mężczyzna w parku
Uroda

Przeszczep włosów – sposób na powstrzymanie łysienia

Przeszczep włosów to jedna z metod zagęszczania włosów. Stosuje się ją u osób, u których zawiodły inne sposoby, całkowicie nieinwazyjne. Jest to zabieg z obszaru chirurgii plastycznej a polega na przenoszeniu mieszków włosowych z jednego obszaru ciała na drugi. Jest to metoda autotransplantacji, najczęściej wykorzystywana w leczeniu łysienia adrogenowego u kobiet i mężczyzn.

Przeszczep włosów – krótka historia zabiegu

Pierwsza wzmianka o przeszczepie włosów pochodzi z roku 1500p.n.e i znajduje się w jednym z papirusów Bersa. W czasach nowożytnych, w wieku XIX stosowano płaty skóry owłosionej głowy do rekonstrukcji jej owłosienia. Ideę wolnych przeszczepień włosów zainicjował na szerszą skalę niemiecki chirurg Johann Friedrich Dieffenbach, ale jako pierwszy dokonał go japoński lekarz Okuda w 1939r. a następnie stworzył studium przypadku i opisał przebieg zabiegu. Podczas operacji zastosował wolne fragmenty skóry owłosionej do rekonstrukcji brwi oraz poparzonego obszaru głowy i twarzy. Natomiast pierwszy zabieg przeszczepienia włosów w obszarze chirurgii plastycznej, w korekcji łysienia adrogenowego, wykonał amerykański dermatolog Norman Orentreich. Jednocześnie stworzył on podstawy teoretyczne zabiegu wyróżniając miejsca dawcze i biorcze, jego teoria poddawana była jeszcze kolejnym modyfikacjom.

Jak przebiega przeszczep włosów – Warszawa

Zabieg przeszczepiania włosów w Warszawie jak i każdym innym większym mieście zaczyna się od wspólnego ustalania nowej linii włosów, jaka będzie widoczna finalnie. Owłosienie głowy powinno wyglądać możliwie najbardziej naturalnie. Linię rysuje się bezpośrednio na skórze tuż przed operacją. Sam zabieg trwa do 3 godzin, w zależności od:

  • rozmiaru łysiny pacjenta
  • ilości implantów niezbędnych do osiągnięcia oczekiwanego efektu
  • gęstości rozmieszczenia implantów
  • wieku pacjenta
  • techniki zabiegu

Do zabiegu stosuje się tylko znieczulenie miejscowe, dzięki temu pacjent może wrócić od razu do domu.

Pacjentowi goli się włosy na potylicy i pobiera pasek lub kilka owłosionej skóry. Każdy z pasków posiada szerokość od 0,1-0,5cm. Następnie dzieli się je na poszczególne implanty o 1-3 mieszków włosowych. Miejsca, skąd pobrano paski pokryje milimetrowej szerokości blizna, która znajdzie się pod włosami. Po zabiegu u pacjenta utrzymuje się obrzęk oraz zasinienie przeszczepionych miejsc, może też pojawić się dyskomfort. Każdy pacjent otrzymuje leki przeciwbólowe, antybiotyk w aerozolu do spryskiwania skóry a także żelowe plastry chłodzące. Dolegliwości związane z zabiegiem powinny ustąpić najpóźniej do tygodnia, znikną również szybko niewielkie strupki po nakłuciach. Po pierwszym tygodniu pacjent może wychodzić już na dwór bez nakrycia głowy, bez względu na pogodę. W ciągu dwóch tygodni od operacji przeszczepione mieszki włosowe stracą włosy. Ich ponowna produkcja następuje po ok. trzech miesiącach. Potrzeba jeszcze kolejnych trzech miesięcy, aby włosy otrzymały pożądaną długość. Jeżeli proces łysienia będzie nadal postępował, po okresie roku czy dwóch konieczne będzie powtórzenie zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.