Lekarze wszywaja pacjentowi wszywke alkoholową
Choroby

Wszycie esperalu w Warszawie – skuteczne zerwanie z nałogiem

Artykuł partnera.

Współczesne leczenie alkoholizmu polega na połączeniu terapii z farmakologicznym leczeniem awersyjnym wszywką alkoholową Esperal. Substancją czynną Esperalu jest chemiczny związek Disulfiram.

Alkoholizm zaliczany jest do chorób postępujących i przewlekłych. Stanowi on zaburzenie polegające na utracie kontroli w kwestii ilości i częstotliwości sięgania po napoje procentowe. Nie ma wątpliwości co do szkodliwości alkoholu. Jest on bezpośrednią przyczyną występowania groźnych powikłań, zarówno dla zdrowia, jak i życia danej osoby, oddziałując negatywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne. Niestety stanowi także poważne zagrożenie dla całego otoczenia alkoholika, w tym jego rodziny, szczególnie dzieci. Co więcej, rodziny dotknięte chorobą alkoholową często mają niedostateczną sytuację ekonomiczną. Pijący rodzic zwykle traci pracę z powodu swoich nadużyć lub niedociągnięć zawodowych.

Trudno jest zerwać z nałogiem, ponieważ choroba alkoholowa ma złożoną naturę i skomplikowany mechanizm powstawania. Z tego powodu wiele osób poddaje się na drodze terapeutycznej i albo wracają do dawnych przyzwyczajeń, albo szukają alternatywnych metod radzenia sobie z zaistniałą sytuacją. Jednym z takich sposobów jest Esperal.

Esperal, czyli wszywka alkoholowa

Nazwa Esperal jest powszechna i niemalże każdy ją w swoim życiu usłyszał chociaż raz. Do tej pory narosło na jego temat wiele nieprawdziwych informacji, wynikających z nie do końca zrozumianym działaniem wszywki i celowości jego zastosowania. Esperal jest lekiem wprowadzanym u osób z oznakami uzależnienia od alkoholu. Ma on formę jałowych tabletek umieszczanych pod skóra Pacjenta w formie wszywki, czyli implantu podawanego w ramach mało inwazyjnego zabiegu chirurgicznego. Substancją czynną Esperalu jest chemiczny związek Disulfiram, blokujący metabolizm alkoholu etylowego przez enzymy w wątrobie. Konsekwencją takiej praktyki są nieprzyjemne dolegliwości.

Oprócz nieprawdziwych informacji niekorzystna sława wszywek alkoholowych związana jest z poszczególnymi, etycznymi aspektami tej metody. Część znawców tematu podaje, iż Esperal jest nieetycznym rozwiązaniem ze względu na konsekwencje, które czyhają po spożyciu alkoholu, a także wskazują na nieskuteczność tej metody. Argumentem jest tutaj fakt, iż substancje aktywne nie są w stanie wyleczyć alkoholizmu. Ich działanie opiera się na wytworzeniu swojego rodzaju nadwrażliwości na etanol, a oczekiwaniem względem tej reakcji jest zmiana zachowania Pacjenta – wywołanie awersji i trwałej postawy unikającej tej substancji. Warto jednak pamiętać, że farmakologiczna metoda awersyjna prowadzona w odpowiedni sposób u osób świadomych jej konsekwencji i sposobów działania, ma wysokie szanse powodzenia, szczególnie w sytuacji, kiedy Esperal jest jednym z kompleksowych działań antyalkoholowych.

Implantacja Esperalu

Poprzez implantację Esperalu w https://gabinetchirurgiczny.com/ można prowadzić skuteczną walkę z uzależnieniem alkoholowym. Czas zabiegu waha się w granicach 30 minut. Zwykle po implantacji nie pojawiają się skutki uboczne. Wręcz takie sytuacji są dość skrajne. Należy pamiętać, że przed zabiegiem obowiązuje minimum 48 godzin abstynencji. Cała procedura zaszycia jest bezbolesna. Najmniej przyjemnym momentem jest podanie znieczulenia miejscowego.

Objawy wywołane przez Esperal

Specyficzny sposób podania Esperalu wiąże się z wywołaniem zmian w chemicznym rozkładzie alkoholu. Dzieje się tak, ponieważ zawarty we wszywce Disulfiram zaczyna reagować w krążącym w krwioobiegu alkoholem. Sprawę komplikuję fakt zahamowania działania enzymów wątrobowych, które odpowiadają za rozkład alkoholu. Tym samym, Esperal przyczynia się do powstania objawów silnego zatrucia alkoholowego, które wiąże się z nadmierną ilością toksycznego aldehydu octowego, z którym ludzki organizm nie jest w stanie sobie poradzić.

Czy Esperal leczy z alkoholizmu?

Należy jasno podkreślić, że Esperal nie ma zdolności do wyleczenia alkoholu, tym samym nie może być traktowany jako lek na alkoholizm. Do tej pory medycyna nie dała farmakologicznego rozwiązania problemu alkoholowego, a trwałe wyjście z uzależnienia możliwe jest dzięki przepracowania mechanizmów to uzależnienie wywołujące w ramach terapii.

Stosując leczenie awersyjne, do którego wszywki się zaliczają, spodziewanym efektem będzie strach i wstręt odczuwany względem do dalszego picia, co ma zniechęcić do sięgania w przyszłości po napoje alkoholowe. Czynnikiem odstraszającym ma być tutaj myśl o skutkach ubocznych, które z pewnością pojawiają się w momencie połączenia Disulfiramu z etanolem. Skutki są poważne, zagrażają zarówno zdrowiu jak i życiu. Znane są przypadki wystąpienia zawału, a nawet zgonu Pacjenta.

Niestety, bardzo często jest tak, że osoby stosujące metodę awersyjną rzadko tej awersji doznają. Dzieje się tak, ponieważ świadoma osoba uzależniona utożsamia wystąpienie wzmożonej reakcji na alkohol nie z samym alkoholem, a właśnie ze wszywką. Idąc dalej, tacy Pacjenci zwracają się do chirurgów o pomoc w usunięciu tabletki lub co gorsza, próbują pozbyć się jej samodzielnie, bez ingerencji medycznej.

Idąc dalej, wśród ekspertów zajmujących się leczeniem uzależnień szerokie grono stanowią przeciwnicy stosowania wszywki alkoholowej Esperal jako jedynego środka zwalczającego nałóg. Ich zdaniem, omawiane tabletki jedynie okresową są w stanie powstrzymać daną osobę przed piciem. W takim przypadku mówi się o abstynencji czasowej. Konieczna jest tutaj interwencja psychologiczna i przepracowanie terapeutyczne problemu z alkoholem.

Warto mieć na uwadze, że nie zawsze organizm daje odpowiedź spowodowaną interakcją Disulfiramu z etanolem. Czasami reakcja disulfiramowa jest bardzo słaba, a w innych przypadkach w ogóle się nie pojawia.

Przeciwwskazania

Do głównych przeciwwskazań implantacji wszywki zalicza się:

  • Choroby wątroby, przy czym podwyższone próby wątrobowe w tym aspekcie nie są problemem,
  • Zawał serca,
  • Stosowanie leków wpływających na krzepliwość krwi – aczkolwiek o ile jest to możliwe, można preparaty te odstawić na około trzy dni przed planowanym zabiegiem i swobodnie podejść do zabiegu,
  • Padaczka, aczkolwiek padaczka alkoholowa nie jest przeciwwskazaniem,
  • Choroby psychiczne i podejmowanie w przeszłości prób samobójczych,
  • Niewyregulowane nadciśnienie tętnicze.

Jak długo działa Esperal?

Szacuje się, że czas aktywności wszywki waha się od 8 do 12 miesięcy, przy czym jest to uzależnione od indywidualnych cech Pacjenta, takich jak:

  • Waga,
  • Wiek,
  • Indywidualnie dobrana dawka leku,
  • Ogólny stan zdrowia, kondycja i sposób metabolizmu.

W tym czasie Esperal i substancje aktywne zostają wchłaniane przez organizm, przedostając się do krwiobiegu osoby uzależnionej. Jeżeli jest ona trzeźwa, nie odczuje żadnych objawów obecności tabletki we własnym ciele. Dolegliwości wystąpią jedynie przy złamaniu zasad abstynencji.

Skutki uboczne wszywki alkoholowej

Najczęściej pojawiające się skutki picia alkoholu podczas leczenia awersyjnego to:

  • Metaliczny posmak w ustach,
  • Dyskomfort,
  • Ból brzucha,
  • Nudności,
  • Wymioty,
  • Kołatanie serca,
  • Skoki tętna i ciśnienia,
  • Uderzenie gorąca,
  • Zaczerwienienie skóry na twarzy,
  • Drgawki,
  • Stany lękowe.

Objawy znikają po pewnym czasie. Jest on również indywidualny i u każdego Pacjenta może być różny.

Warto dodać, że objawy występują również przy spożywaniu innych produktów zawierających w składzie alkohol, np. słodyczy, syropów na kaszel lub płynów do higieny jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.