Lekarz w maseczce na twarzy jest proktologiem
Choroby

3 powody, by umówić się na wizytę do proktologa

Świadomość dbania o swoje zdrowie coraz bardziej rośnie, jednak w niektórych przypadkach poczucie wstydu nadal jest silniejsze niż gotowość na konsultację medyczną. Najlepszym przykładem są dolegliwości końcowego odcinka układu pokarmowego, którym zajmuje się lekarz proktolog. Wrocław, jak i inne duże miasta, dysponują bogatą bazą specjalistów, wśród których znajdzie się osoba wzbudzająca zaufanie. Wizyta wymaga bowiem przełamania poczucia dyskomfortu, ponieważ badanie dotyczy jednej z najbardziej intymnych części ciała. Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u proktologa? Jak się przygotować i czego oczekiwać? Wyjaśniamy w krótkim poradniku.

Czym zajmuje się lekarz proktolog (Wrocław)?

Proktologia to dziedzina medycyny, której głównym zainteresowaniem jest profilaktyka, diagnozowanie i leczenie chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Lekarz specjalizujący się w proktologii to zazwyczaj chirurg, zajmujący się dolegliwościami jelita grubego, odbytnicy i odbytu. Jeśli odczuwasz niepokojące objawy, nie czekaj, aż same ustąpią. W przypadku prywatnej ochrony zdrowia skierowanie nie jest potrzebne. Na wizytę w ramach NFZ uzyskasz je w poradni rodzinnej. Martwią Cię odległe terminy, jakie może mieć lekarz proktolog? Wrocław i każde inne miasto udostępnia daty i godziny wizyt publicznie, więc bez problemu sprawdzisz je w internecie.

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u proktologa?

Choroby jelita grubego czy schorzenia odbytu bywają bagatelizowane ze względu na barierę wstydu. Niektóre z nich obniżają komfort życia, inne mogą prowadzić do poważnych problemów, dlatego w każdym wypadku dobrym rozwiązaniem będzie kontrola u specjalisty. Przy jakich objawach pacjenta powinien zainteresować lekarz proktolog?

Świąd odbytu

To powszechna dolegliwość, występująca u 5% populacji. Przyczyny nie zawsze da się ustalić, jednak odczuwanie nasilającego się swędzenia skutecznie pogarsza jakość codziennego funkcjonowania. Czasami wystarczy uzupełnić niedobory witaminowe, jednak dokładną metodę leczenia ustala się z lekarzem.

Ból odbytu

Innym niepokojącym objawem, który powinien zostać skontrolowany przez proktologa, może być ból odbytu, szczególnie jeśli jest dokuczliwy i szybko się nasila. Może on sygnalizować niebezpieczne schorzenia jak zapalenie jelita grubego bądź infekcja odbytu, dlatego koniecznie należy możliwie najszybciej umówić się na wizytę. Zdarza się, że ból pojawia się w związku z wypadaniem albo szczeliną odbytu.

Krew w stolcu

Obecność świeżej krwi albo skrzepów w kale oznacza, że na którymś odcinku między jelitem grubym lub odbytem doszło do uszkodzenia. Warto zaznaczyć, że inaczej traktuje się jasnoczerwoną krew widoczną na papierze toaletowym w trakcie podcierania, a inaczej skrzepy zaschniętej krwi przemieszane z kałem. Lekarz proktolog na podstawie badań będzie w stanie określić, co jest przyczyną wystąpienia krwawienia.

Jak przebiega wizyta u proktologa?

Dobrym sposobem na pokonanie skrępowania przed wizytą u specjalisty jest zapoznanie się z przebiegiem wizyty przed jej rozpoczęciem – w ten sposób masz możliwość przygotowania się na rozmowę oraz badanie. Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadzi wywiad, aby zapoznać się z problemem i historią medyczną pacjenta. Następnie poprosi o ułożenie się w pozycji, która ułatwi mu obejrzenie odbytu, pośladków i krocza oraz przeprowadzenie badania per rectum za pomocą palca wskazującego. Badanie jest bezbolesne dzięki zastosowaniu maści znieczulającej. Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, skonsultuj się ze specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.