Kobieta smaruje maścią odleżyny u starszej osoby
Choroby

Zapobieganie i leczenie odleżyn u osób pod opieką medyczną

Odleżyny to poważny problem pacjentów przebywających w długotrwałym unieruchomieniu. Na ich powstawanie w największym stopniu narażone są osoby obłożnie chore, spędzające większość czasu w pozycji leżącej. W takiej sytuacji konieczne jest podjęcie działań zapobiegających powstawaniu bolesnych zmian, a w razie ich wystąpienia – jak najszybsze rozpoczęcie leczenia.

Czym są odleżyny?

Odleżyny to rodzaj głębokich trudno gojących się ran, które powstają na skutek niedokrwienia i niedotleniania stale uciskanych obszarów ciała. U pacjentów leżących na powstawanie odleżyn najbardziej narażone są wyniosłości mające stały kontakt z podłożem, a zatem kość potyliczna, kark, okolice kręgosłupa, kość ogonowa, pośladki czy pięty. Na skutek zaburzonego przepływu krwi i substancji odżywczych dochodzi w tych miejscach do poważnych zmian w obrębie tkanek, sięgających coraz głębszych warstw ciała, w najbardziej zaawansowanych przypadkach – aż do kości.

Ze względu na rozległość zmian, wyodrębnia się różnie ich różne stopnie. Odleżyny:

  • I stopnia – skóra nie jest uszkodzona, ale pojawia się rumień, który jest nadwrażliwy na dotyk;
  • II stopnia – pojawiają się zmiany skórne w postaci nadżerek i pęcherzy, widoczny jest obrzęk;
  • III stopnia – widoczne są wrzody sięgające tkanki podskórnej;
  • IV stopnia – owrzodzenie powiększa się, sięga mięśni i kości;
  • V stopnia – tkanki, w tym stawy, powięź, mięśnie, obejmuje widoczna gołym okiem martwica.

Działania z zakresu profilaktyki należy podejmować równocześnie z zabiegami leczniczymi, by zahamować postęp rozwoju ran.

Co na odleżyny?

Istniejące zmiany wymagają jak najpilniejszego zaopatrzenia. Leczenie najmniej zaawansowanych odleżyn można prowadzić samodzielnie po wcześniejszym poinstruowaniu przez lekarza, który wskaże, czym smarować odleżyny i jak dbać o higienę newralgicznych miejsc. W przypadku zmian I stopnia stosuje się maści na odleżyny o właściwościach nawilżających, przeciwzapalnych i regenerujących. Odleżyny II stopnia wymagają zastosowania maści z antybiotykiem.

Przy głębszych ranach niezbędne są bardziej zdecydowane działania prowadzone przez personel medyczny. Konieczne jest bowiem chirurgiczne oczyszczenie ran ze zmian martwiczych.

W leczeniu powszechne jest stosowanie plastrów na odleżyny – opatrunków, które zabezpieczają zmianę, pozwalają kontrolować wysięk, nawadniają tkanki i przyspieszają gojenie. Do dyspozycji pacjenta pozostają m.in. opatrunki:

  • poliuretanowe,
  • hydrokoloidowe,
  • alginianowe,
  • hydrowłókniste.

Można korzystać z nich w przypadku wszystkich stopni odleżyn.

Sposobem na odleżyny jest także zadbanie o uzupełnienie niedoborów żywieniowych chorego i wzbogacenie diety o składniki sprzyjające gojeniu. W jadłospisie chorego należy uwzględnić źródła białka, witamin (zwłaszcza A, C i E), a także cynku i krzemu.

Materac na odleżyny

Stosowanie materaca przeciwodleżynowego wpisuje się zarówno w leczenie, jak i profilaktykę odleżyn. To specjalny wyrób medyczny zaprojekowany w taki sposób, by zmniejszyć nacisk, jaki na podłoże wywiera ciało. Do wyboru mamy modele statyczne wykonane najczęściej z pianki poliuretanowej oraz materace pneumatyczne. Te ostatnie działają na zasadzie zmiennego ciśnienia, które we wnętrzu materaca zbudowanego z komór generuje specjalna pompa. Powietrze wtłaczane jest do komór naprzemiennie, dzięki czemu regularnie zmieniają się punkty styku ciała z podłożem.

Materace przeciwodleżynowe zmiennociśnieniowe dostępne w sklepie internetowym: https://esklep.brandvital.eu/produkty/sprzet-i-srodki-pomocnicze/materace/pneumatyczne,2,167

Zaletą materaców zmiennociśnieniowych jest możliwość odłączenia wybranego systemu komór w miejscu, a którym odleżyna już się rozwinęła, co przyspiesza procesy gojenia.

Leczenie odleżyn jest bardzo żmudne i długotrwałe, dlatego należy zrobić wszystko, by nie dopuścić do ich wystąpienia. Najlepszym wyjściem jest zakup materaca przeciwodleżynowego od razu w momencie, w którym dowiadujemy się, że nasz bliski będzie zmuszony długotrwale przebywać w łóżku. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.