Kobieta na spacerze ze starszą kobietą
Dom i ogród

5 pomysłów na spędzanie czasu z seniorem

Praca w Niemczech jako opiekunka osób starszych stanowi spore wyzwanie. Musicie liczyć się z tym, iż do waszych obowiązków będzie należeć nie tylko wykonywanie czynności higieniczno-pielęgnacyjnych czy przygotowywanie posiłków, a także zapewnienie seniorowi codziennej dawki rozrywki. Niestety pomysłów niekiedy brak, a to wcale nie ułatwia całej sprawy… Jak zatem spędzać czas z podopiecznym i dlaczego ma to ogromne znaczenie? Podpowiadamy!<

Spędzanie czasu z seniorem – dlaczego jest ważne?

Każda doświadczona opiekunka osób starszych doskonale wie, jakie znaczenie ma codzienne spędzanie czasu z seniorem. Osoby starsze wymagające całodobowej opieki niekiedy zmagają się z narastającym poczuciem osamotnienia, zaczynają wycofywać się z życia społecznego, a to nie prowadzi do niczego dobrego! Czasami nawet zwykła pogawędka potrafi sprawić, że obopólna więź zacznie nabierać zupełnie nowego charakteru. Dobrze, abyście każdego dnia wprowadzali nowe nawyki i starali się zwracać szczególną uwagę na potrzeby i oczekiwania seniora. Małe gesty znaczą niekiedy najwięcej, a senior z czasem obdarzy was zaufaniem… Poznajcie zatem najlepsze sposoby na wspólne spędzanie czasu. Oto one!

Rozmowa i jeszcze raz rozmowa

Oparta na wzajemnym zaufaniu relacja z podopiecznym to klucz do sukcesu! Nic nie poprawia stosunków z drugim człowiekiem właśnie tak, jak… wartościowa rozmowa. Seniorom bardzo często doskwiera samotność, tym samym zaczynają poszukiwać osób, z którymi mogłyby nawiązać kontakt. Możecie codziennie inicjować krótsze bądź dłuższe pogawędki… Zapytajcie podopiecznego o jego zainteresowania czy pasje. Kto wie? Być może okaże się, że czytanie książek czy robótki ręczne was połączą! Sprawicie, że podopieczny zacznie czuć się przy was w pełni komfortowo, a współpraca wejdzie na dobry tor.

Szukacie pracy w zakresie „praca w Niemczech dla Polaków – opiekunka”? Zajrzyjcie na stronę polskiej agencji zatrudnienia LAXO Care i skorzystajcie z zaufanego źródła. Znajdziecie tam atrakcyjne oferty pracy w Niemczech i wiele więcej!

Aktywność fizyczna

Kto powiedział, że seniorzy nie powinni być aktywni? Wręcz przeciwnie! Codzienna dawka aktywności fizycznej jest gwarancją dobrego zdrowia i świetnego samopoczucia psychicznego. Pamiętajcie jednak, aby wybrane zajęcie dostosować do możliwości podopiecznego. U jednych sprawdzi się nordic walking, u drugich zaś ćwiczenia relaksacyjne czy rozciągające… Aktywność fizyczna to także sprawdzony sposób, jeżeli zmagacie się z tzw. trudnym seniorem. Wówczas wysiłek tego typu zlikwiduje wszelkie negatywne emocje, a wy zadbacie o komfort seniora. 

Czytanie książek

Spędzanie czasu z seniorem nie zawsze musi opierać się na czystej rozrywce zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Regularne czytanie książek pozwoli seniorowi zachować sprawność umysłową, poprawi jego koncentrację oraz wspomoże aparat mowy. Zajrzyjcie do pobliskiej biblioteki i wybierzcie coś wspólnie. Możecie także wykorzystać gazety i czasopisma. Istotne, aby senior mógł na każdym kroku ćwiczyć swój umysł.

Gry i zabawy

Pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech, macie duże pole do popisu! Każdego dnia możecie inicjować zupełnie inne rzeczy, sprawiając przy tym podopiecznemu niesamowitą radość. Co zatem powiecie na… wspólne gry planszowe? W dużych miastach bez problemu znajdziecie wypożyczalnie różnego rodzaju planszówek. Chińczyk, warcaby, a może… karty? Wybór pozostawiamy wam!

Gotowanie

Przygotowywanie zdrowych posiłków stanowi jeden z wielu obowiązków opiekunek. Aby jednak nie było zbyt nudno, możecie poprosić podopiecznego o pomoc. Warto podpytać go o sprawdzone przepisy na tradycyjne potrawy niemieckie i stworzyć coś smacznego w wolnym czasie. Gotowanie z pewnością poprawi mu humor, sprawiając przy tym, iż poczuje on się naprawdę potrzebny… Aktywizacja osoby starszej ma bowiem ogromne znaczenie!

Praca w Niemczech dla Polaków czeka niemal na każdym kroku. Jeżeli jesteście gotowi na nowe wyzwania, a opieka nad osobami starszymi zaprząta wasze myśli – rozważcie tę propozycję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.