Jazda na rowerze
Ruch

6 korzyści dla zdrowia z regularnej jazdy na rowerze

Artykuł sponsorowany.

Jazda na rowerze to jedna z popularniejszych form aktywności fizycznej. Można ją uprawiać przez cały rok. W cieplejsze dni na zewnątrz, a w zimie korzystając z roweru stacjonarnego. Regularna jazda pozwala nie tylko wyrzeźbić sylwetkę, ale również poprawić samopoczucie i jakość snu. Poznaj korzyści z regularnego uprawiania tego sportu.

Dlaczego warto jeździć na rowerze?

Najpopularniejszą formą aktywności fizycznej, zwłaszcza w cieplejsze dni, jest jazda na rowerze. Przynosi ona nie tylko korzyści zdrowotne, ale również pozytywnie wpływa na środowisko, samopoczucie i emocje. Rower dla wielu ludzi jest podstawowym środkiem transportu, a korzyści zdrowotne jakie za sobą niesie jazda na nim, to często pozytywny efekt uboczny.

Intensywność jazdy, długość trasy, a także rodzaj roweru każdy może wybrać samodzielnie, dzięki czemu sport ten dopasujesz do własnych potrzeb i możliwości fizycznych. Pedałowanie angażuje mięśnie niemalże całego ciała, w szczególności nóg, brzucha i rąk.

  • Przed rozpoczęciem regularnych treningów rowerowych warto wykonać badania dostępne na stronie https://alabsport.pl/pakiety, które pozwalają na ocenę stanu kluczowych narządów, np. wątroby, nerek czy serca. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy to odpowiedni sport dla Ciebie.

6 zdrowotnych korzyści z jazdy na rowerze

Jazda na rowerze może pozytywnie wpłynąć na zdrowie u wielu osób, nawet w starszym wieku. To również doskonały sport dla osób, które chcą wrócić do sprawności po operacjach kolana. Poznaj 6 korzyści z jazdy na rowerze.

Warto wiedzieć: Trzy godziny tygodniowo jazdy na rowerze obniżają ryzyko zawału serca aż o 50%.

1. Utrzymanie prawidłowej masy ciała

Każdy ruch pomaga obniżyć masę ciała i zbudować mięśnie. Podczas godzinnej jazdy na rowerze można spalić między 300 a 800 kalorii. Wszystko zależy od intensywności treningu, składu ciała, rodzaju roweru czy ukształtowania terenu. Rower znacznie mniej obciąża stawy niż bieganie, dlatego nadaje się dla osób z nadwagą i otyłością. Dzięki temu mogą one połączyć sport z odpowiednią dietą i szybciej uzyskać efekty swoich działań.

2. Wyrzeźbienie sylwetki

Jazda na rowerze łączy w sobie trening aerobowy z siłowym, dzięki czemu o wiele łatwiej o wysmuklenie ciała i lepsze zarysowanie mięśni. Regularna jazda pozwala na poprawę wyglądu ud, łydek i pośladków. Pracują również mięśnie brzucha, dzięki czemu z dnia na dzień wygląda on lepiej.

3. Poprawa kondycji fizycznej

Wraz z regularną jazdą na rowerze można poprawić ogólną kondycję organizmu. Pedałowanie nie tylko rzeźbi sylwetkę, ale również poprawia siłę mięśni i wydolność płuc. Dzięki temu wolniej się męczysz, w szczególności podczas zwykłych czynności, jak wchodzenie po schodach.

4. Wspomaganie pracy serca i układu krążeniowego

Każda aktywność fizyczna, w tym również jazda na rowerze powoduje wysiłek. Zwiększa się wtedy tętno, krew szybciej krąży w żyłach. Regularny sport wspomaga pracę serca i układu krwionośnego. Jest to jeden ze sposobów na ograniczenie powstawania żylaków i zakrzepów. Ponadto pozwala on uniknąć w przyszłości groźnych chorób, jak udar, zawał serca czy miażdżyca.

5. Poprawa jakości snu

Już wiesz, czy jazda na rowerze odchudza, ale czy masz pojęcie o tym, że może pomóc w bezsenności, a także poprawić komfort Twojego snu? Aktywność fizyczna, w szczególności na świeżym powietrzu dotlenia organizm. Dzięki ćwiczeniom łatwiej jest zasnąć, a sen jest lepszy jakościowo. Wydłuża się faza głębokiego snu, który sprawia, że po przebudzeniu masz więcej energii.

6. Poprawa samopoczucia

Podczas sportu wytwarzają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Sprawiają one, że łatwiej radzisz sobie ze stresem i masz lepszy humor. Dodatkową korzyścią jazdy na rowerze jest fakt, że możesz podziwiać naturę, cieszyć się pogodą, a także odprężyć po całym dniu.

Kiedy pojawią się pierwsze efekty?

Skoro wiesz już, co daje jazda na rowerze, sprawdź, kiedy zobaczysz rezultaty. Pierwsze efekty zobaczysz już po pierwszej jeździe. Twój sen będzie głębszy, humor lepszy, a także zyskasz więcej energii. Efekty sylwetkowe zauważysz już po miesiącu regularnych treningów. Pamiętaj, aby nie stawiać sobie na początku nierealnych celów. Zacznij od 2-3 treningów w tygodniu. Dopiero po czasie zwiększaj ich częstotliwość i tempo.

Bibliografia

Zatoń, K. Zatoń, Aktywność fizyczna a zdrowie, Rozprawy naukowe AWF we Wrocławiu, 2014, 45, s. 34-40.

Gieroba, Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne i funkcje poznawcze, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2019, tom 25, nr 3, s. 153-161.

Plewa, A. Markiewicz, Aktywność fizyczna w profilaktyce i leczeniu otyłości, Via Medica, 2006, tom 2, s. 30-37.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.