Mama ze swpimi dziećmi słucha audiobooka
Rodzicielstwo

Pokocha je Twoje dziecko i Ty — poznaj moc audiobooków

Książki i historie w nich zawarte powinny być zawsze obecne w życiu dziecka. Pozwól dziecku poznać je na wiele sposobów — nie tylko jako książki papierowe, czytane przez Ciebie, ale również jako audiobooki. Dlaczego warto włączać je dzieciom? Jakie płyną z tego korzyści? O tym wszystkim dowiesz się z poniższego artykułu!

Audiobook — co to znaczy?

Audiobook to pojęcie powstałe z połączenia angielskich słów audio (dźwięk) oraz book (książka). Oznacza nic innego, jak po prostu książkę w formie cyfrowej lub zapisaną na nośniku, przykładowo na płycie CD, ale nie do czytania, lecz do słuchania. Lektorami są osoby mające charakterystyczną barwę głosu lub znani artyści.

Audiobooków można słuchać w dowolnej chwili na smartfonie, tablecie, komputerze oraz odtwarzaczu płyt w domu czy w samochodzie albo innym środku transportu. Polecane są nie tylko dorosłym, którzy poza ulubionymi powieściami mogą między innymi odsłuchiwać poradniki lub różnego rodzaju kursy, ale także dzieciom. Audiobooki są idealne już od pierwszych miesięcy życia malucha, choć docenia się je dopiero z czasem.

Czytanie książek vs. audiobooki

Wiele mówi się na temat korzyści płynących z czytania książek dzieciom i samodzielnie przez dzieci. Do najważniejszych zaliczymy rozwijanie wyobraźni, rozbudowanie słownictwa i poznanie schematów postępowania w różnych sytuacjach, czerpanie wiedzy o otaczającym świecie oraz po prostu czystą rozrywkę i miły sposób spędzania czasu.

Ze słuchanymi książkami jest podobnie. Audiobooki dla dzieci są równie mocno polecane, chociaż wymagają więcej skupienia. Rodzic czytający książkę zawsze może przerwać, powtórzyć zdanie, wskazać palcem ilustrację, natomiast w audiobooku historia przez cały czas płynnie się toczy. Poniżej prezentujemy nieocenione zalety audiobooków dla dzieci.

Załącznik:
audiobooki-dzieci.jpg

Dlaczego warto włączać dzieciom audiobooki?

Audiobooki pozwalają dzieciom poznać historię zupełnie z innej strony — już nie głosem rodzica, lecz lektora. W żadnym razie nie zastąpią książek papierowych, ale są świetnym dodatkiem. Nagrania są bardzo profesjonalne, a lektor w taki sposób moduluje głosem, że każda z postaci brzmi zupełnie inaczej. Potrafi zatem skupić i utrzymać uwagę dziecka, które jest ciekawe kolejnych wątków oraz wydarzeń.

Słuchając audiobooków, maluch sam kreuje obraz, bohaterów i ich losy w swojej głowie, bez pomocy sugerujących ilustracji i, jak już wspomnieliśmy, musi się skupić na słuchaniu. Przeżywa on zupełnie inne emocje, choć audiobook może być też jedynie tłem do innej zabawy, na przykład rysowania, układania puzzli czy budowania z klocków. Sprawdzi się ponadto w roli towarzysza podróży.

Co jeszcze warto zaznaczyć, audiobooki są świetne wieczorem, do zasypiania. Wyciszają i relaksują dziecko, które słucha spokojnego głosu lektora. Zastąpią też oglądanie bajek czy granie w gry komputerowe, nie męcząc przy tym wzroku. Można go słuchać samodzielnie lub wspólnie z rodzicami.

Podsumowując, nie ma wątpliwości, że dzieci powinny mieć codzienny kontakt z książkami. Warto zapewnić im to na wiele sposobów — nie tylko w formie papierowej, gdzie wtulając się w rodzica, słuchają historii, ale też w formie audiobooka odczytywanego przez lektora. Do wyboru są bajki, baśnie, krótkie opowiadania i wiele innych form, więc bez problemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Przekonaj się, jak wielką moc mają audiobooki i daj im szansę! Możesz też wybrać słuchowiska, gdzie poza samym odczytywaniem tekstu są dodane efekty dźwiękowe typu stukanie dzięcioła, świergot ptaków, bicie zegara, hałas ulicy czy podkład muzyczny. Naprawdę warto!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.