Mężczyzna ma problem z aftą w ustach
Choroby

4 domowe sposoby na pozbycie się afty

Artykuł partnera.

Afty – małe, bolesne owrzodzenia śluzówki jamy ustnej mogą pojawiać się u osób w każdym wieku. Bywają bardzo bolesne i nierzadko utrudniają jedzenie, połykanie czy mówienie. Szybkie wyleczenie tych małych, ale uciążliwych nadżerek nie jest jednak łatwe. Czy istnieją środki, które pozwolą Ci skutecznie pozbyć się problemu? I czy domowe sposoby na afty mogą być pomocne?

Czy domowe sposoby na afty mogą być skuteczne?

Stomatolodzy wciąż nie są pewni, dlaczego niekiedy na śluzówce dziąseł, języka czy policzków pojawiają się afty. Główną przyczyną powstawania aft są zaniedbania higieniczne. Niemniej owrzodzenia te mogą się pojawić, nawet jeśli skrupulatnie dbasz o higienę jamy ustnej.

Za powstawanie aft często odpowiadają również: mechaniczne urazy śluzówki (np. od aparatu lub protezy), stres, antybiotykoterapia, niezdrowa dieta, przyjmowanie niektórych leków, zaburzenia hormonalne i niedobory niektórych witamin.

Jeśli wokół owrzodzenia nie rozwinie się infekcja bakteryjna lub grzybicza, nie ma konieczności wprowadzenia farmakoterapii. W takich przypadkach wystarczą domowe sposoby na afty, które mają na celu złagodzić stan zapalny wokół rany, przyspieszyć regenerację tkanek i chronić ranę przed dalszymi podrażnieniami. Jeśli tylko odpowiednio wybierzesz środek, szybko uporasz się z problemem.

Co na afty? Domowe sposoby, które działają najszybciej

W internecie możesz znaleźć wiele domowych sposobów na afty na policzku, ustach i języku. Niestety, część z nich może przynieść więcej szkody niż pożytku. Niektóre, nawet jeśli przynoszą chwilową ulgę w bólu, mogą wysuszać śluzówkę i wydłużać czas gojenia się rany. Zachowaj więc ostrożność i stosuj tylko specyfiki o działaniu nawilżającym i regenerującym.

Który domowy sposób na afty jest najlepszy? Optymalne efekty daje zastosowanie wszystkich jednocześnie.

Zmiana diety. Jeśli w Twojej jamie ustnej pojawią się afty, musisz ograniczyć spożywanie gorących, zimnych lub ostrych posiłków. Unikaj także słodzonych napojów, twardych pokarmów i substancji, które mogłyby wysuszać śluzówkę, zwłaszcza alkoholu i owoców cytrusowych. Ogranicz też palenie papierosów.

Właściwa higiena jamy ustnej. Pojawienie się afty w jamie ustnej często powoduje duży dyskomfort podczas szczotkowania zębów. Nie rezygnuj jednak z tej czynności. Aby zmniejszyć doznania bólowe, wybierz delikatną pastę do zębów do codziennej pielęgnacji lub wrażliwych dziąseł (takie specyfiki zawierają witaminy i wyciągi roślinne, które regenerują śluzówki). Stosuj także łagodny płyn do płukania jamy ustnej bez alkoholu – taki jak GUM® AftaClear z linii preparatów do leczenia aft SUNSTAR GUM.

Suplementacja. Doraźnie możesz przyjmować preparaty, które wzmocnią odporność Twojego organizmu i przyspieszą regenerację tkanek. Bardzo korzystne działanie wykazuje suplementacja cynku, witaminy A oraz witamin z grupy B.

Substancje łagodzące. Pomocne są zwłaszcza płukanki z roślin wydzielających duże ilości śluzu – lipy, nagietka lub siemienia lnianego. Możesz również smarować ranę żelem z aloesu. Najlepszym domowym sposobem na afty są jednak specjalistyczne preparaty lecznicze, które możesz kupić bez recepty w aptece.

Wybierz skuteczny lek na afty i przyspiesz leczenie!

Mężczyzna nakłada maść na aftę

Skuteczne preparaty na afty przynoszą natychmiastową ulgę w bólu i znacząco skracają czas leczenia. Środki takie jak bezalkoholowy spray oraz żel na afty GUM® AftaClear zawierają kombinację środków aktywnych, które są w 100% bezpieczne dla podrażnionej śluzówki. Poza tym:

  • nie powodują uczucia palenia, pieczenia, mrowienia lub drętwienia w jamie ustnej;
  • szybko łagodzą ból w jamie ustnej, a także umożliwiają komfortowe jedzenie i mówienie;
  • działają antyseptycznie, ale nie podrażniają;
  • regenerują tkanki jamy ustnej;
  • tworzą na afcie powłokę ochronną, która pozostaje na ranie przez wiele godzin i zapobiega jej dalszym podrażnieniom.

Zarówno żel, jak i spray są dużo wygodniejsze w użyciu niż tradycyjne domowe sposoby na afty. Specjalnie wyprofilowane aplikatory pozwalają szybko i dyskretnie nałożyć preparat nawet w trudno dostępnych miejscach. Dzięki temu możesz skutecznie leczyć afty także poza domem, w pracy lub w podróży i wrócić do normalnej aktywności najszybciej jak to możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.