, jakie nam wysyła oraz profilaktyka.

Jakie problemy ginekologiczne przytrafiają się najczęściej?

W okresowych badaniach kontrolnych kobiet nie należy pomijać wizyt u ginekologa. Niestety, problemy kobiece, takie jak grzybica pochwy, infekcje bakteryjne, mięśniaki czy inne schorzenia wciąż bywają tematem tabu. Tymczasem są one dosyć powszechne i naprawdę nie ma się czego wstydzić.

Zwrócenie się do specjalisty po pomoc pozwoli na szybkie uporanie się z dokuczliwymi objawami i zdiagnozowanie ewentualnej choroby

Grzybica pochwy (inaczej kandydoza pochwy) – szacuje się, że większość kobiet przeszła zakażenie grzybicze przynajmniej raz w życiu. Jej objawami są uporczywy świąd oraz białe upławy o charakterystycznym zapachu. Infekcji może sprzyjać antybiotykoterapia, nieodpowiednia higiena (nie tylko jej niedostatek, ale i nadmiar), zmiany hormonalne w trakcie ciąży, antykoncepcja hormonalna, jak również nieodpowiednie odżywianie (duża ilość cukru w diecie).

Bardzo często występują także infekcje bakteryjne. Część objawów jest wspólna z infekcją grzybiczą, stąd wiele pań ma trudności z ich odróżnieniem.

Kolejną ginekologiczną przypadłością jest endometrioza. Polega ona na tym, że błona śluzowa macicy rozrasta się poza jej jamą, na innych narządach (np. jajniki czy otrzewna). Objawami endometriozy są bardzo bolesne miesiączki, często w połączeniu z dużym osłabieniem organizmu, nudnościami czy silnym PMS. To schorzenie potrafi nie tylko skutecznie obniżyć jakość życia, ale może również utrudnić lub nawet uniemożliwić zajście w ciążę, dlatego mając wyżej wymienione objawy nie należy przyjmować, że „najwyraźniej taka moja uroda”, a koniecznie umówić się na wizytę u specjalisty.

Trudności z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, występujące wraz z zaburzeniami miesiączkowania, problemami dermatologicznymi i pojawianiem się niepożądanego owłosienia, to najczęściej objawy zespołu policystycznych jajników (PCOS).

U wielu kobiet w ścianach macicy rozwijają się mięśniaki. Bardzo często nie dają one żadnych objawów i wykrywane są w trakcie kontrolnego badania ultrasonograficznego czy przy okazji, w trakcie innych badań (np. tomografia komputerowa).

Profilaktyka to podstawa

Należy pamiętać, że regularne badania profilaktyczne oraz zasięganie rady specjalisty, gdy tylko pojawią się niepokojące objawy, pozwolą się cieszyć dobrym zdrowiem jak najdłużej.

Bardzo bolesne miesiączki, zaburzenia miesiączkowania, upławy czy inne niepokojące objawy to tematy, z którymi jak najbardziej warto zwrócić się do lekarza ginekologa.

Zdiagnozuje on problem i określi czy jest to infekcja bakteryjna, grzybica pochwy czy inne schorzenie, cierpliwie odpowie na wszelkie pytania oraz wdroży odpowiedni sposób postępowania.

Na kontrolne badanie do ginekologa należy udać się przynajmniej raz w roku i nie zwlekać z wizytą, gdy organizm wysyła nam alarmujące sygnały. Zdrowie mamy jedno — warto się o nie zatroszczyć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.