Chłopiec gra na boisku w piłkę nożną
Ruch

Piłka nożna – sport drużynowy czy indywidualny?

Piłka nożna zawsze pozostanie sportem drużynowym. Obecnie nawet na pozycji bramkarza kładzie się coraz większy nacisk na współpracę z linią obrony przede wszystkim w kontekście odpowiedniego ustawienia. Jednak tytułowe pytanie jest całkiem zasadne, jeśli głębiej zastanowimy się nad piłką nożną w wydaniu dzieci i nastolatków.

Rozwój indywidualny w piłce nożnej

We współczesnym futbolu, dominuje trend, wedle którego szkolenie piłkarskie dzieci i młodzieży powinno służyć przede wszystkim temu, aby jak najwięcej zawodników w przyszłości miało szansę zagrać na wysokim, a nawet najwyższym poziomie zasilając szeregi klubu i reprezentacji. Wielu trenerów, mimo że są rozliczani także z wyników, uważa, że rezultaty osiągane przez drużynę schodzą na dalszy plan, jeśli w przyszłości choćby jeden zawodnik osiągnie wspomniany cel.

Dlatego, mimo że piłka nożna zawsze pozostanie sportem drużynowym, w szkoleniu szczególny nacisk kładzie się na indywidualny rozwój zawodników, nie tylko na treningu. W końcu doświadczenie boiskowe jakże istotne w późniejszej karierze zbiera się właśnie podczas meczów. Według takiego podejścia spotkanie stanowi doskonałą okazję, aby przećwiczyć różne warianty taktyczne, nawet te mniej zasadne i zapoznać zawodników z różnymi boiskowymi rolami oraz zadaniami. Jeśli uda się wygrać, to wspaniale – w końcu mecz piłkarski to rywalizacja dwóch drużyn, ale zwycięstwo nie stanowi celu nadrzędnego.

Nie każdy zostanie piłkarzem, ale…

Czy podporządkowanie drużyny rozwojowi najbardziej utalentowanych jednostek odbywa się kosztem pozostałych zawodników? Niekoniecznie. Dobry trener dba w równym stopniu o rozwój każdego ze swoich podopiecznych. Zresztą praktyka pokazuje, że w ostateczności kariery często robią zawodnicy, którzy w swoich grupach wiekowych nie byli najmocniej wyróżniającymi się postaciami.

Jednak przede wszystkim, chociaż nie każdy może zostać piłkarzem, choćby ze względu na ograniczenia fizyczne, treningi w wieku dziecięcym zaprocentują w przyszłości w inny sposób – kontynuacją pasji w wydaniu amatorskim, dobrą kondycję fizyczną, jak również istotną wiedzą na temat własnego organizmu. Dlatego warto wysyłać dzieci do szkółek piłkarskich, a także na piłkarskie obozy letnie i zimowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.