Peeling enzymatyczny w łazience w czarnym opakowaniu
Uroda

Peeling ziarnisty czy enzymatyczny? Jaki zabieg dla skóry wrażliwej?

Półki sklepowe uginają się od różnych rodzajów peelingów, a każdy produkt kusi nie tylko ładnym opakowaniem, ale również pięknym zapachem. Podczas wyboru peelingu warto zwrócić szczególną uwagę na jego rodzaj. Nie zawsze to, co przeznaczone do skóry normalnej, sprawdzi się również w przypadku cery wrażliwej. Jaki wybrać peeling: enzymatyczny czy ziarnisty?

Peelingi ziarniste – podział i właściwości

Peeling ziarnisty (zwany również mechanicznym) zawiera drobinki, które ułatwiają proces złuszczania i usuwania martwego naskórka. W naturalnych peelingach znajdują się między innymi drobinki zmielonej kawy, rozdrobnionych orzechów, nasion, pestek, soli i cukru. W zależności od wielkości drobinek i stopnia złuszczania wyróżniamy peelingi drobno i gruboziarniste.

Peelingi gruboziarniste najlepiej stosować tylko do ciała, gdyż te produkty charakteryzują się wysokim stopniem złuszczania. Skóra twarzy jest bardzo delikatna i szorstkie, grube cząsteczki mogą powodować jej podrażnienia. Z kolei peeling drobnoziarnisty (z niewielkimi drobinkami cukru, soli czy kawy) przeznaczony jest do cery normalnej, tłustej i mieszanej, ale bez trądziku i zmian zapalnych. Peeling drobnoziarnisty łagodnie złuszcza martwe komórki naskórka, usuwa zanieczyszczenia i pozostawia cerę odświeżoną.

Peelingu ziarnistego nie należy stosować w przypadku skóry trądzikowej i tłustej ze zmianami zapalnymi. Ziarenka ścierające mogą doprowadzić do zainfekowania zdrowych obszarów skóry i nasilenia zmian trądzikowych na całej twarzy.

Peelingi enzymatyczne – właściwości

Peeling enzymatyczny to metoda złuszczania naskórka bez drobinek ścierających. Ze względu na swoje łagodne działanie ten rodzaj peelingu jest odpowiedni dla każdego rodzaju skóry, również wrażliwej, naczynkowej i suchej.

W składzie peelingów enzymatycznych znajdują się enzymy, które, działając na powierzchni skóry, rozpuszczają i usuwają niepożądane warstwy rogowe naskórka. Poza tym regularne stosowanie peelingów enzymatycznych przyspiesza proces odnowy skóry.

Skład naturalnych peelingów enzymatycznych zazwyczaj bazuje na związkach pozyskiwanych z owoców papai i ananasa. Poza tym kosmetyki zawierają pielęgnujące olejki, wyciągi roślinne oraz witaminy, prowitaminy i inne substancje, które odświeżają i zmiękczają skórę. Przyjemna konsystencja i owocowy zapach sprawiają, że peeling jest bardzo przyjemnym rytuałem. Peeling enzymatyczny warto stosować 1-2 razy w tygodniu. Pamiętaj, aby przed aplikacją produktu dokładnie oczyścić skórę.

Pielęgnacja cery wrażliwej

Cera wrażliwa nie jest przeszkodą do stosowania peelingów. Wręcz przeciwnie – dobierając odpowiedni produkt, nie tylko zadbasz o oczyszczenie skóry, ale również zapewnisz jej regenerację. Jeśli masz cerę podatną na podrażnienia i zaczerwienienia, wybieraj peeling enzymatyczny. W sklepach znajdziesz różne rodzaje tego produktu, ale najlepszym wyborem dla skóry wrażliwej będą kosmetyki o naturalnym składzie. Pamiętaj, aby przed zakupem dokładnie przeczytać etykietę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.