Biało-niebieski termometr bezdotykowy leży na stole
Choroby

Charakterystyka i zalety termometrów bezdotykowych

Termometry bezdotykowe bez wątpienia powinny znaleźć się w każdej, domowej apteczce, aby móc szybko sprawdzić, czy mamy gorączkę i czy tym samym należy podjąć jakiekolwiek kroki w leczeniu. Jakie są jednak główne atuty tych urządzeń? Dlaczego tak naprawdę się sprawdzają i warto mieć je w swoim domu? Serdecznie zachęcamy do lektury i dowiedzenia się więcej o tych urządzeniach.

Działanie termometrów bezdotykowych

Urządzenie takie działa dzięki rozpoznawaniu promieniowania podczerwonego. Jeśli więc temperatura konkretnej powierzchni jest podwyższona, to możliwe jest rozpoznanie. Termometry bezdotykowe przystawia się więc w odpowiedniej odległości, najczęściej od czoła, co pozwala w krótkim czasie zmierzyć temperaturę organizmu. Ewentualne dodatkowe kwestie związane z mierzeniem oraz tym, jak wykonywać je prawidłowo, należy sprawdzić w zaleceniach producenta danego sprzętu .

Jakie są zalety termometrów bezdotykowych?

Pomiar temperatury to bardzo ważny etap samodzielnej diagnostyki. Ważne jednak, aby czynności z tym związane przeprowadzać w sposób bezpieczny oraz możliwie jak najbardziej komfortowy. Termometry bezdotykowe zdecydowanie w tym pomagają, przede wszystkim ze względu na fakt, że nie trzeba dotykać ciała, aby móc szybko uzyskać wskazanie. Wystarczy zbliżyć je do czoła (na kilka centymetrów) oraz nacisnąć przycisk. To doskonała opcja zwłaszcza w przypadku najmłodszych pacjentów, którzy dzięki takim urządzeniom nie odczuwają dodatkowego stresu.

Dodatkowym atutem jest dokładność pomiarów . Oczywiście wiele zależy od konkretnego modelu, mogą bowiem istnieć pewne różnice w jakości urządzeń. Jednak dla dodatkowego upewnienia się, że wskazania są miarodajne, warto dokonać kilka pomiarów w krótkich odstępach czasu i sprawdzić, czy nie ma pomiędzy nimi istotnych różnic. Pozwala to ponownie sprawdzić precyzję urządzenia. Trzeba również mierzyć temperaturę na środku czoła w miejscu bez włosów, które mogą zaburzać pomiar.

Termometry bezdotykowe są również bardzo higieniczne , zwłaszcza w porównaniu z wariantami wkładanymi pod pachę, choć i te są obecnie popularne.

Jak znaleźć dobry termometr bezdotykowy?

Dobrym pomysłem na zakup jest skorzystanie z oferty apteki online lub stacjonarnej. W takich placówkach można znaleźć sprawdzone modele wysokiej jakości, których specyfikację warto dodatkowo omówić z farmaceutą. Dla wielu osób decydującym czynnikiem jest również cena. Na szczęście gama modeli na rynku jest naprawdę szeroka i termometr bezdotykowy można kupić także w bardzo przystępnej cenie.

Czasem warto kierować się także różnego rodzaju rankingami online, choć trzeba mieć również świadomość tego, że znaczna część takich zestawień jest sponsorowana przez konkretnego producenta. Zdecydowanie więc dobór najlepiej skonsultować z dobrym farmaceutą, który na podstawie swojej wiedzy doradzi odpowiedni model.

Jak doskonale widać termometry bezdotykowe mają wiele praktycznych zalet . Warto mieć więc takie urządzenie w swoim domu, co pozwoli na szybkie sprawdzenie stanu gorączkowego lub gorączki i tym samym podjęcie działań. Odpowiednio reagować można już przy wskazaniu na poziomie 38 stopni Celsjusza, np. podając leki przeciwgorączkowe. Warto jednocześnie pamiętać, że gorączka jest reakcją obronną organizmu, dlatego też nie zawsze zalecane jest jej natychmiastowe zbijanie, chyba że mogłoby to być dla chorego niebezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.