Nieleczona lub niekontrolowana cukrzyca może doprowadzić do nieodwracalnej ślepoty, za którą odpowiadają takie choroby oczy jak retinopatia cukrzycowa, zaćma i jaskra wtórna czy cukrzycowy obrzęk plamki żółtej. Problemy ze wzrokiem indukowane przez cukrzycę mogą iść w parze z wadami refrakcji – krótkowzrocznością, nadwzrocznością czy astygmatyzmem. Jakie warunki muszą zaistnieć, żebyś mógł poddać się laserowej korekcji wady wzroku chorując na cukrzycę?
Wysoki poziom cukru (hiperglikemia) oraz wahania jego poziomu jako przeciwwskazania do laserowej korekcji wady wzroku
Wyraźnymi przeciwwskazaniami do laserowej korekcji wady wzroku u cukrzyków są zmiany poziomu cukru. Powodują one także okresowe zmiany wielkości wady refrakcji. Przy ustabilizowanym poziomie cukru wada powinna być stała. Badania wzroku u pacjentów doświadczających fluktuacji glukozy, a co za tym idzie również wahań wielkości wady refrakcji nie będą miarodajne i nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji o laserowej korekcji wady.
Jeśli poziom cukru we krwi jest wysoki w dniu wstępnej oceny i badań przedoperacyjnych, plan leczenia sporządzony przez chirurga oraz zaplanowana architektura zabiegu mogą okazać się już nieaktualne w dniu operacji, gdy cukier wróci do normalnego poziomu.
Wysoki poziom cukru we krwi wpływa też na krążenie krwi a tym samym na procesy gojenia.
Retinopatia cukrzycowa a laserowe leczenie wad refrakcji
W praktyce jest tak, że zaawansowana cukrzyca dyskwalifikuje z zabiegu korekcji wady wzroku przy pomocy lasera. Jednak to, czy konkretny pacjent może poddać się procedurze laserowej korekcji wady wzroku zawsze zależy od jego indywidualnej sytuacji zdrowotnej.
Zawsze konieczne jest wykluczenie zmian w siatkówce oka, które są efektem uszkodzenia mniejszych naczyń krwionośnych ją odżywiających. Te właśnie uszkodzenia pojawiają się w przebiegu retinopatii cukrzycowej.
Retinopatia podlega laseroterapii, jest to jednak inny rodzaj zabiegu niż laserowa korekcja wady wzroku. Musisz wiedzieć, że nawet zabieg laserowego leczenia retinopatii cukrzycowej przeprowadzony z sukcesem nie oznacza automatycznie, że teraz będziesz już mógł bezwarunkowo poddać się laserowej korekcji wady wzroku.
Coraz częściej przesuwa się cukrzycę z listy przeciwwskazań bezwzględnych do listy przeciwwskazań względnych.
Jeśli nie ma wyraźnych przeciwwskazań do przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku u cukrzyka, wynikających z jego choroby zasadniczej i/lub implikowanych przez nią powikłań, okulista przeprowadza szczegółowe badania kwalifikacyjne. Wykonuje się je na obu oczach, nawet gdy docelowo leczone ma być tylko jedno z nich.