Ostropest plamisty
Preparaty Zdrowa żywność

Ostropest na wątrobę. Jak i kiedy przyjmować – przed czy po posiłku?

Pogoń za karierą, częste wieczorne spotkania ze znajomymi czy życie w pędzie to tylko niektóre z przyczyn, dla których zaniedbujemy swoje zdrowie. Obecnie życie na poziomie to duża zachęta do tego, aby ciągle biec przed siebie. Warto jednak samemu trochę zwolnić, bo w przeciwnym razie upomni się o to nasze zdrowie.

Niezdrowy tryb życia, nieciekawa dieta, przewlekły stres, niedostateczna ilość snu oraz używki mogą prowadzić do chorób narządów wewnętrznych. W kontekście spożywania tłustych potraw oraz zbyt częstego picia alkoholu najbardziej obciążona jest wątroba, której grozi ostre zapalenie lub nawet marskość. Czy jest sposób, aby temu zapobiec? Jak wspierać pracę wątroby oraz innych narządów wewnętrznych? Z pomocą przychodzi dobroczynny ostropest plamisty. Jak zażywać  ostropest-  przed czy po posiłku? Jakie jest olej z ostropestu dawkowanie? O tym, poniżej!

Ostropest plamisty — co to jest?

Ostropest plamisty (Sylibum marianum) to roślina jednoroczna z rodziny astrowatych. Jest to ziele zarówno uprawne, jak i rosnące na dziko. Naturalne stanowisko ostropestu plamistego znajduje się w klimacie śródziemnomorskim oraz w wybranych rejonach Azji. Obecnie roślina ta rozprzestrzeniła się praktycznie na cały świat i spotkać ją można również w Afryce, Australii czy obu Amerykach.

W Polsce roślina ta kwitnie na przełomie lipca i sierpnia. Swoim wyglądem przypomina bardziej chwast niż dobroczynne zioło. Ma jaskrawo fioletowe kwiatostany i ostre liście. Ostropest jest często mylony z bardzo podobnym ostem. Jednakże od ostu różni się pod wieloma względami, a najbardziej charakterystyczną różnicą jest jego wysokość — ostropest dorasta nawet do 2 metrów! Jest to roślina o wielu cennych właściwościach i stosuje się ją do celów leczniczych i nie tylko. Ostropest stał się ostatnio bardzo popularny, ponieważ zdrowy styl życia staje się modny i powraca się do zapomnianych na rzecz nowoczesnej medycyny ziół. Roślina ta kojarzona jest przede wszystkim ze zdrowiem w odniesieniu do leczenia i wspomagania pracy wątroby. Ale jak stosować ostropest – przed czy po posiłku?

Roślina ostropestu plamistego
https://www.pexels.com

Właściwości i działanie zdrowotne ostropestu plamistego

Zioło to było sławne ze względu na swoje właściwości już wieki temu. Ostropest jest przede wszystkim znany ze swojego dobroczynnego działania na wątrobę. Dlaczego? Ponieważ roślina ta ma działanie odtruwające i ochraniające ten narząd. Również w przypadku chorób wątroby ostropest plamisty może okazać się skuteczną pomocą. Oprócz tego chroni przed szkodliwym działaniem toksyn także nerki. Obniża też poziom cholesterolu.

Ostropest plamisty swoje lecznicze właściwości zawdzięcza dużej ilości sylimaryny, którą zawiera. Ten związek jest stosowany w wielu popularnych lekach na wątrobę i pozyskuje się go właśnie z łupin nasiennych tej rośliny. Sylimaryna to cenna dla zdrowia substancja o bogatym składzie. Jest to właściwie kompleks innych dobroczynnych substancji (flawonolignanów), m. in. sylibiny, sylidianiny, sylikrystyny czy izosylibiny. To właśnie sylimaryna odpowiada za hepatoprotekcyjne właściwości ostropestu plamistego. Ponadto ten kompleks ma działanie zmniejszające ilość wolnych rodników, czyli jest silnym antyoksydantem. W odniesieniu do sylimaryny ważny jest jeszcze fakt, że ma ona właściwości przeciwzapalne.

Zastosowanie i dawkowanie ostropestu plamistego. Ostropest przed czy po posiłku?

Ziele to ze względu na swoje zbawienne właściwości i działanie może mieć zastosowanie w przypadku wielu dolegliwości, ale nie tylko. Poniżej przedstawiamy różne rodzaje zastosowań wspaniałej rośliny, jaką jest ostropest plamisty.

Zastosowanie zdrowotne

Ze względu na przeciwzapalny charakter ostropest plamisty świetnie sprawdzi się w przypadku wirusowego zapalenia wątroby. Wspomoże także osoby, które niedawno cierpiały na żółtaczkę.

Sylimaryna pozyskiwana z ostropestu może pomóc w przypadku marskości wątroby oraz innych uszkodzeń wątroby i nerek. Ponadto związek ten może zostać zastosowany nawet w przypadku zatrucia, np. muchomorem lub innymi toksycznymi substancjami.

Dodatkowo spożywanie ostropestu sprawi, że naczynia krwionośne będą wzmocnione, a także może rozwiązać różne problemy związane z układem pokarmowym. Związki zawarte w ostropeście plamistym regulują trawienie, działają korzystnie na wydzielanie soku żołądkowego oraz wspomagają łaknienie. Stosowanie tej rośliny sprawdzi się zatem w przypadku krwawień wewnętrznych, przedłużonym miesiączkowaniu, a także w braku apetytu. Ponadto ostropest znajduje zastosowanie w migrenach i chorobie lokomocyjnej, a także w cukrzycy. Ziele to ma też właściwości podnoszące ciśnienie.

Dodatkowe korzyści ostropestu plamistego. Olej z ostropestu dawkowanie

Ostropest odnajduje zastosowanie nie tylko w ziołolecznictwie, ale również w branży beauty. Olej z ostropestu ma także właściwości i działanie opóźniające starzenie. Zawiera on wcześniej już wspomniane antyoksydanty oraz cenne dla zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Związki te oprócz zdrowotnych właściwości, takich jak pozytywne działanie na układ sercowo-naczyniowy, mają też wpływ na regenerację skóry, jej nawilżenie oraz łagodzenie stanów zapalnych (czyli sprawdzą się również dla osób z trądzikiem). Nie bez powodu na drogeryjnych półkach pojawia się coraz więcej produktów zawierających tą substancję.

Olej z ostropestu plamistego
https://www.pexels.com

Czy ostropest odchudza?

Okazuje się, że ostropest plamisty działa pozytywnie również w przypadku odchudzania. Otóż oprócz tego, że organizm dzięki tej roślinie zostaje oczyszczony z toksyn, to także trawienie jest dzięki niej wspomagane. Niepoprawnie działający układ trawienny oraz toksyny pozostające zbyt długo w organizmie mogą doprowadzić do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Stosując ostropest plamisty, problem ten zostaje rozwiązany.

Warto tutaj jednak wspomnieć, że niezależnie od tego, czy spożyjemy tę roślinę w formie oleju, czy nasion, powinniśmy bardzo ostrożnie podchodzić do jej zastosowania i dawkowania w kontekście odchudzania. Jest to roślina dosyć kaloryczna. 100 gramów ostropestu plamistego ma 302 kalorie, natomiast olej z ostropestu w 100 gramach zawiera już między 850 a 900 kalorii! Spożycie ostropestu w nadmiernej ilości doprowadzi zatem do nadwyżki kalorycznej i będzie się przyczyniało do przybierania na wadze. Należy więc zachować umiar i stosować go regularnie, ale w małych ilościach.

Dawkowanie ostropestu plamistego i wyrobów z niego zależy od tego, na jaką jego formę się zdecydujemy oraz co chcemy osiągnąć. Na rynku dostępne są nasiona z ostropestu, olej z nasion ostropestu, tabletki, herbaty oraz wyciągi wodne i alkoholowe z jego owoców.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dla optymalnych efektów zdrowotnych zażywać dziennie odpowiednik 200-400 mg sylimaryny. W ziarnach ostropestu będzie to zatem ok. 15 gram. Poniżej opisujemy dokładniej dostępne warianty spożycia tej rośliny.

Herbata z ostropestu

Na rynku dostępne są gotowe herbaty ziołowe z ostropestu, wystarczy zrobić napar i taką herbatę spożyć. Tego typu produkty zawierają zwykle wysuszony owoc ostropestu plamistego. Herbata z ostropestu wykazuje działanie korzystnie wpływające na prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Jednakże, aby te efekty pozyskać, należy pamiętać o prawidłowym jej dawkowaniu.

Dokładne zastosowanie i dawkowanie jest opisane na opakowaniu przez producenta, natomiast zwykle zalecane jest, aby zrobić napar z 1 saszetki (parzyć ok. 4-6 min). Zalecenia do spożycia takiej herbaty z ostropestu to zazwyczaj 1-2 herbaty dziennie. Jest to dobra metoda spożycia tej rośliny dla osób, które się odchudzają, ponieważ herbata z ostropestu ma bardzo niewielką ilość kalorii.

Ziarna ostropestu plamistego

Podobne właściwości i działanie mają same ziarna ostropestu plamistego, które są dostępne zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych sklepach ze zdrową żywnością. Najlepsze działanie będą miały nasiona w całości lub na bieżąco mielone np. w młynku do kawy, ponieważ zmielone nasiona utrzymują swoje właściwości tylko przez jakiś czas. Z ziaren ostropestu można korzystać, dosypując go do potraw, popijając go wodą lub spożywając bez żadnych dodatków. Jest też możliwe, aby zrobić napar lub nalewkę z nasion ostropestu.

W zależności od formy spożycia zastosowanie i dawkowanie nasion ostropestu plamistego może być różne. W przypadku naparu są to 2 łyżeczki zmielonych nasion zalane gorącą wodą i wypijane raz dziennie. Zalecana dawka nasion spożywanych bezpośrednio lub jako dodatek do potraw to 1 płaska łyżeczka, natomiast wspomniana wyżej nalewka w zależności od potrzeb oraz wykorzystanych proporcji powinna być spożywana 2-3 razy dziennie po kilkanaście kropli rozcieńczonych wodą.

Olej z ostropestu dawkowanie i wskazania

Aby olej z ostropestu zachował swoje zdrowotne właściwości, należy wybrać ten tłoczony na zimno. Musi być on też przechowywany w ciemnych, szklanych butelkach oraz w ciemnym i chłodnym miejscu. Otwarty olej z ostropestu trzeba przechowywać już w lodówce. Dopiero wtedy możemy mieć pewność, że zadziała prozdrowotnie na nasz organizm.

Olej z ostropestu w smaku jest bardzo neutralny, wyczuwalna jest delikatna gorycz. Może stanowić dodatek do potraw lub być spożywany bezpośrednio. Bardzo dobrze sprawdza się w formie sosu do sałatki. Ze względu na swoją neutralność może komponować się także z innymi daniami. Nie należy jednak go podgrzewać, ponieważ olej ten stosuje się wyłącznie na zimno.

Dawkowanie oleju z ostropestu jest dokładnie określone. Maksymalna dzienna dawka to 2 łyżeczki dziennie i nie należy jej przekraczać, również ze względu na wcześniej już wspomnianą bardzo wysoką kalorykę tego produktu.

Suplementy diety i leki zawierające ostropest

Większość tabletek zawierających wyciąg z ostropestu to środki o działaniu hepatoprotekcyjnym. Takie tabletki zwykle swoje działanie opierają o sylimarynę. Najpopularniejszymi środkami zawierającymi ostropest to te ogólnie wspierające układ trawienny, koordynujące pracę wątroby, chroniące komórki wątroby oraz regenerujące ten narząd. Często ostropest występuje w tabletkach jako suplement w połączeniu z innymi składnikami, np. z wyciągiem z karczocha lub z ekstraktem z liścia tymianku. Oczywiście, takie suplementy łączone mają kompleksowe działanie, jednak nie należy umniejszać zasług suplementów zawierających ostropest jako główny i podstawowy składnik. Warto tutaj wspomnieć o tym, że suplementy diety mogą stanowić jedynie dodatek do zbilansowanej diety i to ona powinna być głównym czynnikiem zapewniającym ludzkiemu organizmowi zdrowie i długowieczność. Zatem suplementy nas wspomagają, ale nie mogą być podstawą zdrowej diety.

Suplementy diety oraz leki powinny być spożywane zgodnie z zaleceniami producenta oznaczonymi na ulotce.

Kobieta zarzywa lek z ostropestu plamistego
https://www.pexels.com

Ostropest na czczo, przed czy po posiłku?

Jest możliwość spożywania ostropestu na czczo, natomiast nie jest to konieczne. Aby ułatwić sobie spożycie dziennej dawki tej rośliny, warto połączyć go np. z wodą lub posiłkiem. Jednakże osoby z wrażliwym układem trawiennym lub z problemami żołądkowymi nie powinny przyjmować ostropestu na czczo. Podobnie sytuacja ma się w przypadku spożywania ostropestu przed lub po posiłku. Istnieje taka możliwość, o ile nie mamy problemów z jelitami. Jeżeli występują problemy typu ograniczone wchłanianie składników odżywczych, to ostropest powinno się spożywać w odstępie czasowym od posiłku.

Ostropest plamisty — przeciwwskazania

Ziele ostropestu jest względnie bezpieczne dla większości osób. Jedynymi osobami, które powinny zrezygnować z suplementacji są osoby z niedrożnością dróg żółciowych, osoby w ciąży i karmiące piersią. Także osoby stosujące antykoncepcję hormonalną w formie tabletek. Szczególną ostrożność należy zachować podając ostropest dzieciom. Mogą bowiem dostać one uczulenia. Również w przypadku osób ze schorzeniami układu pokarmowego warto przed rozpoczęciem suplementacji zwrócić się do swojego lekarza, aby uniknąć powikłań.

Ostropest plamisty jest rośliną o potężnym i dobroczynnym działaniu. Może on okazać się nieocenioną pomocą u osób, które cierpią na dolegliwości związane z wątrobą oraz u diabetyków. Sprawdzi się również u osób pragnących profilaktycznie zadbać o zdrowie oraz figurę. Nie zapominajmy jednak, że wszystko co spożywane jest w nadmiarze szkodzi. Suplementujmy ten cenny składnik rozsądnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.