Mężczyzna ma problem z alergią i katarem siennym
Choroby

Alergia i katar sienny – co najlepiej stosować?

Czy wiesz, że z danych Światowej Organizacji Alergii wynika, że objawów alergii doświadcza nawet 30-40% populacji świata, a w Polsce zmaga się z nią ok. 12 mln osób ? Dlatego jeśli – zwłaszcza na wiosnę – doświadczasz np. łzawienia i suchości oczu, masz katar sienny lub wysypkę, wiedz, że nie jesteś z tym problemem sam. Jak sobie z nim poradzić i po jakie leki na alergię sięgnąć? Zobacz!

Kiedy są potrzebne leki na alergię?

Po leki na alergię nie powinno się sięgać we własnym zakresie – bez konsultacji z lekarzem. To specjalista powinien stwierdzić, czy doświadczane objawy rzeczywiście wynikają z uczulenia na daną substancję.

Można jednak podejrzewać, że problemem jest właśnie alergia, m.in. gdy pojawią się:

  • katar sienny, czyli alergiczny nieżyt nosa, objawiające się nie tylko katarem, ale również świądem i zatkaniem nosa,
  • podrażnienie oczu – łzawienie, świąd, zaczerwienienie, a także obrzęk powiek to typowe objawy atopowego zapalenia spojówek,
  • pokrzywka na skórze lub wyprysk atopowy,
  • objawy astmy.

W takiej sytuacji skontaktuj się z lekarzem rodzinnym lub bezpośrednio z alergologiem. Może się okazać, że będą Ci potrzebne leki na alergię. Pamiętaj jednak, że kluczową kwestią przy alergii jest – jeśli tylko to możliwe – unikanie kontaktu z substancją, która Cię uczula, lub ograniczenie go do minimum.

Jakie leki na alergię stosować?

W większości przypadków – zwłaszcza, gdy pacjent zmaga się z katarem siennym i atopowym zapaleniem spojówek, a nie np. z astmą – lekarze zalecają leki na alergię o działaniu objawowym. Są to przede wszystkim:

  • leki przeciwhistaminowe – substancjami czynnymi są w nich np. feksofenadyna, loratadyna, cetyryzyna czy azelastyna; najczęściej mają postać doustną,
  • leki obkurczające naczynia krwionośne – np. z substancjami czynnymi takimi jak efedryna, pseudoefedryna, fenylferyna czy nafazolin; są wykorzystywane głównie przy alergicznym nieżycie nosa.

Pomocniczo przy katarze siennym i zapaleniu spojówek zalecone może być także płukanie odpowiednio jamy nosowej czy oczu solą fizjologiczną. Wiele środków pomocnych przy alergii – tak leków, jak i suplementów diety czy wyrobów medycznych – można zakupić bez recepty. Przy ich wyborze należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, a przed zastosowaniem – zapoznać z ulotką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.