Pusty tależ i metr świadczące o problemie głodówki
Choroby Rodzicielstwo

Wychodzenie z głodówki – jak zrobić to bezpiecznie

Od początku swojego istnienia ludzie regularnie odczuwają głód. Początkowo wiązało się to z brakiem pożywienia, później post stał się częścią działalności religijnej. Wydaje się, że dzisiejszy post religijny stał się tłem. Pościmy, ponieważ wiemy, że dłuższe jedzenie może przynieść nam wiele korzyści zdrowotnych. Warto jednak zdać sobie sprawę, że na to, czy poszczenie przyniesie nam korzyści, w dużym stopniu wpływa to, w jaki sposób pozbywamy się postu. Niestety, wiele osób o tym zapomniało. Wychodzenie z głodówki jest trudnym i długotrwałym procesem, który wymaga cierpliwości. Jak wyjść z głodówki? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule.

Okresowe posty a wychodzenie z głodówki

Współcześni dietetycy uważają, że człowiek powinien jeść regularnie, najlepiej co trzy, cztery godziny. Niektórzy uważają, że dłuższe okresy odpoczynku spowodują spadek poziomu cukru we krwi, co jest niebezpieczne. Jednocześnie współcześni ludzie (mówimy o mieszkańcach krajów rozwiniętych) jedzą za dużo. W rezultacie wiele chorób jest w rzeczywistości wynikiem objadania się i spożywania zwłaszcza żywności wysoko przetworzonej.

Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że organizm człowieka przystosował się do okresu długotrwałego głodu. Kiedy przestajemy jeść na kilka dni, nasz własny tłuszcz zaczyna się spalać (wyczerpuje się magazyn glikogenu, a glukoza zaczyna być wytwarzana z tłuszczu, białka i kwasu mlekowego) oraz innych pokarmów, których chcemy się pozbyć (tzw. inne komórki rakowe). Fakty dowiodły, że post może skutecznie leczyć choroby autoimmunologiczne i raka. Odmładza nasze ciało i przedłuża życie. Dla wielu osób ważne jest to, że post pomaga zmniejszyć wagę. Jednak ludzie mają skłonności do popadania w skrajność, dlatego ciężko im potem wyjść z głodówki, gdyż chcą tracić coraz to więcej kilogramów. Wychodzenie z głodówki musi być wówczas przeprowadzone z pomocą specjalistów.

Jak wyjść z głodówki?

Młoda kobieta, siedząca na kanapie, zastanawiająca się jak wyjść z głodówki
Źródło: Freepik.com

Największym problemem jest niemożność wyzdrowienia po strajku głodowym. Często ludzie, którzy poszczą przez długi czas, natychmiast po poście wskakują do jedzenia. Takie postępowanie, nie tylko szybko zniweczy osiągnięte przez nas wyniki, ale jest po prostu niebezpieczne. Jeśli zdecydujemy się pościć z nadzieją na odchudzanie, ale po poście powrócimy do starych nawyków żywieniowych, to możemy być w 100% pewni, że doświadczymy efektu jo-jo. Za kilka miesięcy (zwykle szybciej) zemścimy się, aby nadrobić stracone kilogramy. Jak wyjść z głodówki? Trzeba to przede wszystkim robić stopniowo, ale konsekwentnie.

Wychodzenie z głodówki – konsekwencja jest ważna

Ci, którzy decydują się na post, powinni zdać sobie sprawę, że równie ważne jest pozbycie się postu i wyjście z głodówki. Jeśli pościmy przez dziesięć dni, przyzwyczaimy się do takiej samej ilości pożywienia. W pierwszych dniach po poście warto pić tylko soki owocowe (warzywa i owoce), unikając potraw, które mogą obciążać nasz układ pokarmowy. Pamiętaj, organizm odciął pokarm stały, musimy mu dać trochę czasu. Kiedy przyzwyczaimy się do soków owocowych, możemy zacząć jeść owoce i warzywa w postaci musu. Następnym krokiem jest spożywanie całych owoców i warzyw (mogą być surowe lub ugotowane w zależności od potrzeb). Jedzenie może być bogate w zioła i przyprawy. Bardzo ważne jest, aby unikać soli w pierwszych dniach.

Wychodzenie z głodówki – jakie produkty wprowadzać do diety?

Z czasem możemy rozważyć produkty kiszone (odbudowują florę jelitową) i tłuszcze. Po poście nie zaczynaj od tłuszczów zwierzęcych, tłuszcze roślinne są lepsze. Do dobrych tłuszczów roślinnych można zaliczyć:

  • awokado,
  • nasiona.

Dopiero w końcowej fazie strajku głodowego można włączyć do diety produkty pełnoziarniste (np. pieczywo pełnoziarniste) oraz białko. Post etapowy to dobry sposób na wykrycie alergii i nietolerancji na różne pokarmy. Codziennie jemy tak wiele różnych produktów, że często nie jesteśmy w stanie stwierdzić, który z nich wywołuje nasze reakcje alergiczne. Kiedy stopniowo wprowadzamy różne rodzaje żywności, gdy wychodzimy z głodu, mamy większą szansę na zauważenie, które pokarmy nie są dla nas dobre i warto wyeliminować je z naszej diety. Wyjście z głodówki ze specjalistą jest efektywne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.