Dwie kobiety mają problemy z żylakami na nogach
Choroby

Poznaj powody, dla których żylaki mogą zagrażać Twojemu zdrowiu

Artykuł sponsorowany.

Żylaki to znacznie więcej niż problem natury kosmetycznej. Dolegliwość ta może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Bez względu na stadium rozwoju choroby, nie warto jej bagatelizować. W tym artykule omówimy powody, dla których żylaki mogą zagrażać Twojemu zdrowiu. Zapraszamy do lektury!

Czym są żylaki?

Żylaki to dolegliwość dotykająca żył. Występuje ona najczęściej w obrębie kończyn dolnych. Żylakami określa się wydłużone i rozszerzone żyły, z reguły powstałe w wyniku zaburzeń w ich funkcjonowaniu, takich jak niewydolność zastawek. Ich obecność może także sugerować istnienie innych dolegliwości układu żylnego na różnych poziomach rozwoju. Znaną i sprawdzoną substancją łagodzącą objawy żylaków jest heparyna sodowa, główny składnik żelu Lioton 1000. Heparyna to naturalna substancja zapobiegająca krzepnięciu krwi w naczyniach krwionośnych. Działa przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Przyczyny powstawania żylaków nie są jednolite. Do głównych czynników ryzyka rozwoju zalicza się uwarunkowania genetyczne, wiek, płeć, długotrwałe przebywanie w konkretnej pozycji (na przykład w związku z wykonywanym zawodem oraz przebytą zakrzepica naczyń żylnych.

Wczesne efekty posiadania żylaków

Już na wczesnym etapie rozwoju choroby można doświadczyć nieprzyjemnych objawów. Należy zaliczyć do nich bóle nóg, skurcze mięśni nóg, obrzęki, świąd, uczucie posiadania ciężkich nóg oraz pojawianie się widocznych i siateczkowatych naczyń krwionośnych na skórze. Dolegliwości te bez wątpienia obniżają jakość życia i ograniczają nasze możliwości. Co może się jednak zdarzyć, gdy choroba zostanie zignorowana?

Czym grożą żylaki?

Choroba pozostawiona sama sobie rozwija się, a z czasem może doprowadzić do poważnych powikłań. Powiększające się zmiany skórne w postaci przebarwień to zazwyczaj pierwsza z nich. Z czasem może dojść także do owrzodzeń. Do najcięższych konsekwencji zignorowanych dolegliwości żylnych zalicza się powikłania zakrzepowozatorowe oraz zapalenia żył. Stany te tworzą realne zagrożenie dla funkcjonowania zarówno samej kończyny, jak i całego organizmu. Żylaków z pewnością więc nie warto ignorować. Jeśli podejrzewasz ich obecność, bezzwłocznie skontaktuj się z odpowiednim specjalistą.

Jak sobie pomóc?

Jeśli chcesz zniwelować dyskomfort spowodowany żylakami, pomoc znajduje się na wyciągnięcie ręki. Ulgę w bólu powinny przynieść Ci naturalne leki zawierające heparynę sodową. Substancja ta redukuję większość dokuczliwych objawów obserwowanych u pacjentów dotkniętych chorobami żył powierzchniowych. Dzięki temu Lioton 1000 wykazuje potrójne miejscowe działanie przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Lek ten skutecznie wspomaga leczenie dolegliwości żylnych. Jeśli wciąż nie doświadczyłeś dobroczynnej mocy heparyny, najwyższy czas dać jej szansę.

Rekomendacje:

Gibus M., Współczesne metody terapii żylaków kończyn dolnych, 2019, s. 12-17.

Czwakiel L., Kuberka I., Pielęgnacja skóry w leczeniu owrzodzeń żylnych. Opis przypadku, Leczenie Ran, 2021, s. 7-12.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.