Sstarsza kobieta na profilaktycznych badaniach w przychodni
Bez kategorii

Profilaktyczne badania medyczne – dowiedz się więcej o profilaktyce raka

Nowy rok i nowe postanowienia powinny wiązać się nie tylko ze zmianami w domu czy w pracy, lecz także ze zwiększeniem troski o własne zdrowie, szczególnie w kwestii profilaktyki nowotworów. Jakie testy diagnostyczne należy wykonywać, gdzie udać się po poradę i jakie objawy powinny być dla Ciebie alarmujące? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o profilaktyce raka!

Regularne badania kobiet

Wśród najczęściej pojawiających się nowotworów u kobiet znajdują się nowotwór piersi, płuca, jelita grubego, szyjki macicy i jajnika. Wczesna diagnoza zwiększa szanse na szybkie i skuteczne leczenie, dlatego każda Polka powinna często wykonywać badania medyczne. Pozwolą one lekarzowi postawić odpowiednią diagnozę i wdrożyć plan leczenia. Jakie badania należy wyróżnić? Są to przede wszystkim regularne badania krwi oraz cytologia. Oprócz tego dla osób, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia płciowego, zaleca się przyjęcie szczepionki HPV, wykazującej skuteczność w zakresie profilaktyki nowotworu szyjki macicy. O dostępne pakiety badań warto też zapytać lekarz rodzinnego.

Regularne badania mężczyzn

Statystyki wskazują na to, że mężczyźni najczęściej zmagają się z rakiem prostaty, płuc, jelita grubego i odbytu, a także pęcherza i skóry. Dlatego też lekarze zalecają, by wszyscy panowie regularnie badali prostatę, wykonywali badania krwi, a raz na jakiś czas pamiętali też o badaniu odbytu. Oprócz tego mężczyznom zaleca się również wykonywanie badania moczu i kału. Panowie z powodu natłoku obowiązków i stresu w pracy zapominają o tym, że regularne testy medyczne mogą pomóc im zachować dobre zdrowie o wiele dłużej. Dlatego też dobrym pomysłem na prezent świąteczny lub noworoczny jest wykupienie pakietu badań profilaktycznych, które znajdziesz w https://polmed.pl/badania/. Dzięki temu Twój mąż nie znajdzie już wymówki, by w końcu odwiedzić centrum medyczne!

Probówki z krwią

Alarmujące objawy – co powinno skłonić do badania?

Wśród najczęstszych objawów, które nie muszą jeszcze oznaczać rozwoju nowotworu, pojawia się przede wszystkim ogólne osłabienie, apatia oraz problemy ze snem. W połączeniu z porannymi wymiotami i zawrotami głowy jest to wyraźny sygnał, że należy odwiedzić lekarza rodzinnego i powiadomić go o wszystkich objawach. Oprócz tego należy też zwracać szczególną uwagę na wszelkiego rodzaju zmiany skórne, takie jak owrzodzenia, zmiana wyglądu znamienia czy też rosnące, wypukłe pieprzyki. Niepokojące są również wszelkiego rodzaju krwawienia – z brodawki, z jamy ustnej, nosa oraz zauważenie krwi w moczu. We wszystkich tych przypadkach należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Inne badania profilaktyczne

Badania profilaktyczne związane z nowotworami to nie jedyne, które powinny zwrócić Twoją uwagę. W każdym wieku powinno się regularnie badać krew, ciśnienie oraz poziom cukru we krwi. Oprócz tego kobiety powinny też raz na jakiś czas odwiedzać swojego ginekologa. Paniom zaleca się również badanie tarczycy. Panowie natomiast powinni pamiętać o profilaktyce chorób wątroby i nerek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.