Artykuł sponsorowany.
Ptoza, czyli opadanie powieki to dolegliwość, która najczęściej jest po prostu defektem urody. W niektórych przypadkach może jednak wskazywać również na poważniejsze problemy zdrowotne, w tym schorzenia neurologiczne. Ptoza nabyta powinna być zatem konsultowana z okulistami i neurologami. Jeśli chodzi zaś o jej chirurgiczną korekcję, można wykonać ją w Medicine Clinic, gdzie zgłaszają się także osoby ze wrodzonym opadaniem powiek. Sprawdź szczegóły!
Czym jest ptoza?
Brzeg rzęsowy powieki górnej u dorosłego człowieka ustawiony jest około 1,5 milimetra od punktu rąbka rogówki. Niestety z różnych przyczyn u niektórych osób dochodzi do opadnięcia powiek, co powoduje zmniejszenie wysokości szpary powiekowej, a nawet przysłonięcie źrenicy. Ptoza jest zatem przypadłością określaną opadnięciem powieki górnej (blepharoptosis) i jest uważana głównie za defekt natury estetycznej. Jeśli jednak przysłania ona źrenicę, może znacznie ograniczyć pole widzenia – w takim przypadku zabieg jest nie tylko wskazany, ale i konieczny!
Jak powstaje ptoza? Poznaj czynniki determinujące
Ptoza może być jedno- lub obustronna. W 80% przypadków wiąże się z wadami genetycznymi (wrodzone opadnięcie powieki), a w 20% powstaje na skutek procesów starzenia czy różnych chorób np. neurologicznych (nabyte opadnięcie powieki). Warto także podkreślić, że niekiedy u pacjentów dochodzi do opadnięcia powieki po różnych operacjach – zwykle problem znika samoistnie po kilku tygodniach. Jeśli chodzi jednak o czynniki determinujące nabytej ptozy, zalicza się do nich:
- nadmierne mechaniczne napięcie okolic powiek np. często pocieranie oczu u pacjentów z alergią,
- niewłaściwe unerwienie w przebiegu chorób neurologicznych,
- uszkodzenie mięśni wskutek urazu,
- efekt uboczny zabiegów ostrzykiwania okolic oczu,
- przewlekłe postępujące zewnętrzne porażenie mięśni okoruchowych,
- guzy powiek czy też oczodołu.
Warto wiedzieć! Ptoza to nie tylko przypadłość osób w podeszłym wieku czy pacjentów neurologicznych, ale także i dzieci. W takim przypadku mowa o wrodzonym opadnięciu powieki. Ptoza u dzieci powinna być korygowana nie tylko ze względów estetycznych. Dziecko borykające się z ograniczonym polem widzenia może charakterystycznie przechylać głowę, co z kolei wpływa m.in. na wady postawy.
Jak pozbyć się ptozy, czyli chirurgiczna korekcja w Medicine Clinic!
Osoby z podejrzeniem ptozy powinny w pierwszej kolejności udać się na konsultację do okulisty lub neurologa. Dopiero po dokładnym określeniu źródła problemu, pacjenci kierowani są na zabieg do takich klinik chirurgii estetycznej jak Medicine Clinic. Placówka ta wykonuje chirurgiczną korekcję ptozy przede wszystkim na części mięśnia dźwigacza z resekcją lub przemieszczeniem rozcięgna, o ile czynność wskazanego mięśnia jest większa od 4 mm.
W innym przypadku rekomendowana jest operacja z uwzględnieniem plastyki powieki górnej – operacja polega na podwieszeniu mięśnia dźwigacza na mięśniu czołowym z zastosowaniem materiału autologicznego lub alloplastycznego, a także na wyeliminowaniu wiotkości powieki górnej.
W obu przypadkach czas trwania zabiegu wynosi dla jednej powieki około 120 minut. Korekcja ptozy (jednej powieki) kosztuje około 4000 złotych, a w przypadku połączenia z plastyką powiek trzeba przygotować się na wydatek rzędu około 8500 zł. Warto też podkreślić, że taki zabieg chirurgii plastycznej okolic oczu wymaga zastosowania przez zespół lekarski znieczulenia miejscowego. Rekonwalescencja po wykonanej procedurze jest krótka, a efekt naprawdę zadowalający.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu ptozy?
Przeciwwskazaniami do operacji ptozy są przede wszystkim zaburzenia krzepliwości krwi, niewyrównane nadciśnienie tętnicze, infekcje skórne w okolicy poddawanej zabiegowi, zaawansowana cukrzyca, choroby nowotworowe, choroby autoimmunologiczne lub endokrynologiczne, a także skłonność do tworzenia bliznowców. Chirurgia okolic oczu nie jest dostępna też dla kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Jeśli chodzi o wiek, korekcja ptozy wykonywana jest coraz częściej nie tylko u seniorów, ale także i dzieci!