Kobieta trzyma w dłoniach szklanke z alkoholem
Choroby

Wszywka alkoholowa Esperal – terapia awersyjna

Esperal – drogi, czy tani? Cena wszywki alkoholowej jako inwestycja we własną przyszłość i zdrowie.

Alkoholizm jest chorobą i nie ma tutaj wątpliwości. Charakteryzuje się długim czasem rozwoju i silnym wskaźnikiem poziomu uzależnienia, co w połączeniu ze skutkami zdrowotnymi, jakie przynosi, stanowi bardzo poważny i złożony problem. Niestety każdego roku odnotowuje się coraz wyższy współczynnik liczby osób dotkniętych chorobą alkoholową. Na tą chwilę szacuje się, że w Polsce żyje około 850 osób z tym problemem, a warto mieć na względzie, iż są to jedynie dane oficjalne dane szacunkowe, co może wskazywać na większą złożoność tego problemu, a tym samym wyższy odsetek. W grupie osób uzależnionych znajduje się niemalże każdy przedstawiciel grup społecznych. Są to i kobiety, i mężczyźni, i osoby młode, nastolatki i osoby starsze, bogaci i biedni, wykształceni i niewykształceni, itd.

Najczęściej nałóg można rozpoznać po:

  • Wzroście tolerancji alkoholowej,
  • Utracie kontroli nad ilością i częstotliwością picia, a tym samym utratą kontroli nad własnymi czynami,
  • Pojawieniu się epizodów utraty świadomości i luk w pamięci,
  • Skoncentrowania własnych zainteresowań jedynie wokół używki.

Nadużywanie alkoholu wpływa zarówno na ciało jak i umysł człowieka, a dodatkowo jeszcze zmienia charakter danej osoby, zaburzając tym samym ogół funkcjonowania alkoholika. Zmienia się również zachowanie, a odczuwane emocje stają się nieprzyjemne. Normalną sytuacją jest tutaj doświadczanie stanów lękowych, człowiek stale jest rozdrażniony, a także bardzo często dochodzi do różnych przejawów agresji i przemocy.

W aspekcie zdrowia fizycznego mówi się, iż alkoholizm stanowi punkt wyjściowy do powstania kolejnych chorób lub pogłębienia już istniejących problemów ze zdrowiem. Należy tutaj wyszczególnić zapalenie trzustki, marskość wątroby, uszkodzenia mózgu, choroby psychiczne, a nawet śmierć.

Alkoholizm ma także wymiar społeczny. Nie jest to choroba jedynie samej jednostki, ale cierpi z jej powodu również najbliższe otoczenie uzależnionego. W największym stopniu dotyka rodziny, ale swoje piętno odznacza również na sferze zawodowej i ekonomicznej.

Na szczęście współcześni alkoholicy mają do swojej dyspozycji liczne metody antyalkoholowe, które skutecznie pomagają w wyjściu z uzależnienia. Przykładem jest tutaj wszywka alkoholowa, od lat stosowana z powodzeniem w różnych częściach świata, w tym i w Polsce. Wszywka może być elementem kompleksowego procesu leczenia i terapii uzależnienia od alkoholu, a z względu na swoje atuty, skutecznie pomaga utrzymać trzeźwość przez wiele miesięcy.

Czy każdą osobę nadużywającą alkoholu określamy jako uzależnioną?

O uzależnieniu od alkoholu można mówić w sytuacji, kiedy człowiek powiela szkodliwe zachowania, wynikające z nadmiernej konsumpcji używki. Taki stan musi utrzymywać się przez minimum trzy pełne miesiące. Tym samym nadmierne spożycie alkoholu charakteryzuje się przejściowością i zwykle jest efektem trudnej sytuacji, z którą człowiek nie jest w stanie sobie poradzić.

Kto jest najbardziej narażony na alkoholizm?

Alkoholizm utożsamia się z osobami wychowanymi w rodzinach alkoholowych, gdzie minimum jeden z rodziców był uzależniony. W takiej sytuacji mówi się o powielaniu wzorców, a także destrukcyjnym środowisku wychowawczym. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Znane są przypadki osób pochodzących z normalnie funkcjonujących rodzin, przy czym z różnych względów wykształciło się u nich niskie poczucie własnej wartości. Brak wiary we własne możliwości znacząco przyczynia się do powstania uzależnienia, ponieważ alkohol często traktowany jest jako czynnik rozluźniający, poprawiający samopoczucie i dodający odwagi. Będąc pod wpływem używki często zanika strach przed reakcjami innych osób, mało ważne staje się ich zdanie na dany temat. Kolejnym czynnikiem generującym powstanie choroby alkoholowej jest duża ilość problemów lub niewłaściwe strategie ich rozwiązywania. Brak wsparcia bliskich osób popycha zestresowaną osobę w objęcia alkoholu.

Czym jest wszywka alkoholowa Esperal?

Wszywkę alkoholową Esperal zalicza się do metod terapii awersyjnej. Celem jej zastosowania jest wywołanie u osoby uzależnionej negatywnych skojarzeń z napojami alkoholowymi, przez co oczekuje się wykształcenia postawy unikającej.

Takie działanie uzyskuje się poprzez podskórne wprowadzenie tabletek Esperal. Wraz z upływem czasu, lek zaczyna uwalniać do organizmu swoje substancje aktywne. Disulfiram, bo to on jest głównym składnikiem tabletki, zaburza łańcuch metaboliczny alkoholu poprzez zahamowanie enzymu trawiącego alkohol. W ten sposób podczas picia alkoholu dochodzi do kumulacji aldehydu octowego, który jest bardzo toksyczny i szkodliwy dla zdrowia, a pod jego wpływem pojawiaj się szereg nieprzyjemnych objawów psychosomatycznych.

Wszywka alkoholowa Esperal a spożywanie alkoholu – skutki uboczne

Typowe objawy tzw. reakcji disulfiramowej są następujące:

  • Rozszerzenie naczyń krwionośnych,
  • Ból i zawroty głowy,
  • Wymioty, biegunka, nudności,
  • Nadmierne pocenie się,
  • Wzmożona akcja serca,
  • Gwałtowne zmiany ciśnienia,
  • Lęk i niepokój.

Warto dodać, że objawy w zależności od różnych czynników mogą utrzymywać się kilkanaście godzin, a pierwsze symptomy, które odczuwa Pacjent pojawiają się już po kilku minutach od pierwszego łyku alkoholu.

Czy wszywka alkoholowa Esperal jest rozwiązaniem dla każdego?

Aby wszywka była skuteczna, sam alkoholik musi podjąć decyzję o chęci wyjścia ze swojego stanu, a także musi wyrazić zgodę na tę formę leczenia. Wiele osób przychodzących na zabieg implantacji wszywki pod przymusem innych osób szukają zamienników alkoholu wpadając w kolejne nałogi, np. hazard lub narkotyki. Należy mieć świadomość, że wszywka przyniesie wymierne korzyści podczas wielotorowego leczenia uzależnienia.

Dodatkowym warunkiem, który może rozstrzygnąć to, czy Esperal jest rozwiązaniem dla każdego jest konieczność odbycia konsultacji medycznej przed zabiegiem oraz pomyślne przejście przez niego. Istnieje szereg przeciwwskazań skutkujących niemożnością skorzystania z tej formy pomocy. O wszystkim poinformuje lekarz podczas wizyty i sprawdzi on istnienie potencjalnych ograniczeń.

Mity na temat wszywki alkoholowej

Niestety, z różnych przyczyn wszywki owiane są złą sławą, ponieważ od lat wokół nich narasta wiele mitów i przekłamań, co ma związek z brakiem odpowiedniej wiedzy na temat jej działania, a także niezrozumieniem mechanizmów, które zachodzą w organizmie po jej podaniu. Najczęściej powtarzane znajdują się poniżej:

  • Wszywkę można przepić – jest to mit. Indywidualnie dobrana dawka, jeżeli jest odpowiednia, sprawia, że każda ilość alkoholu, nawet ta najmniejsza w np. kosmetykach, lekach, czy innych produktach spożywczych niż napoje, wywoła pojawienie się nieprzyjemnych objawów. Jeżeli Esperal został podany prawidłowo, nie ma możliwości jego przepicia, a wszelkie próby skutkować będą realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia.
  • Wszywkę alkoholową można usunąć samodzielnie – kolejny mit. Esperal podawany jest podczas zabiegu chirurgicznego, głęboko pod skórą, dokładniej pod powięzią, a powstała rana zaszywana jest szwami. Zwykle lek umieszcza się w okolicy mięśnia pośladkowego lub na łopatce i ramieniu. Podczas samodzielnych prób usunięcia leku, może dojść do zakażenia, zabrudzenia rany, zapalenia, a nawet sepsy. Istnieje również realne zagrożenie wynikające z uszkodzenia mięśni, naczyń krwionośnych i ścięgien.
  • Wszywka alkoholowa to lek na alkoholizm – niestety nie jest tak. Do tej pory nie opracowano farmakologicznego leku na uzależnienie. Można się go pozbyć jedynie podczas terapii psychologicznej, a jej skuteczność może wzrosnąć stosując inne metody, sprawiając, że działania antyalkoholowe będą kompleksowo oddziaływać zarówno na umysł i zachowanie, jak i na ciało człowieka.

Wszywka alkoholowa Esperal cena

Ostateczna cena zabiegu zaszycia alkoholowego uzależniona jest od kilku czynników, jak np.: dawka podanego leku, lokalizacja gabinetu, miasto, cechy indywidualne Pacjenta, stopień jego uzależnienia, a także wybór pakietu udogodnień zwiększających komfort podczas zabiegu. Przyjmuje się jednak, że standardowo cena kompleksowej usługi to koszt około kilkuset złotych. W przeliczeniu na jeden dzień terapii to około 1-2 zł. Czy to dużo, czy mało, każdy musi odpowiedzieć sobie samodzielnie. Nie mniej jednak zestawiając koszt leczenia z wydatkami, jakie każdego dnia ponosi się na używki, jest to zdecydowanie niedużo. Warto dodać, że jest to jednorazowy koszt, ponoszony raz w roku – Esperal wykazuje swoje działanie przez około 12 miesięcy, co stanowi idealną możliwość inwestycji w siebie, własne zdrowie i życie bez nałogów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.