Posadzone drzewka owocowe w dużym ogrodzie
Dom i ogród

3 powody, dlaczego warto mieć w swoim ogrodzie drzewka owocowe

Sadzenie drzewek owocowych w ogrodzie od lat cieszy się ogromną popularnością, jednak niektórzy wciąż się zastanawiają, czy nie lepiej zainwestować w innego typu roślinność, która wymaga mniejszych nakładów pracy. Oto 3 powody, dla których sadzenie drzewek owocowych jest naprawdę opłacalne.

Owoce z własnego ogródka są zdrowsze

Lekarze i dietetycy są zgodni co do tego, że nasza dieta powinna obfitować w owoce. Stanowią one zdrowszy zamiennik słodyczy, a dodatkowo na ich bazie można przygotować wiele dań, w tym także obiadowych. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na źródło, z którego pochodzą owoce. Większość z nas kupuje je w marketach, do których trafiają niedojrzałe. Przechowywane są w chłodniach, przez co proces dojrzewania zostaje zakłócony. Owoce z supermarketu są więc nie tylko mniej smaczne, ale i nie tak zdrowe, jak te z przydomowego ogródka. Niepryskane, zawsze świeże, dojrzewające w pełnym słońcu zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wymagających konsumentów. Uprawiając grusze, możemy cieszyć się pysznymi owocami, które wykorzystamy do ciast i deserów, choć równie dobrze smakują one surowe, świeżo zerwane z gałęzi i jedynie porządnie umyte.

Gruszki leża na drewnianym stole w sadzie

Sposób na oszczędności

Ceny owoców w ostatnim czasie rosną w zastraszającym tempie. Nawet w sezonie trzeba zapłacić za nie naprawdę dużo, co jest dużym zaskoczeniem zarówno dla sadowników, jak i ekonomistów. Choć cen rynkowych nie zmienimy, gdyż nie mamy na nie większego wpływu, to możemy sporo zaoszczędzić, jeśli zdecydujemy posadzić drzewka owocowe we własnym ogrodzie. Płacimy wtedy wyłącznie za sadzonki oraz ewentualnie za środki ochrony roślin, które w niektórych przypadkach trzeba stosować. Unikamy natomiast opłat pośrednich, które wliczane są w cenę każdego owocu i dotyczą na przykład kosztów transportu czy przechowywania. Różnica jest mocno odczuwalna zwłaszcza w przypadku, gdy decydujemy się zasadzić w swoim ogrodzie kilka drzew, dających różnego typu owoce. Dużą popularnością cieszą się dziś przede wszystkim jabłonie i grusze, choć nie ustępują im także czereśnie czy pigwy. Z owoców z własnego ogródka możemy przygotować pyszne konfitury, które idealnie sprawdzą się zwłaszcza w porze zimowej, gdy brakuje nam świeżych warzyw i owoców. W ostatnim czasie popularne stało się również suszenie owoców – w ten sposób można w domowym zaciszu stworzyć smaczne i zdrowe chipsy.

jabłka na drzewkach w sadzie

Estetycznie i efektownie prezentujący się ogród

Drzewka owocowe doceniają zwłaszcza osoby, które dbają o estetykę swojego ogrodu i jego piękny, reprezentatywny wygląd. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie tego rodzaju roślinność prezentuje się w ogrodzie najefektowniej. Kojarzony się ona z idyllicznym, sielskim życiem i wbrew pozorom nie trzeba dużo innych dekoracji, aby nadać ogrodowi niepowtarzalny charakter. Ponadto, uprawa drzewek owocowych daje niemałą satysfakcję, a w przeciwieństwie do wielu kwiatów nie są one zbyt wymagające. Musimy pamiętać o ich regularnym podcinaniu oraz ewentualnie o stosowaniu odpowiednich preparatów, zwłaszcza jeśli zauważymy, że drzewko łapie jakaś choroba. Z tego te powodu bardzo chętnie decydują się na drzewka owocowe nawet osoby zapracowane bądź właściciele działek, którzy nie lubią wykonywać typowych prac ogrodniczych. Wygoda, estetyka, a jednocześnie smaczne owoce – to są właśnie główne korzyści wynikające z uprawy drzewek owocowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.