Kobieta z wada wzroku i dalekowzrocznością
Choroby

Popularne wady wzroku – dalekowzroczność

Dalekowzroczność, obok krótkowzroczności jest najczęściej diagnozowaną wadą wzroku na naszej planecie.

Niestety podobnie jak w przypadku krótkowzroczności zapobieganie temu zaburzeniu jest trudne, choć rzecz jasna właściwe dbanie o narząd wzroku zawsze jest wskazane i może na przykład opóźnić wystąpienie takiego zaburzenia wzroku u nas.

Czym jest dalekowzroczność i co ją powoduje?

Dalekowzroczność inaczej nazywana jest nadwzrocznością lub też hyperopią. W przypadku tego schorzenia widzimy niewyraźnie przedmioty znajdujące się blisko nas, ale problemu nie mamy z tymi, które znajdują się dalej. To powszechna wada, która może czasami być również mylona z prezbiopią (starczowzrocznością występującą w okolicy 40 roku życia). Pojedyncze badanie u specjalisty będzie jednak w stanie wykluczyć jedną z tych chorób. Szczególnie, gdy pacjent znajduje się w pobliżu 40 roku życia, warto takowe badanie wykonać. Kwestia ta jest o tyle istotna, że pomimo stosunkowo podobnych objawów, w przypadku dalekowzroczności i prezbiopii stosuje się inne metody leczenia i korygowania wzroku. Właściwa diagnoza jest zatem kluczem do sukcesu w leczeniu.

Jak możemy leczyć problem z dalekowzrocznością?

Najprostszymi metodami poprawy widzenia w przypadku występowania dalekowzroczności są oczywiście okulary, szkła kontaktowe oraz zabieg chirurgiczny. Pomimo wysokiego poziomu bezpieczeństwa zabiegów, nadal większość pacjentów decyduje się na okulary lub też soczewki kontaktowe. Zabiegi takie wykonuje się oczywiście nowoczesnymi technikami laserowymi, które zapewniają maksymalną precyzję i poziom bezpieczeństwa na najwyższym, światowym poziomie.

Soczewki, okulary, a może jedno i drugie?

To dość klasyczny dylemat wszystkich osób, które decydują się na taką korekcję wzroku. Oczywiście okulary mają swoich zwolenników i zwolenniczki. Często nasz finalny wybór nie jest podyktowany kwestią wygody, ale finalnie tego w jaki sposób się prezentujemy w okularach lub też bez nich. Niektóre osoby po prostu kategorycznie źle się w nich czują. Inne z kolei czują się wyśmienicie w okularach i nie wyobrażają sobie swojego stylu bez nich. Wszak nie od dziś okulary zerówki są kupowane jedynie w celu zmiany swojego wizerunku. Ważną kwestią jest jednak również to, w jaki sposób będziemy widzieć za pomocą okularów i soczewek. W soczewkach kontaktowych będziemy mieli możliwość widzenia w pełni lepiej, a nie jedynie w obrębie oprawek. Ta nieznaczna wydawać by się mogło różnica jest dla wielu osób z wadą wzroku kluczowa.

Autor: coopervision.pl