Kobieta, która ma problemy z zaśnięciem na łóżku
Psychologia

Wpływ stresu na zaburzenia snu

Każdemu z nas zdarza się odczuwać stres, fizyczny i psychiczny dyskomfort wywołany niepokojącą sytuacją. Często nasz organizm reaguje w ten sposób na duże zmiany w życiu, na przykład zmianę pracy czy pojawienie się nowego członka rodziny. Stresujemy się też wtedy, gdy poznajemy nowych ludzi lub bierzemy udział w wystąpieniu publicznym, czynnikiem stresogennym są nawet pozornie błahe sytuacje konfliktowe. Wszystko to wywołuje niepokój, nerwowość, zaburzenia nastroju i problemy ze snem. To naturalne, że nasz organizm się tak zachowuje, nie ma w tym nic dziwnego. Jednak stres utrzymujący się przez długi czas nie powinien być bagatelizowany, ponieważ długotrwałe napięcie może prowadzić do rozwoju wielu groźnych schorzeń natury psychicznej. Jednym z nich jest przewlekła bezsenność.

Jak stres wpływa na fizjologię snu?

Gwarantem udanego wypoczynku jest prawidłowa fizjologia snu, czyli dbanie  o to, by nasz wewnętrzny zegar funkcjonował bez zarzutu. Bez niego bowiem nasz organizm się rozregulowuje – przestaje rozróżniać pory aktywności i pory odpoczynku, co uniemożliwia wieczorne odprężenie, „wyłączenie się” i zapadnięcie w długi, spokojny sen. Niestety stres wpływa na fizjologię snu wyjątkowo deprymująco. Winne temu jest wywoływane przez niego napięcie, utrzymujące się przez całą noc i nie pozwalające organizmowi przejść w stan spoczynku. Z czasem nasz wewnętrzny zegar przyzwyczaja się do tego i przestawia na tryb ciągłej aktywności – w efekcie problemy ze snem się pogłębiają i utrwalają.

Jak pozbyć się bezsenności spowodowanej przez stres?

Bezsenność wywołaną stresem najlepiej leczyć przy użyciu psychoterapii, a konkretnie metodą terapii poznawczo-behawioralnej. Skupia się ona na naturalnych technikach regulacji zegara biologicznego i przywraca organizmowi prawidłową fizjologię snu bez interwencji farmakologicznej. Stosowane w tym przypadku techniki skutecznie zwalczają nie tylko bezsenność, ale też inne objawy stresu, ponieważ nakierowane są na redukcję napięcia i lęku. Można zatem powiedzieć, że terapia poznawczo-behawioralna działa wieloaspektowo dbając o nasze samopoczucie kompleksowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.