wat=rzywa i owoca na stole dzięki którym uzupełniony zostanie kwas foliowy w ogranizmie
Choroby

Braki kwasu foliowego – dlaczego warto go uzupełniać?

Artykuł partnera.

Jeśli jesteś w ciąży lub dopiero planujesz zostać mamą i chcesz się jak najlepiej przygotować do tej roli, koniecznie pamiętaj o przyjmowaniu kwasu foliowego. Jaką rolę odgrywa kwas foliowy na wczesnym etapie ciąży i kiedy warto zacząć go suplementować?

Kwas foliowy to nic innego, jak jedna z witamin z grupy B (dokładniej witamina B9), która pełni niezwykle ważną rolę na etapie planowania ciąży oraz w pierwszych miesiącach jej trwania.

Kwas foliowy – dlaczego jest ważny?

Suplementacja kwasu foliowego jest zalecana zwłaszcza kobietom ciężarnym oraz paniom, które dopiero planują rozpocząć swoją przygodę z macierzyństwem.

Przede wszystkim warto pamiętać, że foliany pomagają w prawidłowej produkcji krwi, utrzymaniu metabolizmu homocysteiny, utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych oraz zmniejszają uczucie zmęczenia i znużenia, które może towarzyszyć wielu przyszłym mamom. Na tym jednak dobroczynne właściwości kwasu foliowego się nie kończą, ponieważ bierze on udział w podziale komórek, prawidłowej syntezie aminokwasów oraz pomaga w funkcjonowaniu układu odpornościowego.

Brak kwasu foliowego i jego skutki

Niski poziom folianów u matki jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu. Korzystny efekt występuje w przypadku codziennego uzupełniającego spożycia dawki wynoszącej 400 μg kwasu foliowego przez co najmniej jeden miesiąc przed poczęciem i maksymalnie trzy miesiące po poczęciu.

Warto zatem pamiętać o codziennej suplementacji kwasu foliowego – kobiety w wieku rozrodczym, które planują zajść w ciążę lub dopiero dowiedziały się o tym, że za kilka miesięcy urodzą, powinny spożywać dziennie 400 μg kwasu foliowego przez okres minimum miesiąca przed poczęciem oraz maksymalnie 3 miesiące po poczęciu bobasa. Jeśli więc planujesz zajść w ciążę lub właśnie dowiedziałaś się, że wkrótce na świat przyjdzie Twoje dziecko, koniecznie zadbaj o suplementację kluczowych dla zdrowia witamin i minerałów, sięgając po takie produkty, jak MAMA DHA Premium+ – więcej informacji na ten temat znajdziesz na https://mamadha.pl/.

Bibliografia:

  • https://ncez.pzh.gov.pl/ciaza-i-macierzynstwo/plodnosc-i-ciaza/suplementacja-kwasem-foliowym-w-ciazy-i-okresie-jej-planowania/
  • Zimmer, Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych, s. 176-177

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.