Operacja przeszczepu nerek
Choroby

Przeszczep nerek – szansą na drugie życie

Transplantacja jest już dość powszechnym zjawiskiem. Nikogo obecnie nie dziwi przeszczep narządów wewnętrznych od biorców żywych i martwych. Są to poważne i skomplikowane operacje, które dają szansę na odzyskanie zdrowia oraz powrót do normalnego życia. Przeszczep nerek jako jedyny, jest możliwy do pobrania od żywego dawcy. Jak wygląda przygotowanie do zabiegu i kto może być dawcą?

Trochę historii…

Pierwsza próba przeszczepu nerek na świecie została podjęta w 1933 roku przez rosyjskiego chirurga Jerzego Woronoja. Narządy zostały pobrane od martwego dawcy dla pacjenta z ostrą niewydolnością nerek. Niestety przeszczep został odrzucony i pacjent zmarł. Kolejna, pomyślna próba została podjęta w 1954 roku przez zespół składający się z chirurga, urologa i internisty-nefrologa. Przeprowadzona transplantacja pochodziła od żywego dawcy, który był bliźniakiem jednojajowym, dla cierpiącego na schyłkową niewydolność nerek biorcy. W Polsce, pierwsza udana transplantacja nerki odbyła się w roku 1966 w Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Był to zaledwie 621 zabieg tego typu na świecie. Przeszczep się przyjął, natomiast pacjentka zmarła po zaledwie sześciu miesiącach, jednak powodem nie było odrzucenie przeszczepu, ale zapalenie trzustki, które było powikłaniem leczenia immunosupresyjnego. Obecnie w Polsce działa 20 ośrodków, które zajmują się przeszczepami nerek u dorosłych, dla dzieci działa ośrodek w Warszawie. Od pierwszego zabiegu, wykonano już ponad 21 575 przeszczepów, a ich ilość stale wzrasta.

Jak zostać dawcą?

Dawcą może zostać każdy, kto nie wyraził takiego sprzeciwu do Centralnego Rejestru Sprzeciwów. Każdy potencjalny zmarły może zostać dawcą narządów. W przypadku przeszczepu nerki, jest to osoba żywa, najlepiej spokrewniona z biorcą. Osoby niespokrewnione, muszę mieć zgodę sądu na przeszczep. Grupa krwi potencjalnego dawcy musi być zgodna z grupą krwi potencjalnego biorcy:

  • Dawca grupy O – Biorca 0, A, B, AB
  • Dawca grupy A – Biorca A, AB
  • Dawca grupy B – Biorca B, AB
  • Dawca AB – Biorca AB

Rekonwalescencja dawcy przebiega bardzo szybko, bez narażenia na powikłania. By zostać dawcą, trzeba przejść szereg badań koniecznych do uzyskania kwalifikacji do przeszczepu nerki. Schorzenia, które eliminują z potencjalnej transplantacji to:

  • choroby nerek,
  • zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybami,
  • nadciśnienie tętnicze, które jest nie uregulowane,
  • nowotwory złośliwe,
  • miażdżyca,
  • POCHP
  • choroby psychiczne,
  • otyłość,
  • cukrzyca typu 1 i 2.
Przeszczep nerek
Źródło: https://pixabay.com/

Fundacja Niesiemy Nadzieję http://www.niesiemynadzieje.pl/ zajmuje się dziećmi, które czekają na przeszczep nerek. Również sam założyciel Fundacji – pan Mariusz Łasiński (obecnie członek Zarządu) miał do czynienia z tym zabiegiem, jest po przeszczepie nerki. Nie jest to temat obcy Fundacji, aktywnie i z wielkim zaangażowaniem opiekuje się czekającymi na przeszczep dziećmi. Ciągłe dializy i niepewność kolejnego dnia są tu codziennością. Dializa nerek polega na podłączeniu chorego do specjalnego aparatu, przez który przepływa krew pacjenta, i który przejmuje funkcje filtrujące nerek. Oczekiwanie na dawcę trwa niekiedy latami. Bardzo ciężko jest pozyskać nerkę dla dziecka, gdyż musi ona być odpowiedniej wielkości. W tym przypadku, trzeba czekać na zmarłego dawcę w podobnym wieku do biorcy. Właśnie dlatego warto zostać potencjalnym dawcą, by ktoś inny mógł żyć!

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.