Artykuł partnera.
Jazda na rowerze nie wymaga od nas zwykle użycia specjalnego sprzętu. Wystarczająca będzie komfortowy ubiór, który nie ogranicza ruchów podczas jazdy, jak i wygodne obuwie. Jest to jedna z niewielu aktywności, które można bez przeszkód uprawiać bez konieczności kupna specjalnego sprzętu. Jednakże tym, co może mieć bezpośredni wpływ na czerpanie przez nas przyjemności z jeżdżenia na rowerze, są odpowiednie buty rowerowe. Dobrze dobrane umożliwią nam wygodne pokonywanie wielu kilometrów i cieszenie się z każdej chwili jazdy.
Wybór obuwia rowerowego
Większość z nas wybierając się na przejażdżkę rowerową, wybiera buty sportowe. Niewątpliwie takie rozwiązanie spełnia swoje zadanie do pewnego stopnia, jednakże warto mieć na uwadze, iż efektywna jazda na jednośladzie nierzadko wymaga świadomego dobierania butów. Przejechanie paru kilometrów w klapach do sklepu, być może nie skończy się niczym złym, ale zdecydowanie nie jest zalecane wdrażanie tego typu praktyk na dłuższy przejazd. Pedałować bez posiadania sztywnej podeszwy, właściwej cholewki oraz sznurówek? Nie jest to na pewno dobra recepta na kolarstwo. Obecnie w wyspecjalizowanych sklepach znaleźć można sporo modeli obuwia z przeznaczeniem na rower, które nie jest mniej ważne od dobrej odzieży rowerowej. Zanim wybierzemy się na zakupy warto, abyśmy poznali podstawowy podział tego typu obuwia, żeby nasz wybór był dostosowany do potrzeb i świadomy.
Buty rowerowe do jeżdżenia po mieście
Czy specjalne obuwie rowerowe, nawet jeśli nie jeździmy wyczynowo, jest dobrym pomysłem? Oczywiście – wybrane pedały rowerowe mają specjalistyczne piny albo inne rozwiązanie, które ma służyć poprawie przyczepności oraz uniknięciu ześlizgiwania się stóp. Dzięki odpowiedniej konstrukcji trzymają odpowiednio stopy, jednakże mogą się one wbijać w podeszwy naszych butów, jeżeli są one zbyt miękkie.
Dlatego, jeżeli nie chcemy kupować dedykowanego obuwia pasującego do pedałów zatrzaskowych, postarajmy się wybrać takie buty, które są odporne na uszkodzenia. Jeśli dojeżdżamy na rowerze do miejsca pracy, to znakomitym pomysłem będzie zaopatrzenie się w dwie różne pary butów. Jedną, którą na stałe zostawimy na miejscu oraz drugą z przeznaczeniem na rower. Dzięki temu nie będziemy się musieli obawiać, iż zniszczymy reprezentatywne obuwie.
Buty wyczynowe na rower
Wybierając buty wyczynowe na rower, warto mieć na uwadze głównie indeks sztywności podeszwy. Informuje on nas o tym, jak bardzo jest ona w stanie się ugiąć. Im większy będzie współczynnik sztywności, tym efektywniej zostanie przeniesiona nasza moc na napęd. Najwyższym poziomem sztywności mogą się pochwalić głównie buty mające karbonową podeszwę – są one jednakże również droższe od rozwiązań, które uwzględniają różnego typu sztuczne tworzywa.
Sprawdź ofertę butów rowerowych: https://cycleshop.pl/buty-rowerowe-szosowe/
Musimy też pamiętać, iż obuwie wyczynowe uwzględnia dwie grupy – buty kolarskie szosowe i MTB. Różnią się one głównie typem podeszwy. Te przeznaczone do jazdy szosowej odznaczają się zupełnie gładką powierzchnią, która nie jest ułatwieniem podczas chodzenia, i w której blok umożliwiający wpięcie się w rower jest zupełnie odsłonięty. Obuwie do roweru górskiego ma podeszwę, która ułatwia nam chodzenie oraz pokonywanie terenowych przeszkód po zejściu z jednośladu. Osłania ona również blok, dzięki czemu spacery są łatwiejsze.
Buty rowerowe wyczynowe czy zwykłe obuwie – co będzie lepsze?
Wyczynowe obuwie na rower zostało stworzone z myślą o efektywniejszej jeździe. Nie stanowią one jednakże najlepszego wyboru na codzienne poruszanie się po mieście. Wynika to z ich konstrukcji i tego, iż mogą one utrudniać nam spacerowanie po zejściu z jednośladu. Dlatego, gdy staramy się znaleźć dedykowane rozwiązanie na dojazdy z pracy lub spotkania z najbliższymi, lepiej, abyśmy wybrali pedały, które zapewniają przyczepność butów zwykle przez nas używanych. Pamiętajmy, tylko aby było to przewiewne oraz komfortowe obuwie z dosyć sztywnymi podeszwami. Dzięki temu będziemy mogli czerpać w pełni satysfakcję z przejażdżek na rowerze każdego dnia.