kobieta czy mężczyzna
Uroda

Uroda androgyniczna. Charakterystyka

Wiemy, że do najbardziej rozchwytywany typ urody w świecie mody. Jakie są najbardziej charakterystyczne oznaki urody androgynicznej.

Kobieta czy mężczyzna? Takie pytanie zadaje sobie osoba patrząca na kogoś, kto przejawia wszystkie cechy urody androgynicznej. Fakt, ciężko jest w pierwszym momencie sobie na to odpowiedzieć, ponieważ androgynizm łączy w sobie cechy obojga płci – męskie i żeńskie nie tylko w aspekcie fizjologicznym, ale również psychologicznym.

Cechy fizyczne

Do charakterystycznych cech w przypadku kobiet należą: wąskie biodra, szersze ramiona, widocznie odznaczona linia żuchwy, a do mężczyzn: damska, delikatna sylwetka, i subtelna twarz. Osoby androgyniczne są pewnego rodzaju uniwersum pomiędzy płciami, oczywiście w najbardziej pozytywnym znaczeniu. Dlatego zostali pokochani przez modową elitę – ich uroda sprawia, że fotografie z ich udziałem są fascynujące i wprawiają w osłupienie. Znane aktorki o androgynicznych twarzach są lepszymi odtwórczyniami głównych ról męskich niż oni sami. I tu kryje się jeszcze jedna ważna przypadłość osób androgynicznych.

Androgynia w codziennym funkcjonowaniu

Androgynia kwestionuje zasięg cech przeznaczonych tylko dla mężczyzn lub tylko dla kobiet. Mężczyźni przejmują cechy kobiece, a kobiety męskie. Udowodniono, że takie kobiety są bardziej niezależne, odważne, mają wyższą pewność siebie, i są asertywne, mężczyzn zaś cechuje empatia, czułość i poczucie odpowiedzialności. Obie płcie ponadto przejawiają zwiększony zakres otwartości, inteligencji i odporności na podporządkowywanie się ogólnie narzuconym normom społecznym.

Inteligencja emocjonalna

Uroda androgyniczna nie obejmuje wyłącznie cech wyglądu zewnętrznego, a skupia się również na psychice. Badania dowodzą, że osoby o androgynicznym zespole cech przejawiają większą przedsiębiorczość i częściej osiągają większe sukcesy zawodowe. Kobieta może stać się rekinem korporacyjnym w świecie aroganckich biznesmenów, a mężczyzna podbić światowej sławy domy mody, bo oprócz wrodzonej odwagi i przedsiębiorczości posiada także zmysł empatii i delikatności przypisywanej wyłącznie kobietom.

Życie ze stereotypami może być ciężkie, jeśli obawiamy się, że ktoś przepisze nam cechy przeciwnej płci. Dotyczy to w większej mierze mężczyzn, którzy unikają jak ognia typowo kobiecych cech, i nawet posiadając takowe w trakcie dojrzewania próbują je zatrzeć. Pielęgnacja wrodzonych instynktów jest (omijając to, że i tak jesteśmy skazani na konformizm) sposobem na stanie się silnym indywidualistą.

One thought on “Uroda androgyniczna. Charakterystyka”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.