Biała herbata i jej właściwości zdrowotne
Dom i ogród Preparaty Uroda Zdrowa żywność

Biała herbata – właściwości zdrowotne, działanie, przeciwwskazania

Biała herbata jest napojem otrzymywanym w wyniku parzenia suszonych liści herbaty, rośliny zielnej, należącej do rodziny Theaceae, Genus Camelia i Specie sinensis. Nomenklaturą dwumianowej herbaty jest Camelia sinensis. Biała herbata to napój, który nie ma naukowej definicji. Na szczeblu międzynarodowym istnieją pewne różnice, które nadal utrudniają opracowanie jednej specyfikacji. Dziś skupimy się na właściwościach zdrowotnych, działaniu oraz możliwych przeciwwskazaniach do picia białej herbaty.

Biała herbata — charakterystyka

Niektóre źródła twierdzą, że biała herbata jest wynikiem minimalnego przetwarzania, składającego się po prostu z suszenia liści, bez fermentacji lub innych procedur. Inni twierdzą, że biała herbata musi składać się wyłącznie z młodych liści i pędów rośliny, ewentualnie gotowanych na parze, aby inaktywować enzym polifenoli-oksydazę, a następnie suszonych.

Suszenie białej herbaty odbywa się często naturalnie, czyli na świeżym powietrzu. Stosuje się również suszenie mechaniczne. Ciekawym jest fakt, że podczas gdy w przypadku różnych rodzajów naturalnych herbat, wykorzystuje się działanie światła słonecznego, w najlepszych białych herbatach suszenie występuje w nocy. Oczywiście jest to uzależnione, od klimatu oraz miejsca produkcji herbaty.

Młode pędy i liście białej herbaty są zbierane głównie w Chinach, przede wszystkim w prowincji Fujian. Ostatnio z powodzeniem rozpoczęto również produkcję we wschodnim Nepalu, na Tajwanie, w północnej Tajlandii, południowej Sri Lance i Indiach.

Nazwa “biała herbata” pochodzi od bardzo cienkiego, srebrzystego, białego puchu na wciąż zamkniętych pędach rośliny. Natomiast sam napój, wręcz przeciwnie, nie jest biały, ale przezroczysty, jasnożółty koloru prawie bezbarwnego. Biała herbata ma bardzo delikatny smak i lekki zapach.

Świeżo zerwana biała herbata
Źródło: Freepik.com

Skład chemiczny

Zgodnie z przewidywaniami, biała herbata jest napojem otrzymywanym z rośliny camellia sinensis. Dzięki niższemu przetworzeniu biała herbata zawiera największą liczbę cząsteczek fito terapeutycznych. W przeciwnym razie łatwo zepsułaby się pod wpływem ciepła.

Ilość i stosunek procentowy związków fenolowych w herbacie różni się znacznie w zależności od jej rodzaju, ponieważ, nie istnieją jednakowe techniki jej produkcji. Co więcej, chociaż wszystkie rodzaje herbaty są otrzymywane z tego samego gatunku, należy pamiętać, że w tej samej roślinie istnieje wiele szczepów, podobnych, ale nie tych samych. Jeśli chcemy dokonać porównania, możemy powiedzieć, że z żywieniowego punktu widzenia, napój najbardziej podobny do białej herbaty to zielona herbata.

Przetwarzanie

Podstawowy proces produkcji białej herbaty jest następujący:

  1. Zbiór świeżych liści.
  2. Więdnięcie.
  3. Suszenie (naturalne lub mechaniczne).
  4. Produkt gotowy.

Biała herbata należy do grupy herbat, które nie wymagają pieczenia, walcowania lub tasowania i fermentacji.

Jednakże dobór surowca musi być bardzo rygorystyczny. Wybór liści, czasami nazywany „wyrywaniem”, musi preferować tylko najmłodsze pędy, które są wyposażone w puch, zwany także kwiecistym pomarańczowym pekoe. Procent tego ostatniego w produkcie, ewentualnie uzupełniony obecnością pomarańczowych liści pekoe i pekoe souchong, jest odpowiedzialny za ostateczną jakość białej herbaty.

Właściwości organoleptyczne i skutki picia

Źródło: Freepik.com

Biała herbata charakteryzuje się słodkim smakiem i raczej rozwiniętą nutą świeżości. Można, parząc ją chińskim sposobem, dodać suszonych płatków róży lub chryzantem.

Preparat należy przeprowadzić poprzez doprowadzenie wody do temperatury między 60-70 C° i moczyć przez 12-15 minut, dodając suche liście.

Biała herbata powinna być pita w szklanym kubku i bez żadnych dodatków, typu mleko lub cytryna.

Pochodzenie

Nie wszyscy uczeni i handlowcy zgadzają się, co do pochodzenia białej herbaty, jaką znamy w dzisiejszych czasach.

Jest to dość współczesny napój, nie starszy niż kilka wieków. Można sobie wyobrazić, że pierwsze historyczne ślady białej herbaty są powiązane z angielską publikacją z 1876 roku, gdzie została sklasyfikowana jako czarna herbata. Dlaczego? Ponieważ początkowo pędy były pieczone w ogniu, aby wyłączyć z nich enzymy i mikroorganizmy.

Biała herbata jest często sprzedawana pod słowami Silvery Tip Pekoe, jako odmiana jej tradycyjnej nazwy, lub z oznaczeniami China White i Fujian White.

Biała herbata: właściwości, korzyści, przeciwwskazania, skutki picia

Ostatnio, biała herbata została uznana za najsilniejszy przeciwutleniacz natury. Nawet znacznie mocniejszy niż zielona herbata.

Po zimowym letargu, gdy tylko liście herbaty pojawiają się, tylko młodsze pędy są zbierane, zwłaszcza gdy są one nadal pokryte krótkimi, białymi włoskami.

W tym właśnie momencie zbierane szczyty kwiatostanu są pełne energii i posiadają absolutnie wszystkie cenne składniki odżywcze, uzyskane w pełni właśnie przez zebranie nowych pąków przed ich otwarciem.

Ważne aby pamiętać, że po zebraniu, herbata jest ledwie delikatnie manipulowana, poprzez pozostawienie jej, aby doszło do odparowania wody z liści i wysuszenia na powietrzu. Dzięki temu jej najważniejsze właściwości pozostają nienaruszone.

Korzyści  i skutki picia białej herbaty

Biała herbata wyróżnia się jako najpotężniejszy przeciwutleniacz w przyrodzie.

Uważa się, że biała herbata jest o 100% bardziej skuteczna niż zielona herbata. A wszystko za sprawą trzy razy większej zawartości polifenoli. Polifenole działają ochronnie na nasz organizm i neutralizują aktywność wolnych rodników.

Ponadto biała herbata jest w stanie lepiej chronić produkcję lipidów niż zielona, dlatego to biała herbata jest znacznie skuteczniejsza i potężniejsza niż witamina E i witamina C razem wzięte.

Niestety, nadal bardzo niewiele osób ma świadomość, że biała herbata jest znacznie bogatsza w przeciwutleniacze niż zielona herbata.

Podobnie jak wszystkie odmiany herbaty, jest to niskokaloryczny napój, więc staje się zdrowym płynem. A oprócz tego, że jest bogata w liczne właściwości potrzebne, aby cieszyć się dobrym zdrowiem, to także jest pomocna w odchudzaniu i ułatwia spalanie opornego tłuszczu. Z tego powodu tego naturalnego napoju nie może zabraknąć w żadnej diecie odchudzającej.

Jest również idealny do oczyszczania naszego organizmu i pomaga mu w naturalnym procesie eliminacji toksyn.

  • Ogólne informacje o białej herbacie
  • Przygotowanie białej herbaty
  • Właściwości i zalety białej herbaty
  • Przeciwwskazania

Opinie na temat białej herbaty

Biała herbata, jak już wspomnieliśmy, jest odmianą herbaty czarnej i pochodzi z Chin – szczególnie z  prowincji Fujan. Ostatnimi czasy jest produkowana także w innych krajach: Wschodnim Nepalu, Tajwanie, Sri Lance, Północnej Tajlandii i Indiach.

Biały napój, podobnie jak czarna i zielona herbata, najczęściej używany i znana na Zachodzie. Biała herbata to roślina Camellia sinensis. Biała herbata jest produkowana z pąków lub pierwszych liści. Po zebraniu, są one ręcznie przetwarzane i suszone.

Herbata cesarza

Źródło: Freepik.com

Ręczne jej przetwarzanie i zbieranie tylko pierwszych pędów, sprawia, że biała herbata jest najcenniejszą i stosunkowo kosztowną odmianą. To nie przypadek, że jest ona określana jako „herbata cesarza„.

Jest to rodzaj herbaty niepoddawany konkretnemu procesowi przetwarzania. Aby była gotowa do spożycia i właściwego przechowywania, wystarczy jej suszenie, prawie zawsze przeprowadzane przy użyciu promieni słonecznych. Właśnie z tego powodu jest tak bardzo naturalna. Po wyschnięciu, w zależności od możliwości i nawyków różnych narodów, podejmuje się próbę uniknięcia utleniania, za pomocą dwóch głównych technik – gotowania na parze lub pieczenia.

Przedrostek „biała” pochodzi od bardzo lekkiego białawego puchu, który obejmuje te młode pędy, przed ich kwitnieniem.

Sam napój w rzeczywistości nie jest biały ani bezbarwny, ale jest jasnożółty lub nieco ciemniejszy w zależności od odmiany.

Istnieją różne rodzaje białej herbaty, ale wszystkie są o bardzo delikatnym zapachu i smaku. Na rynku dostępnych jest również wiele jej kombinacji z innymi roślinami, takimi jak na przykład morwa biała.

Przygotowanie herbaty białej na odchudzanie

Biała herbata musi być przygotowana z gorącą wodą, ale nie wrzącą. W ten sposób nie zmienimy delikatności jej smaku. Jeśli to konieczne, przefiltrujmy wodę z kranu. Umieśćmy wodę na ogniu i przy pierwszym wrzeniu, które odbywa się w około 70-80 °C, zalejmy herbatę i moczmy jej liście. Kubek lub czajniczek, w którym zaparzamy białą herbatę, powinien być przykryty w celu zapobiegania rozproszenia substancji lotnych i aromatu. Ważne jest, aby nie przekraczać wskazanej temperatury, ponieważ w kontakcie z wrzącą wodą liście spalają się i nabierają gorzkiego smaku.

Zalecana dawka to 2 łyżeczki liści na filiżankę albo tylko jedna saszetka, jeśli biała herbata jest w torebkach.

Możesz ponownie użyć tych samych liści lub saszetek do wielu filiżanek, skracając czas zaparzania dla każdej z nich.

Białą herbatę należy pić naturalnie, czyli bez dodatku jakiegokolwiek słodzika lub mleka. W przeciwnym razie może zmienić to jej niezwykle delikatny smak.

Kiedy najlepiej pić białą herbatę?

Białą herbatę, podobnie jak zieloną, można pić o każdej porze roku, ale efekt chłodzenia sprawia, że są one idealne na cieplejsze pory roku.

Ponadto, ze względu na sporą zawartość kofeiny, wskazane jest picie herbaty w ciągu dnia, aby zapobiec pobudzeniu przed snem.

Sugeruje się zwracanie uwagi na metodę konserwacji.

Biała herbata powinna być przechowywana w hermetycznie zamkniętym pojemniku, tak aby nie wchłaniała zapachów i smaków innych sąsiednich potraw. Najlepiej, żeby stała w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Nigdy w lodówce!

Ponieważ trudno jest znaleźć dobrą gatunkowo białą herbatę w supermarkecie, warto, aby nabywać ja w sprawdzonych sklepach z herbatą — stacjonarnie lub online.

Właściwości i zalety białej herbaty

Camellia sinensis zawiera sporo polifenoli i fitoutrientów, zdolnych do wniesienia licznych korzyści dla zdrowia.

Polifenole, wśród których znajdują się katechiny, pełnią ważną funkcję przeciwutleniającą, przeciwzapalną i immunosupresyjną.

Chociaż ogólnie biała herbata zawiera większy udział przeciwutleniaczy niż inne rodzaje herbat, ważne jest, aby podkreślić, że ilość i stosunek związków polifenolowych są obecnie zmienne. Zależą od danego rodzaju białej herbaty. Wynika to również z różnic między odmiennymi szczepami Camellia sinensis. Wpływ na to ma także proces suszenia i przygotowania.

Korzyści picia białej herbaty

Zobaczmy zatem, jakie korzyści dla organizmu są ze zwykłego spożycia białej herbaty.

  • Właściwości przeciwutleniające, które wynikają ze znacznej obecności polifenoli, blokują działanie wolnych rodników, które są odpowiedzialne za wiele  problemów, w tym starzenie się komórek. Biała herbata posiada działanie i właściwości  przeciwstarzeniowe, będzie również pozytywnie wpływać na leczenie niedoskonałości skóry i zmarszczki.
  • Ponadto, zawiera dużo witaminy C, witaminy E i flawonoidy. Ten cenny napój jest w stanie również obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ilość złego cholesterolu (cholesterolu LDL) we krwi. Posiada również uznaną skuteczność przeciwko chorobom sercowo-naczyniowym.
  • Biała herbata jest bardzo dobrze znana ze swoich właściwości odchudzających. W zasadzie, to jest często zalecana w diecie niskokalorycznej, ponieważ może przyspieszyć metabolizm. To z kolei sprzyja spalaniu tłuszczu i wpływa na utratę masy ciała.
  • Według badań opublikowanych w czasopiśmie Cancer Prevention Research, biała herbata jest również przydatna w zapobieganiu zastojom, wpływającym na niektóre narządy: jelita grubego, żołądka, płuc i prostaty. W przeciwieństwie do zielonej herbaty, znanej również ze swoich właściwości przeciwnowotworowych, białej udaje się zniszczyć komórki nowotworowe, zachowując zdrowe, działając bezpośrednio na DNA nowotworu. Przeciwutleniacze i polifenole są bardzo skuteczne w walce z rakiem. Katechiny, z których biała herbata może pochwalić się najwyższym stężeniem wśród różnych rodzajów herbaty, mają również silne działanie przeciwnowotworowe.
  • Ten specjalny napój jest również skuteczny u osób z cukrzycą. Obniża poziom glukozy we krwi i zmniejsza klasyczne objawy tej choroby, takie jak nawracające pragnienie i senność.
  • Wzmocnienie obrony immunologicznej.
  • Biała herbata chroni przed bakteriami i zarazkami wszelkiego rodzaju, które powodują choroby sezonowe i infekcje.
  • Promuje również zdrowie jamy ustnej dzięki zawartości dużej ilości fluoru, flawonoidów i garbników. Są one bardzo przydatne, w zapobieganiu powstawania płytki nazębnej, próchnicy i bakterii w jamie ustnej.
  • Biała herbata jest również naturalnym energetykiem, a dzięki obecności L-teaniny zwiększa koncentrację i pamięć.

Wartości odżywcze

Wreszcie, jest bardzo przydatna w procesie trawienia, zmniejszając przy tym kwasowość żołądka.

Wartości odżywcze na około 100 ml białej herbaty
Kalorie 0,5 Kcal /2 Kjoule
tłuszcze 2 %
sól 0,03 mg
białka 0,22 g
żelazo 0,02 mg
magnez 1 mg
potas 8 mg
sód 1 mg
cynk 0,01 mg
kwas askorbinowy 0,3 mg
Witamina B1 lub Tiamina 0,007 mg
Witamina B2 lub ryboflawina 0,06 mg
Witamina B3 lub niacyna 0,03 mg
pirydoksyna 0,005 mg
kofeina 15 mg

Biała herbata — skutki uboczne

Dotychczas nie znaleziono żadnych wyraźnych przeciwwskazań i skutków ubocznych w piciu białej herbaty.

Wynika to głównie z niskiej zawartości kofeiny, co w porównaniu do zielonej herbaty stanowi tylko połowę. A jednak ma większe zalety, dzięki wysokiej zawartości polifenoli i przeciwutleniaczy.

Dlatego przeciwwskazania występują tylko u tych ludzi, którzy w taki czy inny sposób przejawiają alergię na białą herbatę. Białe liście herbaty zawierają fluor. Gdy zostanie on spożyty w nadmiernych ilościach może mieć skutki uboczne, takie jak pogorszenie stanu szkliwa na zębach. Dlatego zaleca się ograniczenie jego dziennego spożycia dla dorosłych do 4 mg, a dla dzieci do 2 mg.

  • Biorąc pod uwagę obecność kofeiny, nadmierne spożycie białej herbaty może powodować działania niepożądane, takie jak: zaburzenia snu, pobudzenie, niepokój, nerwowość i zawroty głowy.
  • Obecność flawonoidów może też zmniejszyć wchłanianie żelaza w organizmie, więc osobom cierpiącym na niedobory tego pierwiastka zaleca się, usunięcie herbaty z codziennej diety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.