Ortodonta trzyma w dłoniach aparat ortodontyczny dla swojego pacjeta
Uroda

Aparat ortodontyczny – kiedy warto się na niego zdecydować?

Artykuł partnera.

Głównym narzędziem do korekty wad zgryzu jest aparat ortodontyczny. Dzięki niemu możesz poprawić estetykę zębów. Dowiedz się, kiedy warto zdecydować się na jego założenie oraz jak się do tego przygotować.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

W ortodoncji wyróżnia sią dwa rodzaje aparatów ortodontycznych. Jednym z nich jest aparat ruchomy, który zazwyczaj stosuje się w leczeniu nieprawidłowości zgryzu u dzieci i młodzieży oraz aparat stały stosowany u dorosłych.

Aparat ruchomy

Aparat ortodontyczny ruchomy, zwany także aparatem Schwarza, składa się z akrylowej płytki, śruby wykonanej ze stali nierdzewnej oraz drutu. Stosuje się go głównie u dzieci (w wieku od 4 do 12 lat), które są w trakcie wymiany zębów mlecznych na stałe. Aparat Schwarza sprawdza się dobrze w leczeniu drobnych wad zgryzu, które nie wymagają znacznego przesunięcia zębów. Ten rodzaj aparatu nazębnego charakteryzuje się:

  • stosunkowo niską ceną,
  • łatwością w dbaniu o higienę jamy ustnej,
  • łatwością w naprawie,
  • mniejszym oddziaływaniem na stan zębów i dziąseł,
  • możliwością usunięcia go z jamy ustnej w każdej chwili.

Aby uzyskać zamierzony efekt trzeba jednak sumiennie go nosić oraz pamiętać o przekręcaniu śruby zgodnie z zaleceniami ortodonty.

Aparat stały

W leczeniu osób dorosłych zazwyczaj stosuje się aparaty nazębne stałe, które są dokładnie dopasowane do ich potrzeb. Są one wykonane z pierścieni i zamków na stałe przytwierdzonych do zębów. Wśród tych aparatów wyróżnia się trzy rodzaje.

  • Aparat ligaturowy (tradycyjny) – składa się on m.in. z ligatur, czyli charakterystycznych gumeczek oraz zamków; metalowych, plastikowych lub ceramicznych.
  • Aparat samoligaturujący – charakteryzuje się brakiem gumeczek na zębach. Trzyma się przy pomocy specjalnych klapek umieszczonych w zamkach. W przypadku tego rodzaju aparatu ortodontycznego, warto wiedzieć, że okres leczenia jest często krótszy niż w przypadku aparatu tradycyjnego.
  • Aparat lingwalny – w odróżnieniu od pozostałych dwóch jest prawie niewidoczny. Jego zamki są przymocowane od wewnętrznej strony zębów, jednak jego wybór może wiązać się z niewyraźnym mówieniem na początku leczenia ortodontycznego.

Aparat ortodontyczny – jak się do niego przygotować?

W celu przygotowania się do założenia aparatu nazębnego, należy umówić do ortodonty. Można to zrobić w klinice AllSmiles Dental w Lubińcu, gdzie specjalista sprawdzi czy leczenie ortodontyczne jest potrzebne. Następnym krokiem będzie umówienie wizyty u stomatologa, który sprawdzi stan uzębienia oraz wypełni ubytki i dokona higienizacji jamy ustnej – piaskowanie, skaling. Ortodonta, przed założeniem aparatu zleca wykonanie zdjęcia RTG, aby ocenić stan uzębienia.

Każdy wiek jest dobry na założenie aparatu ortodontycznego. Wybierając dobrego specjalistę leczenie będzie przebiegać dużo szybciej, a koszty będą niższe. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.